Czas much

2023-10-18
2023-10-18
Tomasz Pindel

Muchy, kobiety i śmierć

Dalsze losy Ines, bohaterki Twojej. Po wyjściu z więzienia zaklada firmę zajmującą się dezynsekcją. Jej koleżanka z więzienia Rączka prowadzi firmę detektywistyczną. Wspomagają się .Z powodu swojej klientki , która przedstawi jej dziwną propozycję , Ines zmierzy się ze swoją przeszłością i dokona wyborów, które zmienią jej życie. Historia o przyjaźni, życiowych wyborach, skomplikowanych relacjach.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Bardzo średnia książka.
Przewidywalna i nudna fabuła, czasami bardzo 'banalny' język. Ciekawe rozdziały 'chóru', mi niestety nie przypadły do gustu.

Bardzo średnia książka.

Kontynuacja "Twojej" tejże autorki, gdzie nie tylko toczy się akcja w teraźniejszości ale są też zawarte przemyślenia na temat kobiecości, feminizmu. Dla fanów Pineiro.

„Czas much” to kontynuacja poprzedniej powieści autorki - „Twoja”.
I radziłabym Wam zacząć od pierwszej części, bo według mnie, te dwie książki tworzą nierozerwalną całość, a w drugiej części znajdziecie wyjaśnienia pewnych wątków z „Twojej”.

Ines, główna bohaterka powieści, po 15 latach wychodzi z więzienia. Odsiadywała wyrok za zabójstwo kochanki byłego męża. W ciągu tych 15 lat w społeczeństwie argentyńskim zachodzi wiele zmian, min. do Argentyny przychodzi fala feminizmu (inkluzywny język, prawa kobiet min. do aborcji)Ines wychodząc z więzienia trafia już do innego świata. Jako tradycyjna gospodyni domowa, która nie zaznała szczęścia w macierzyństwie, musi dostosować się do nowej rzeczywistości i zrewidować swoje poglądy na rolę kobiety w nowoczesnym świecie. Chociaż jest to dla niej trudne i czasami nie rozumie pewnych rzeczy,stara się żyć po nowemu. I w tej nowej dla niej rzeczywistości i nowej pracy nagle staje przed wielkim dylematem, a jej decyzja uruchamia wydarzenia, które dają początek fabule…

Książka Pineiro to pełen metafor i głębokich przemyśleń dyskurs na temat feminizmu. Ale też książka o kobiecej przyjaźni i podejmowaniu trudnych decyzji w życiu. Jest tu też dość wartka akcja, więc nie zanudzicie się podczas lektury, co wam gwarantuję!

„Czas much” to kontynuacja poprzedniej powieści autorki - „Twoja”.

Bardzo zaskakująca i niejednoznaczna to była książka łącząca w sobie cechy kryminału z traktatem filozoficznym.
Nie znałam wcześniej twórczości argentyńskiej pisarki Claudii Piñeiro, ale zdecydowanie jej książki zasługują na uwagę. Jej styl pisania jest bardzo nowatorski i nieporównywalny do żadnego innego.
"Czas much" to historia o kobietach, matkach i córkach, a także o muchach, tych natrętnych, odganianych, które nie chcą zniknąć z pola widzenia.
Ines wychodzi na wolność po piętnastu latach odsiadki za zabójstwo kochanki byłego męża. Próbuje z pomocą przyjaciółki - towarzyszki z więzienia odnaleźć się w nowej rzeczywistości. A przez piętnaście lat zmieniło się dużo: rozwinął się feminizm i zaczęto mówić o równouprawnieniu zupełnie innym językiem. Razem z Rączką zakładają firmę zajmującą się dezysenkcją, a przyjaciółka dodatkowo świadczy usługi detektywistyczne. Kiedy wszystko zdaje się wracać na właściwe tory, Ines otrzymują od swojej klientki zaskakującą propozycję. Pani Bonar oferuje jej dużą sumę pieniędzy w zamian za załatwienie dla niej zabójczej trucizny. Ta transakcja pełna jest niebezpieczeństwa, ale jest również dla przyjaciółek ogromną szansą na lepsze życie, zwłaszcza, że Rączka walczy ze śmiertelną chorobą.
Czytając tę książkę wyczuwamy się w sytuację Ines, zastanawiamy się, jak byśmy postąpiły na jej miejscu. "Czas much" pełen jest odcieni szarości, nic w tej książce nie jest tylko czarne lub białe.
Dodatkowo autorka snuje niesamowicie mądre i skłaniające do refleksji rozważania na temat kobiecości, macierzyństwa, grzechu i kary. Masa w tej książce różnych aluzji, metafor, no i much. Muchy są wszędzie. "Ale kiedy umiera mucha, człowiek nic nie mówi, nie wydaje dyspozycji, nic."

"Czas much" to historia o kobietach, matkach i córkach, a także o...

Po świetnie skonstruowanej książce zawierającej dwie opowieści pt. „Elena wie. Twoja. ” – kolejna książka Piñeiro nie była dla mnie zaskoczeniem, bo w pewnym sensie jej po prostu oczekiwałam. Tak samo jak poprzednia, tak i ta jest niezwykle wnikliwym spojrzeniem na samą kobiecość. Spojrzeniem na to czym w naszej świadomości jest „bycie dziewczyną”, „bycie kobietą”.
Tym bardziej, że w „Czasie much” powróciła do nas bohaterka „Twojej” Autorka zabiera czytelnika w pełną emocji podróż w poszukiwaniu siebie, tropieniu własnych demonów ale i podejmowaniu (czasem nawet dla nas samych) nieprzewidywalnych wyborów. Jest przyjaźń, ale jest i zdrada, plus spojrzenie na (jakże egzotyczne dla nas Europejczyków) argentyńskie społeczeństwo. Wartka narracja z ciekawą akcją sprawiają, czyta się to wprost doskonale.

Tym...

Jak dla mnie absolutny hit czytelniczy. Głęboko erudycyjna historia kobiecości i tego co uważamy w społeczeństwie za dziewczęce a potem kobiece. Aluzje, konteksty, metafory i cała plejada środków artystycznych świadczących o erudycji autorki. Do tego pomysł na wartką narrację i doskonały przekład Tomasza Pindela. Po prostu nie można nie przeczytać tej powieści. Nie przeoczcie! Claudia Pinetro - mam nadzieję czytać jeszcze tę autorkę.

• Oczekujące na półce
  • Legimi powieści
  • Literatura piękna
  • Biblioteka główna

Dodaj cytat z książki Czas much