Betibu

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Sonia Draga
Betibú
Ag2S

Pedro Chazarreta, podejrzany o zamordowanie żony i w atmosferze skandalu uniewinniony z braku dowodów, zostaje znaleziony w swoim domu z poderżniętym gardłem. Jego śmierć momentalnie staje się dziennikarskim tematem sezonu. Pośród medialnej wrzawy, w gąszczu domysłów do prawdy próbuje dotrzeć trzyosobowa, nieco przypadkowa koalicja: Nurit Iscar, zwana Betibu, niegdyś poczytna autorka kryminałów, której kariera załamała się po publikacji nieudanej powieści miłosnej; Jaime Brena, stary wyga dziennikarstwa śledczego, karnie odsunięty na boczny tor; oraz jego młody następca, którego Brena, wbrew sobie, otacza opieką i uczy rzemiosła.

Betibu kryje w sobie tak naprawdę kilka powieści. Z jednej strony to frapujący kryminał, i bezlitosna wiwisekcja współczesnego społeczeństwa. Z drugiej – świetna powieść psychologiczna. To także złośliwy, celny i niezbyt krzepiący obraz współczesnego dziennikarstwa oraz poruszająca i niepokojąco osobista opowieść o pisaniu, o sukcesie i o porażce.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Miłka Kołakowska | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Niesłychane jest, jak bardzo zainteresować może powieść, w której dialogi ukryte są w treści i trzeba się ich doszukiwać. Claudia Piñeiro zaskakuje stylistycznie, ale wnikliwe oko dostrzeże mocną wartość samego przekazu. Mimo kryminalnego charakteru, autorka zaaplikowała swojej historii pomysłową i jakże trafną charakterystykę współczesnego społeczeństwa.

Podejrzany o zabicie swojej żony Pedro Chazarreta, zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem we własnym fotelu. Sprawa momentalnie zostaje nagłośniona przez chciwych dziennikarzy i staje się tematem numer jeden w argentyńskich mediach. Dziennikarski huragan trwa, dając pożywkę licznym plotkom, a za jego zapleczem rozpoczyna się poszukiwanie prawdy. Tego zadania podejmują się nieoficjalnie trzej bohaterowie. Tytułowa Betibu, inaczej Nurit Iscar, dawniej znana i poczytna autorka kryminałów, staje przed zadaniem sprawnego i wnikliwego opisywania zdarzeń związanych z okrutnym morderstwem. Z pomocą przychodzi jej stary wyjadacz...

daka | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Nie, jednak nie. Te trzy gwiazdki za niebanalny styl, zwłaszcza jeśli sądząc po opisie wydaje Ci się, że bierzesz do ręki tylko kryminał.
A odjęte siedem gwiazdek , bo tak bardzo zmęczył mnie ten styl, że nie dałam rady skończyć tej historii... No, nie porwało mnie, niestety.

Marek Krzystek | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Od początku zwraca uwagę forma opowiadania. Autorka za wzór wzięła styl dziennikarski i właśnie takiego sposobu narracji się trzyma, dzięki czemu czyta się świetnie, lekko, z zaciekawieniem. Rzecz jest bowiem o pracy dziennikarzy, z tymi wszystkimi układami, współzależnościami, szamotaniem się między tym co powinno się napisać, a nie ma na to zgody. Sama intryga przypomina rozplątywanie supełka, żmudne i nie wiadomo dokąd prowadzące. Wydaje mi się że autorka chciała połączyć zagadkę kryminalną z głębszą refleksją na tematy moralne i społeczne, a w końcu ten wątek kryminalny ugrzązł w rozważaniach, jak dla mnie ze szkodą i dla rozważań, a właściwie pytań o prawdę i o prawo do zemsty, a tym bardziej ze szkodą dla sensownego zakończenia fabuły. Tak jakby pisarka nie mogła się zdecydować, co jest dla niej ważniejsze, intryga czy jej poglądy.

Ania | 2017-02-02

Kolejna powieść Claudii Pineiro. I na wstępie – trup. To kolejny trup zgładzony w eleganckim i wypasionym „country” w Argentynie. Poprzednim trupem była żona obecnego. Groza postępuje, bo okazuje się, że giną kolejni . Ale nie jest to typowy kryminał, raczej dobra powieść obyczajowa, pisana zresztą niebanalnym stylem. Osiedle, na którym popełniono morderstwo (albo samobójstwo) to niesamowicie eleganckie miejsce, z własną ochroną, sklepami, polami golfowymi, o basenach dyskretnie nie wspomnę, bo to standard. Żadnych zmartwień, żadnych problemów, „dolce far niente”.
Zagadkę tych dziwnych śmierci próbują rozwikłać: dwaj dziennikarze – stary, mający wszystko (lub prawie wszystko) za sobą oraz młody, początkujący i pisarka, która z ramienia redaktora naczelnego gazety opisuje całą historię. A tytułowa Betibu? Zagadkę pozostawiam tym, którzy zechcą przeczytać powieść.

czytankianki | 2016-08-04
Przeczytana: 16 lipca 2016

Początkowo zanosiło się na rzecz słabszą od "Czwartkowych wdów", na szczęście fabuła dość ciekawie się rozwinęła. Co prawda wykład o Betty Boop jest nieco za długi jak na ten gatunek lit., a wątek romantyczny zbyt cukierkowy i właściwie zbędny, ale całość się broni. Autorka stawia kilka ciekawych pytań m.in. o winę i pomysłowo rozgrywa starą szkołę dziennikarską przeciwko młodej, nowoczesnej. Atrakcyjności dodaje latynoska sceneria, dla mnie to duży plus.
Ocena dobra tylko kapkę na wyrost.

caffeina | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Nie cierpię takiego stylu narracji, gdzie dialogi nie są wyodrębnione, a całość pisana jest jednym ciągiem w charakterze reportażu.
A więc,"Betibu", poza męcząca dla mnie formą, jakoś też szczególnie nie ujęła mnie treścią.
Były momenty zaciekawienia, ale też mocnego znużenia.
Jedna z tych książek, o których się szybko zapomina.

Hanek | 2016-10-06
Przeczytana: 2016 rok

Bardzo specyficzny sposób narracji, trzeba do niego przywyknąć. Jeśli się uda to zakończenie jest nagrodą :)

iwt27 | 2016-11-02
Przeczytana: 2016 rok

Świetna książka! Kryminał, ale również obyczajowy obraz współczesnej Argentyny. Czyta się rewelacyjnie!

Asia | 2016-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Doskonale napisany snuj kryminalny.

Lukrecja | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018