Pax. Pal przekleństwa

Wydawnictwo: Media Rodzina
PAX 1: Nidstången
urban fantasy,
Hekima

Pierwsza część dziesięciotomowego cyklu PAX - hitu wydawniczego ze Szwecji. Bohaterami tej urban fantasy są bracia, jedenastoletni Alrik i dziewięcioletni Viggo, którzy mieszkają w rodzinie zastępczej na szwedzkiej prowincji. Wkrótce okazuje się, że życie w małym miasteczku może być o wiele bardziej ekscytujące, niż mogłoby się wydawać. Udziałem chłopców stają się przygody groźne i niesamowite jak w horrorze, związane z podziemną magiczną biblioteką i tajemną historią ich nowego miejsca zamieszkania. Wartka, pełna przygód i magii akcja oraz sugestywne komiksowe ilustracje Henrika Jonssona sprawiają, że od książki trudno się oderwać nie tylko młodym czytelnikom.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/prod/1149/Pax--Pal-przeklenstwa

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/zasoby/images/big/pax_pal_przeklenstwa02.jpg

Oficjalna recenzja
helmans książek: 284

Odważna powieść (nie) dla młodzieży

Powieści młodzieżowe są bardzo bliskie mojemu sercu. Posiadają bowiem wszystko, czego oczekuję od tego gatunku literackiego. Są osobowości po przejściach, przygodowa otoczka fabularna, nagłe zwroty akcji oraz poruszanie problemów moralnych, z którymi musi zmierzyć się młody człowiek wchodząc w odpowiedzialne, dorosłe życie. Książka „Pax. Pal przekleństwa” nie zalicza się do wyjątków i prezentuje czytelnikowi wszystkie wymienione wyżej aspekty, dodając od siebie kilka ciekawych pomysłów.

Łączenie rzeczy na zasadzie kontrastu, tudzież odrębnych i na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasujących do siebie właściwości, nie zawsze wychodzi na dobre. Jest to odważny zabieg, który może popłacić wyeksponowaniem czegoś wyjątkowego i zjawiskowego, lecz niesie również ze sobą ryzyko odrzucenia. Połączenie kawy z czosnkiem nie uważam za rozsądny wybór i ów pomysł jest jednym z tych, które nie powinny w ogóle zostać wynalezione (a zostały!). Z kolei truskawki z pieprzem są odkryciem, które zmieniło moje spostrzeżenia na temat bratania rzeczy, które nigdy nie powinny zostać ze sobą złączone. Choleryk z flegmatykiem raczej się nie dogada, a pies nie będzie żył w zgodzie z kotem.

Dlaczego o tym piszę? Gdyż podobna sytuacja wystąpiła podczas tworzenia recenzowanej przeze mnie pozycji. Z jednej strony mamy Åsę Larsson - autorkę kryminałów, a z drugiej bajkopisarkę - Ingelę Korsell. Jeśli dodamy do tego jeszcze Henrika Jonssona, który jest ilustratorem komiksów powstanie niecodzienna i bardzo oryginalna mieszkanka przeciwieństw, gdyż bajki i kryminały kroczną własnymi, oddzielnymi ścieżkami. Ilustrowana kryminalna powieść młodzieżowa to chyba najlepsze określenie książki „Pal przekleństwa”. Kto by się spodziewał, że z takiej gatunkowej integracji powstanie naprawdę świetna publikacja, która zaciekawia czytelnika już od pierwszych jej stron.

Bohaterami książki są bracia, którzy pomimo swojego młodziutkiego wieku, zdążyli zasmakować podłości i brutalności świata. Przerzucani od jednej rodziny zastępczej do drugiej, w końcu trafiają do pozornie spokojnego miasteczka, w którym „normalność” wcale nie gra pierwszych skrzypiec. W Mariefred zaczynają dziać się niebezpieczne rzeczy, a bracia Viggo i Alrik muszą stawić im czoła. To właśnie te wydarzenia zapoczątkowały całą przygodową machinę, która będzie funkcjonowała jeszcze przez dziesięć tomów (gdyż tyle części ma liczyć seria o odważnych młodzieńcach). Nie mogę ukryć ekscytacji, gdyż w tym przypadku powiedzenie „im więcej tym lepiej” jak najbardziej ma rację bytu.

Autorki bardzo starannie dobrały osobowości postaci. Bohaterowie uczą się na swoich błędach, poszerzają swoje życiowe doświadczenia na swój własny, młodzieńczy sposób i patrzą na świat inaczej niż dorośli. Autorkom udało się odzwierciedlić sposób myślenia nastolatków z zadziwiającą realnością, gdyż rozmyślania głównych bohaterów przypominały moje własne, gdy byłem w ich wieku. Fabularnie, książka może i nie wyróżnia się znacząco na tle innych tworów literatury młodzieżowej, gdyż jest to połączenie znanych i lubianych pomysłów z podobnych dzieł, lecz w książce czuć magiczny i enigmatyczny klimat, który aż paruje ze stron publikacji. Pikanterii dodaje fakt, że ilustracje, które zostały umieszczone w środku potęgują uczucie brania udziału w czymś wyjątkowym, w jakimś mistycznym wydarzeniu, które zostało uwiecznione ołówkiem przez ilustratora. Ponadto, „Pal przekleństwa” obfituje w bardzo dużą ilość sytuacji dwuznacznych oraz słów powszechnie uważanych za wulgarne, co nie przystoi powieści młodzieżowym, lecz jak już wspominałem wcześniej, jest to efektem połączenia kryminalnej natury jeden autorki z infantylnością drugiej (i nie jest to coś złego).

„Pal przekleństwa” to bardzo dobre otwarcie dziesięciotomowego cyklu o młodziutkich braciach. W książce zakochają się nie tylko wielbiciele literatury młodzieżowej, lecz również adoratorzy dobrej i wciągającej lektury z solidnie wykreowanym światem i porywającymi osobowościami. Polecam.

Damian Hejmanowski

Marta | 2019-10-06
Przeczytana: 2016 rok

Z całej serii przeczytałam 6 lub 7 części(nie pamiętam dokładnie bo było to dość dawno temu) ale spokojnie mogę stwierdzić, że jest warta czasu.
Więc jednym słowem polecam i mam nadzieję, że się wam spodoba.

Beatrice1 | 2019-07-15
Przeczytana: lipiec 2019

Książka połączona z komiksem. Jeśli chodzi o oprawę graficzną to bardzo fajna. Akcja ciekawsza jest dopiero później, to kolejna historia o potworach, którą przeczytałam, ale dosyć, hmm, płytka? Nie mówię że zła. Po prostu taka na jeden wieczór. Nie wiem czy sięgnę po kolejne części, ale myślę że można spróbować. Motyw mitologiczny mi pasował, ponieważ potwory które tu wpleciono nie są nam znane.

Girloffline24 | 2019-05-15

Wciągająca. Niby dla dzieci i z obrazkami, ale mroczna strona pcha również i nastoletnich czytelników. Kolejna powieść dzięki, której osoby nie czytające zaczęły czytać. Czas goni. Nadciąga ciemność.

Książka | 2018-11-15

Wyjątkowa książka!!!
Seria "Pax" jest niezwykłym dziełem stworzonym przez wybitną autorkę kryminałów, rysownika i autorkę książek dla młodzieży.
Pax posiada wyjątkową fabułę i cudownych bohaterów,porusza też wiele problemów.Historia została też niezwykle zilustrowana.Seria posiada wiele tomów. Jego jedyną wadą jest fakt,że każdy tom posiada około 200 stron(czemu tak mało!!!:)).
Polecam!!!!!!!!!

Matylda Saresta | 2018-11-12

Oczko wyżej za niezły pomysł połączenia powieści z komiksem:)
Lekka groza dla młodszych czytelników, z większym naciskiem na chłopców.
Jest wszystko, co być powinno: magiczna, tajemna biblioteka.strażnicy, inny wymiar, potwory, zaklęcia i przenikające się światy.
Narracja jest bardzo prosta, co w sumie chyba jest minusem dla starszych, ale plusem dla młodszych czytelników.

Polecam całą serię - 10 tomów.

Crystal | 2018-08-10
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Dla mnie - ponad 20-letniej kobiety - milutki zapychacz czasu, nie wymagający zaangażowania i skupienia, dla młodszych - z pewnością świetny początek przygody, barwni bohaterowie i dużo emocji. Główne postacie polubiłam, a fabuła była dość ciekawa, nie spieszy mi się jednak do kolejnej części. Warto też dodać, że szczegółowe komiksowe ilustracje świetnie ubarwiają całą historię. Młodszym czytelnikom na pewno będę polecać :)

,,Pal Przekleństwa'' 1 z 10 tomów serii Pax

Autorzy:
1.Asa Larsson ( pisarka kryminałów ),
2.Ingella Korsell ( pisarka książek dla dzieci i młodzieży),
3.Henrik Johnsson ( ilustrator komiksowy ).

Fabuła:
Dwoje braci, jedenastoletni Arlik i dziesięcioletni Viggo(główni bohaterowie książki),z powodu matki alkocholiczki trafiają już do kolejnej rodziny zastępczej. Tym razem jest to miła i sympatyczna para Layla i Anders mieszkający w Mariefred...Gdy chłopcy idą pierwszego dnia do szkoły odrazu wpadają w kłopoty. Szkolny prymus Simon, który chodzi do klasy razem z Viggiem od razu próbuje pokazać że on tutaj rządzi. Lecz no tak się składa że nasz Viggo nie daję sobą pomiatać więc wdaje się w bójkę z Simonem i jego bandą. Arlik biegnie mu na pomoc i od razu razem ze swoim bratem wpadają w tarapaty. Dlaczego? Ponieważ wszystko zauważa nauczyciel od techniki Thomas, który jest ojcem naszego klasowego prymusa. Oczywiście uważa że jego kochany synek nigdy by nie zaczął bójki więc tylko...

JaBa | 2017-09-03
Przeczytana: 02 września 2017

Czytałam kryminały pani Asy Larsson i bardzo mi się podobały. Świetna skandynawska literatura.
A ponieważ podjęłam się Conrad Challange, między innymi wybrałam panią Larsson z jej serią Pax do realizacji wyzwania.
No i trochę się rozczarowałam...
Ostatnio sporo czytam literatury dla młodzieży i Pal przekleństwa na tle pozostałych pozycji wypada blado.
Ale to pewnie wynika ze złego zakwalifikowania książki - to jest pozycja raczej dla dzieci i tej młodszej młodzieży. Jest krótka, obdarzona ilustracjami w komiksowym stylu, prosto napisana.
I zgadzam się z jednym z recenzujących: bohaterowie nie są wyraziści, brak im charakterów jednoznacznie ich identyfikujących. Czasami zachowują się jakby byli dużo młodsi. A podobno mają być strażnikami biblioteki. No cóż.
Pierwszy tom wprowadza nas w historię Viggo i Alrika, i pozostaje mieć nadzieję, ze w następnych częściach akcja się rozkręci, a bracia okażą się prawdziwymi bohaterami.
Książkę niemniej polecam młodszym czytelnikom, jako...

Wentyllo | 2017-06-04
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

książka jest bardzo interesująca

ewa | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Gwiazdki przyznane przez mojego syna,a skoro jemu książka się spodobała to musiałam spróbować i ja.
No i muszę przyznać,że wciąga i chce się więcej.
Szczególnie polecam jeśli ktoś chce "zarazić" swojego dwunastolatka czytaniem :)