Pax. Pal przekleństwa

Okładka książki Pax. Pal przekleństwa Ingela Korsell, Åsa Larsson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Pax. Pal przekleństwa
Ingela KorsellÅsa Larsson Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: PAX (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2015-05-06
Magdalena Landowska
urban fantasy

Odważna powieść (nie) dla młodzieży

W okresie od gimnazjum do końca liceum powieści młodzieżowe były tymi książkami, po które sięgałom najczęściej i najchetniej. Tak właśnie trafiłom na "Pal przekleństwa" (Ingela Korsell, Åsa Larsson) czyli pierwszą część serii "Pax".

Ksiązka opowiada o braciach, starszy z nich nazywa się Alrik, młodszy Viggo. Bracia wędrują od jednej rodziny zastępczej do kolejnej aż w końcu trafiają do małego miasteczka w szwedzkiej prowincji. Mają nadzieję, że zaczną w końcu żyć normalnie, jednak miasto okazuje się skrywać wiele pytań i tajemnic, oraz ciekawych i niespotykanych mieszkańców.

Jesli chodzi o poruszane wątki, to w "Palu przekleństwa" chyba najważniejszym będzie wątek rodzinny. Relacja między braćmi, tęsknota za posiadaniem rodziny i w końcu próba wpasowania się w rodzinę zastępczą. Istotne są też fragmenty związane ze szkołą, trudnościami w odnalezieniu się wśród rówieśników. Oczywistym było pojawienie się wątku dorastania, który jednak został bardzo dobrze opisany i oprawiony dodatkowo problemami z rozładowywaniem emocji u jednego z bohaterów, z czym nie spotykamy się bardzo często w literaturze młodzieżowej.

Pozycja ta jest dosyć cieńka i muszę przyznać, że byłom zaskoczone ile fabuły i wątków udało się umieścić w takim rozmiarze książki. Każdy z bohaterów jest dokładnie opisany i odpowiednio wprowadzony, każda postać otrzymuje czas, który jest poświęcony tylko dla niej, żeby mogła się odpowiednio zaprezentować. Fabuła jest niezwykle przyjemna i ciekawa, akcja książki dosyć szybka, wątki są w dobrze dobranej ilości do długości historii. Czytelnik nie nudzi się czytając, jednoczesnie nie jest też bombardowany informacjami.

Zdecydowanie oceniam tę książkę jako bardzo dobrą i chciałobym ją polecić każdemu, kto lubi pełne tajemnic i nieco mroczniejsze pozycje. Jest ona kierowana raczej do nastoletnich czytelników, ale po jej przeczytaniu mogę zagwarantować, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, jeśli oczywiście lubi literaturę w takim własnie klimacie.

Jak na książkę skierowaną do dzieci jest zaskakująco mroczna i niesztampowa. Przypomina mi trochę serialowego Grimma i mroczniejszą wersję Jasia i Małgosi! Jestem zaintrygowana :D

Reread - 09.11.2022, 8/10

Reread - 09.11.2022, 8/10

Na początek kilka słów o wydaniu bo jest na prawdę bardzo ładne. W środku jest mapa i komiksowa grafika. Wyglada ta pięknie. Ksiażka jest dość mocna i brutalna moim zdaniem o wiele bardziej niż potter. Polecam starszej młodzieży

Z całej serii przeczytałam 6 lub 7 części(nie pamiętam dokładnie bo było to dość dawno temu) ale spokojnie mogę stwierdzić, że jest warta czasu.
Więc jednym słowem polecam i mam nadzieję, że się wam spodoba.

Więc jednym słowem polecam i mam nadzieję, że się wam spodoba.

Książka połączona z komiksem. Jeśli chodzi o oprawę graficzną to bardzo fajna. Akcja ciekawsza jest dopiero później, to kolejna historia o potworach, którą przeczytałam, ale dosyć, hmm, płytka? Nie mówię że zła. Po prostu taka na jeden wieczór. Nie wiem czy sięgnę po kolejne części, ale myślę że można spróbować. Motyw mitologiczny mi pasował, ponieważ potwory które tu wpleciono nie są nam znane.

Wciągająca. Niby dla dzieci i z obrazkami, ale mroczna strona pcha również i nastoletnich czytelników. Kolejna powieść dzięki, której osoby nie czytające zaczęły czytać. Czas goni. Nadciąga ciemność.

Wyjątkowa książka!!!
Seria "Pax" jest niezwykłym dziełem stworzonym przez wybitną autorkę kryminałów, rysownika i autorkę książek dla młodzieży.
Pax posiada wyjątkową fabułę i cudownych bohaterów,porusza też wiele problemów.Historia została też niezwykle zilustrowana.Seria posiada wiele tomów. Jego jedyną wadą jest fakt,że każdy tom posiada około 200 stron(czemu tak mało!!!:)).
Polecam!!!!!!!!!

Wyjątkowa książka!!!

2062

Oczko wyżej za niezły pomysł połączenia powieści z komiksem:)
Lekka groza dla młodszych czytelników, z większym naciskiem na chłopców.
Jest wszystko, co być powinno: magiczna, tajemna biblioteka.strażnicy, inny wymiar, potwory, zaklęcia i przenikające się światy.
Narracja jest bardzo prosta, co w sumie chyba jest minusem dla starszych, ale plusem dla młodszych czytelników.

Polecam całą serię - 10 tomów.

Oczko wyżej za niezły pomysł połączenia powieści z komiksem:)
Lekka groza dla młodszych czytelników, z większym naciskiem na chłopców.

Dla mnie - ponad 20-letniej kobiety - milutki zapychacz czasu, nie wymagający zaangażowania i skupienia, dla młodszych - z pewnością świetny początek przygody, barwni bohaterowie i dużo emocji. Główne postacie polubiłam, a fabuła była dość ciekawa, nie spieszy mi się jednak do kolejnej części. Warto też dodać, że szczegółowe komiksowe ilustracje świetnie ubarwiają całą historię. Młodszym czytelnikom na pewno będę polecać :)

• Wygrane
  • 2016