Kot, który miał 60 wąsów

Wydawnictwo: Elipsa
The Cat who Had 60 Whiskers
kot, kryminał, dziennikarz
kafka

W życiu Qwillerana zachodzi duża zmiana - Polly wyjeżdża do Paryża, gdzie otrzymuje propozycję zatrudnienia w bibliotece na dwa lata. Qwill zostaje sam, ale nie ma czasu się martwić - wciąż brakuje mu tematów do rubryki, poza tym angażuje się w przedsięwzięcia mające na celu integrację Moose County i sąsiedniego Lockmaster. Jednym z nich jest urządzenie muzeum w rezydencji niegdysiejszych dobroczyńców okręgu, zwanej "Starym Probostwem". Dochodzi tam do tragicznego wypadku - ginie użądlona przez pszczołę młoda dziewczyna, nieoficjalnie egzekutorka testamentu zmarłego właściciela rezydencji. Dziewczyna miała uczulenie i pracując w ogrodzie, nie rozstawała się z zestawem pierwszej pomocy. W dniu swej śmierci jednak nie miała go przy sobie. Ktoś wyjął go wcześniej z kieszeni jej roboczego płaszcza. Na pomoc było za późno. Qwilleran uświadamia sobie, że Koko przewidział to tragiczne wydarzenie, co więcej, gdy felietonistę "Moose County coś tam" odwiedza jedna z dwóch zarządzających rezydencją kobiet, kot okazuje jej nieskrywaną niechęć. Jakby tego było mało, w mieście dochodzi do pożaru, i to niejednego...

źródło opisu: Elipsa, 2008

źródło okładki: Elipsa,2008

Pani_Wu | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

60 wąsów Koko

"Kot, który miał 60 wąsów" to ostatni, 29 tom serii, wydany w USA w 2007 roku. Jest także ostatnią książką autorki. Istniejący w polskiej serii tom 30, zawiera zbiór opowiadań kryminalnych, które Lilian Jackson Braun publikowała w gazetach. Zmarła 04 czerwca 2011 roku pisarka pracowała nad kolejnym tomikiem „The Cat Who Smelled Smoke” (Kot, który śmierdział papierosami [tłum. moje]. Książka nie została wydana.

W mojej ocenie to najsłabsza książka w tej serii, być może z powodu wieku i stanu zdrowia autorki. Fabuła po prostu się nie klei.

Qwilleran stwierdza, że Koko ma niebywałą jak na kota liczbę wąsów, bo 60. Trzeba nadmienić, że główny bohater, pochodzący ze szkockiego klanu Macintoshów, także szczyci się pokaźnymi wąsami. Obiecane w pierwszym rozdziale liczenie wąsów Koko nie dochodzi do skutku i jest jedynie aluzją do niebywałej inteligencji kota oraz jego pana.

Sama kryminalna intryga niemal nie istnieje, a książkę wypełniają spotkania seniorów,...

justyniaok | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Po przeczytaniu "Kota, który czytał wspak" byłam bardzo pozytywnie nastawiona to dalszych części. Do ręki wpadł mi "Kot, który miał 60 wąsów" i w ogóle mnie ta część nie wciągnęła. Piszę to ze zdziwieniem ponieważ tj pisałam wcześniej pierwszą część czytało mi się rewelacyjnie, była lekka, zabawna a ta część... nieco nudna. Część winy muszę zgonić na karb zmęczenia, bo może nie mogłam poświęcić dostatecznej uwagi lekturze, jednak zawsze to właśnie książki stanowiły dla mnie odskocznie. Ta niestety sprawdziła się średnio, natomiast absolutnie nie rezygnuję z innych części, które zamierzam w bliskiej przyszłości przeczytać.

Lady_B | 2013-03-25
Przeczytana: 21 marca 2013

bardzo mało kryminału w kryminale. W zasadzie prawie całkowity brak. Coś tam się dzieje, jakaś powieść obyczajowa o życiu mieszkańców małego miasteczka, ktoś tam ginie, po czym absolutnie cisza w tej sprawie, żeby gdzieś tam pod koniec mimochodem wyszło co się w zasadzie stało.

książek: 2019
Luna | 2011-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 lutego 2012

Jestem nieco rozczarowana zakończeniem, reszta, jak zawsze super.

Paulina | 2016-11-20
Izabela | 2016-08-02