Kot, który lubił Brahmsa

Cykl: Kot, który... (tom 5) | Seria: Dobry kryminał
Wydawnictwo: Elipsa
The Cat Who Played Brahms
kot, kryminał

Letnie przygnębienie czy kryzys życia zawodowegoa Dziennikarz Jim Qwilleran nie jest pewien, co tak naprawdę czuje. Ma nadzieję, że dzięki wyjazdowi na wieś będzie mógł podjąć pewne ważne życiowe decyzje. Qwilleran udaje się na wieś razem ze swoimi kotami Koko i Yum Yum. Mają zamieszkać w domku, który należy do przyjaciółki matki Qwillerana ciotki Fanny. Po przyjeździe dziennikarz odkrywa, że dokoła dzieją się różne dziwne rzeczy. Ktoś chodzi po dachu w środku nocy. Mieszkańcy coś ukrywają. Podczas łowienia ryb Qwilleran znajduje ciało zamordowanego mężczyzny. zaczyna bawić się w kotka i myszkę z mordercą, a tym czasem Koko zostaje wielbicielem muzyki klasycznej...

źródło opisu: Elipsa, 2008

źródło okładki: Elipsa,2008

Liza | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Qwilleran potrzebuje odmiany, jedzie więc na urlop z kotami do domku letniskowego „ciotki” Fanny. Przeżywa tam mały szok kulturowy związany ze zmianą otoczenia, ciągle widzi niebieską furgonetkę, intruz chodzi w nocy po dachu, a pewne przedmioty znikają- jako efekt polityki otwartych drzwi. Okazuje się, że to miejsce to nie raj, mieszkańcy mają swoje sekrety, które strzegą przed obcymi. A jego wakacje bynajmniej nie są wolne od przestępstw. Natomiast Koko okazuje się być kotem z intuicją.
„Wszyscy wiedzą”.

Seria „Kot, który..” to sympatyczne historyjki kryminalne, które czyta się błyskawicznie. Idealne jako rozrywka.

Nikto | 2016-10-07
Przeczytana: 08 września 2016

W piątej części kocich kryminałów mamy w końcu okazję dowiedzieć się czegoś więcej o Jimie Qwilleranie . Prowadził on bardzo ciekawe życie , ale i bardzo niebezpieczne . Zanim trafił do '' Daily Fluxion '' , nasz bohater uprawiał zawód korespondenta wojennego , a następnie dziennikarza śledczego . Obecnie czuje się zmęczony i poirytowany , wyraźnie potrzebuje odpoczynku . Kiedy jeszcze dowiaduje się że jego ulubiony Klub Prasowy został poddany gruntownemu remontowi i nic już w nim nie jest swojskie i miłe , miarka zostaje przebrana . Jim postanawia wziąć urlop ( ten zaległy i ten bieżący ) i uciec od tego wszystkiego na wieś . Zabiera swoje mądre Syjamczyki i wyjeżdża do Mooseville . Trafia do dziwnego miejsca . Mieszkańcy tutaj zachowują się dziwacznie , zamykanie drzwi na klucz uchodzi za nietakt , w końcu też pojawia się pierwszy trup...

Penelope | 2013-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Jest to piąta częśc z serii "Kot, który..." autorstwa Lilian Jackson Brown z głównymi bohaterami - Quilleranem i jego wiernymi kompanami kotami - Koko i Yum Yum.

Tym razem dziennikarz zmęczony wielkomiejskim zgiełkiem postanawia skorzystac z propozycji swojej ciotki Fanny i wyjeżdża do jej domku letniskowego na urlop. Na miejscu na dzielnego detektywa amatora będą czekały oczywiście różne niespodzianki jak również jego koci towarzysze będą dostarczali mu zabawnych wrażeń.

Książki "Kot, który..." to współczesne kryminały z poczuciem humoru i różnych historii dotyczących psotnych kotów Quillerana. Lektury są bardzo wciągające, ciekawe i ... urocze za sprawą małych kompanów dziennikarza. Na chwilę obecną ta książką jest moją ulubioną spośród pozostałych przeczytanych przeze mnie z tej serii.

jabajbaj | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Za każdym razem, kiedy kończę książkę z tej serii mam wielki problem z wybraniem sobie następnej lektury. Wszystko wydaje mi się albo zbyt poważne, albo za bardzo infantylne. A pani Braun trafia idealnie w moje gusta, dzięki czemu każdą kolejną jej książkę pochłaniam raz dwa. Przyzwyczaiłam się już do głównego bohatera i jego kotów i naprawdę nie wyobrażam sobie co to będzie, jak skończę całą serię o.O

Ewa | 2011-06-25
Przeczytana: czerwiec 2011

Trafiłam na tą książkę w nadmorskiej księgarni, nie spodziewałam się niczego rewelacyjnego, bo dostałam ją w cenie 3 zł. Nie sądziłam, że tak mi się spodoba. Dobra książka na nudny, deszczowy wieczór, chyba nie było momentu, który by mnie znudził.

ejotek | 2013-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Lilian Jackson Braun to amerykańska pisarka, która przez trzydzieści lat pracowała jako redaktorka w Detroit Free Press. Nigdy nie ujawniała zbyt wielu informacji na swój temat, jednak myślę, że najlepszą wizytówką jest seria "Kot który...". Zresztą to dzięki niej stała się słynną pisarką.

Znany dziennikarz Jim Qwilleran przeżywa życiowy kryzys. Jest przemęczony pisząc wciąż o restauracjach i chce wyjechać na trzymiesięczny urlop. Jego przybrana ciotka Fanny ma domek letniskowy nad jeziorem w pobliżu Mooseville, niedaleko kanadyjskiej granicy. Dziennikarz chce tam odpocząć od miejskiego zgiełku i pobyć na łonie natury. Chce poczuć się zrelaksowany w miejscu, gdzie ludzie nie zamykają swoich domów i zostawiają kluczyki w stacyjkach samochodów. Pomocna w podjęciu ostatecznej decyzji okazuje się wiadomość, że właściciel domu, w którym Jim wynajmował luksusowy apartament postanowił go sprzedać. Meżczyzna kupił więc samochód, spakował najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszył w...

Kasiasss | 2013-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Jak przy całej serii i przy tej części się nie nudziłam. Tym razem nasz dziennikarz z podopiecznymi postanawia sobie odpocząć na jakimś odludziu. Czy da się łatwo "przestawić" z miasta na mieszkanie w domku po środku lasu, koło jeziorka gdzie budzi cię poranny śpiew ptaków itd. itd. Będzie ciężko. A czy jest to faktycznie taka sielanka jakiej z reguły spodziewamy się po takich miejscach dowiecie się po przeczytaniu ;)
Mnie nie zawiodła, polecam.

Tilek7 | 2014-07-08

Dzięki tej serii książek przekonałam się do powieści detektywistycznych. Doskonały klimat. Ciekawa postać głównego bohatera. Koci pierwiastek. Wartka akcja. Książka napisana lekko i z humorem.

LadyBlackCat | 2016-11-11

„Kot, który lubił Brahmsa” to tom piąty z mojej ulubionej serii, o wcześniejszym, czwartym tomie, pisałam tutaj. I właśnie w „Kocie, który lubił Brahmsa” następuje przełom w życiu Qwilla. Nasz bohater wyjechał na wakacje, na kilka miesięcy. Wyjechał bardzo daleko, bo aż nad Wielkie Jeziora. Otrzymał zaproszenie od przyjaciółki swojej matki, bardzo leciwej już Fanny. Kobieta ta była milionerką, zaoferowała Qwillowi mały domek w lesie do wyłącznej dyspozycji. Qwill z kotami i dwoma pudłami książek przejechał 4300 mil i rozgościł się. Poznał miasteczko i jego mieszkańców. Dość szybko zorientował się, że w okolicy dzieje się coś niepokojącego. Płynąc łodzią mało co nie wyłowił trupa. Wśród miejscowych krążyły pogłoski, że nad jeziorami krąży UFO. Ofiara zabójstwa w tym tomie padła właśnie Fanny. I nieoczekiwanie okazało się, że na mocy ostatniego testamentu jedynym dziedzicem gigantycznej fortuny uczyniła Qwilla. Ale był warunek. Aby posiąść fortunę musiał przez 5 lat...

Goldie | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Nie wyróżnia się jakoś specjalnie spośród poprzednich książeczek z tej serii, ale też nie "opada" jakoś poziomem - nadal ciekawie przedstawiony bohater, trochę kocich bohaterów oraz zbrodnia w tle. Wciąż jednak zbyt dużo pobieżnie przedstawionych postaci pobocznych, tak więc gdy ktoś ponownie pojawia się w fabule, to (przynajmniej ja tak mam) już zapomniałam, kim on był i kiedy się pojawił. W tej części ciekawa jest zmiana zamieszkania bohatera - z miasta na niewielką wypoczynkową miejscowość, a więc i otoczenie inne, choć wcale nie spokojniejsze :).