Samotne miłości

Tłumaczenie: Magdalena Sommer
Wydawnictwo: Muza
The Lost Solos
literatura piękna

Najnowsza powieść izraelskiego pisarza, znanego w Polsce autora powieści "Neuland" i "Do następnych mistrzostw". W przesyconej namiętnością i magią powieści "Samotne miłości" autor splata kilka wątków miłosnych, których kulminacja następuje w jednym, szokującym momencie. Powieść, której akcja rozgrywa się w wyimaginowanym mieście na północy Izraela, zwanym Miastem Cadyków (Sprawiedliwych),...

W przesyconej namiętnością i magią powieści "Samotne miłości" autor splata kilka wątków miłosnych, których kulminacja następuje w jednym, szokującym momencie. Powieść, której akcja rozgrywa się w wyimaginowanym mieście na północy Izraela, zwanym Miastem Cadyków (Sprawiedliwych), przedstawia z przymrużeniem oka absurdalne, irytujące i wzruszające aspekty izraelskiej rzeczywistości, snując zarazem uniwersalną historię o samotności, zagubieniu i pragnieniu bycia rozumianym.

Tworząc pełną niezwykłego uroku narrację, z rzadkim talentem do tworzenia bliskich czytelnikowi postaci, Eshol Nevo snuje opowieść, którą czyta się jak współczesną baśń.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

mercadoevy | 2019-02-24
Przeczytana: luty 2019

Książka ma specyficzny klimat i tempo. To opowieść o współczesnej izraelskiej rzeczywistości. Pretekstem do opowiedzenia kilku historii o różnych odmianach miłości jest budowa mykwy, którą chce ufundować zamożny Amerykanin ku pamięci zmarłej żony.

Interesująco pokazany jest brak zrozumienia między dwojgiem ludzi, między tymi co mieszkają "od zawsze" i grupą emerytowanych osadników z Rosji oraz oczywiście między Żydami i Arabami. Urokliwy jest towarzyszący wzajemnym relacjom pewien fatalizm występujący jednak ze scenami pełnymi humoru, a nawet erotyki.

To historie nie do szybkiego przeczytania, ale do posmakowania, wejścia w inny świat. Polecam dla szukających interesującej opowieści i sposobu na spędzenie czasu w zupełnie innym klimacie, nie tylko związanym z położeniem geograficznym:)

BuchBuch | 2018-09-19

Do Miasta Cadyków przybywa grupa emigrantów z Rosji. Burmistrz, który wcześniej zabiegał o nich, teraz jest rozczarowany - przysłano mu samych emerytów. Dodatkowo otrzymał celową dotację, która może być zrealizowana tylko w miejscu zamieszkania emigrantów. Nakazuje więc swojemu asystentowi, Mosze Ben Cukowi, by ten nadzorował budowę mykwy na rosyjskim osiedlu.
Cuk bez entuzjazmu zabiera się do pracy, która w dużym stopniu odmieni jego życie. Wrócą doń wspomnienia z przeszłości, zatęskni za Ajelet, swą dawną i jedyną miłością. Rozterki serca, rodzinne wahania, próba odnalezienia, czy bardziej przyporządkowania swego światopoglądu do tych zastanych, są głównymi dylematami bohatera.
Przywykłam już do tego, że Nevo jest hojnym twórcą. Nie pozostawia czytelnika ze zgryzotami jednego tylko bohatera: tworzy ich całą galerię. Jest więc rosyjska para emerytów: Anton i Katia, którzy przyjechali do Izraela, by być bliżej wnuka Katii. Zamknięty w sobie Anton skrywa bolesną historię, która...

Piotr | 2018-08-12

Mądra, dowcipna, świetnie napisana, cymes po prostu.

rebelka | 2018-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 stycznia 2018

W tej współczesnej powieści poznajemy kilka równoległych historii, które spotykają się w dosyć nietypowej sytuacji. Wszystkie dotyczą tego samego: miłości. Tej utraconej, ale i tej, która miała szansę się wypełnić. To co wyróżnia tę powieść to miejsce.
Akcja rozgrywa się w Mieście Cadyków. To miasto do którego zjeżdżają Żydzi z całego świata, aby na licznych grobach mędrców prosić o łaski dla siebie i bliskich. Judaistyczny mistycyzm przewija się przez całą powieść i nadaje jej niepowtarzalnego smaczku.
Bohaterowie opisani przez Nevo to ludzie, którzy poszukują. Miłości, wybaczenia, zrozumienia, Boga. W swoich tęsknotach są samotni, nawet jeśli u ich boku jest druga osoba. Wszyscy są jak "lost solos" czy ptaki, które z nieznanych przyczyn odłączyły się od miejsca bytowania własnego gatunku i można je spotkać na drugim krańcu świata. Autorowi udało się pokazać jak pomimo różnic wszyscy jesteśmy w naszej ludzkiej naturze podobni.
"Samotne miłości" są melancholijne, ale nie...

a_Olasdottir | 2017-09-26

Zaskakująca, kapitalna. Kilka wątków, kilkanaście przeplecionych ludzkich losów, a każdy z nich znajduje trochę nieoczekiwaną kulminację. Nevo podchodzi do ludzi z ogromnym zrozumieniem, czule, ale też nieco kpiarsko. Z tych osobnych prywatnych narracji układa się bogaty obraz współczesnego Izraela. Ten obraz jest jednocześnie ironiczny i głęboki, a głębia pochodzi właśnie ze sposobu konstruowania opowieści. Izraelskie, żydowskie, arabskie problemy i absurdy ujawniają się nie poprzez jakieś epickie uogólnienie, ale własnie przez drobne pospolite zdarzenia ze skrupulatnie opisanej codzienności bohaterów. To wszystko jest namalowane z wielką dokładnością, ale i z dużym dystansem. Dzięki temu książkę mówiącą o ciężkich sprawach -
o kwestiach etyki, wiary, odrzucenia, samotności i śmierci - czyta się lekko, leciutko. Świetne pióro Eshkola Nevo pozwala mimochodem całkiem głęboko wniknąć w żydowską duszę. Która (ku zdumieniu antysemitów, gdyby książkę przeczytali) okazuje się w końcu...

_fantasquemagorie_ | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, Dobry wybór, 2016
Przeczytana: 11 września 2016

"Największy cud ze wszystkich to nie woda, która trysnęła ze skały, nie zesłanie manny z nieba ani rozstąpienie się Morza Czerwonego, największy cud ze wszystkich dzieje się, gdy dwie osoby spotykają się w odpowiednim czasie i zaczynają tworzyć miejsce, prawdziwe miejsce dla siebie nawzajem."

„Samotne miłości” to ciepła, słodko-gorzka, wyjątkowo lekkostrawna opowieść o relacjach rodzinnych, pożegnaniach, porzuceniach, wyzwalaniu się z krainy „co ludzie powiedzą”, kibucach, cadykach, judaizmie, samooszukiwaniu, doświadczaniu życia, smakowaniu świata, chwilach, w których świat ogarniają ciemności, mocy rytuałów, twardych, porowatych jerozolimskich kamieniach pełnych wątpliwości, „fali mętnej wody”, która musi mieć czas aby opaść, pracy, w której można „schować się za cudzymi problemami”, samotności – „praprzyczyn[ie] wszystkich przyczyn”, pięknie i pułapkach ornitologii, arabskiej potrawie, którą „Żydzi postanowili uczynić swoją potrawą narodową”, dezorientacji i nawróceniu,...

patsy_thebooklover | 2016-08-11
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Troszkę czytadło - spodziewałam się, że będzie to głębsze. Czyta się szybko i dość przyjemnie, aczkolwiek lektura nie zostaje w pamięci na długo, a tym bardziej nie myśli się o niej poza czytaniem. Styl dość przyjemny i lekki. Chyba zbyt lekki, by się zachwycać.

Muminka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Powieść umieszczona w Izraelu, świecie kibuców, cadyków i mistyków. Wielu przybyszów do tego nowego państwa poznaje smak miłości, szczęścia,spełnienia, a inni mają do wykonania trudne i niewdzięczne misje. Losy wielu bohaterów się ptrzeplatają, tworząc fascynującą mozaikę ludzkich żywotów. Jednym z wątków jest historia Moszego Ben Cuka, pracownika urzędu miasta, niedawno nawróconego, na którego barkach spoczywa zadanie wybudowania kolejnej mykwy w mieście. Ma ona powstać w dzielnicy Syberii, czyli osiedlu żydów z Rosji. Mosze poddaje wiwisekcji swój związek z żoną, niemożność spłodzenia potomstwa, utratę jedynego dziecka, synka który żył bardzo krótko, z nostalgią wspomina gorący i grzeszny romans, który złączył go z niejaką Ajelet. Zresztą Ajelet z powrotem zjawi się w jego życiu i nieźle namiesza.
Starsza para Rosjan, Anton i Katia też wspomina swoją szaloną młodą miłość, a młodziutka Diana z Kostaryki pokochała Palestyńczyka Naima, który dla niej wyjeżdża do Ameryki.
Smutek i...

herhor | 2016-06-06

Fajna lekka wciagająca książeczka.

Jarek1983 | 2016-05-27
Przeczytana: 24 maja 2016

Nevo potrafi!

To moje drugie spotkanie z prozą Eskhola Nevo. Pierwsze to zapadająca w pamięć powieść „Neuland”. Pełnia jego prozatorskich możliwości oraz arcyciekawe studium relacji kobieta – mężczyzna. W przypadku „Straconych miłości” mamy do czynienia trochę z wersją light powyższej powieści. Przede wszystkim autor daje czytelnikowi sporo momentów wytchnienia w trakcie lektury. Sam pomysł, aby sprowadzić rosyjskich imigrantów (głównie ludzi starszych – nie starych) do Izraela brzmi już rewelacyjnie. I takich tu błyskotliwych kawałków znajdziecie sporo, a przynajmniej ponad przecięcie sporo.

Autor ma dar do pisania. Dryg również. Piór Nevo ma sporą lekkość. Po opowiadanej historii porusza się z niebywałą gracją, mimo tego, iż narracja linearnie się nie toczy, a i ilość dygresji duża jest. Tym większe uznanie należy się tłumaczowi, który pięknie poradził sobie z przeniesieniem na polski tej skomplikowanej historii. Nawigacji nie ułatwia też duża ilość bohaterów, którzy...