Kamienny krąg

Albatros
2005-01-01
2005-01-01
Wiktor Dłuski
dzieciństwo sierociniec zamach śpiączka ofiara tajemnica

Znakomita 😍 zaczyna się niewinnie wręcz nudnie , ale gdy fabuła się rozwija to nie można się już oderwać

Niby początek całkiem niezły, ciekawa intryga ale im bliżej końca, tym jest coraz gorzej. A wszystko kończy się kompletnym odjazdem w absurdem - zamiast rozwiązania zagadki, dosyajemy walkę totemów.

Niestety, jak na Grange'a, książka w ogólnym rozrachunku wypada słabo.

Niestety, jak na Grange'a, książka w ogólnym rozrachunku wypada słabo.

Historia tak nieprawdopodobna, zakręcona, że zarywa się noc, żeby ją skończyć.

Historia tak nieprawdopodobna, zakręcona, że zarywa się noc, żeby ją skończyć.

Książka taka sobie - przeciętna. Dobre czytadło i tyle. Raczej sensacja niż kryminał z wątkami parapsychologicznymi i nadnaturalnymi. Cała fabuła jest mocno odrealniona.

Akcja toczy się w latach 90. XX wieku w Paryżu, co nie jest zaskoczeniem, jeśli zna się tego pisarza. Intryga jest mocna, drastyczna, bardzo mistyczna, chyba jednak dla mnie za bardzo.
Główna bohaterka, Diana, adoptuje chłopca z tajskiego sierocińca. Po przylocie do Paryża, wokół nich zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Giną ludzie, zagrożona jest też Diana z synkiem. Bohaterka idzie tropem pochodzenia synka. Trafia na rubieże Europy i ma do czynienia z badaniami nuklearnymi, parapsychologią i mistycznymi obrzędami ludów pierwotnych. Cały Grange, mówiąc krótko.

Grange to jeden z moich ulubionych autorów. Za każdym razem stawiał sobie poprzeczkę coraz wyżej. Nigdy mnie nie zawiódł. Tym razem też nie mogę narzekać. Jednak na tle innych powieści Kamienny krąg wypada średnio. Mimo to czyta się szybko. Fabuła może jest trochę naciągana i ociera się o fantastykę, jednak mroczny styl Grange sprawia, że lektura jest przyjemna.

Przed chwilą skończyłem czytać ''kamienny krąg'' i czuje się mega podniecony, końcówka była bardzo emocjonująca. Fakt że chodzę spać najpóżniej o dwunastej ale tak się wciągnąłem że musiałem domknąć dziś w nocy tą powieść. Książka ogólnie ma niską ocenę i niewiedziałem czego się spodziewać bo zdarza się że książki z oceną powyżej 7 są beznadziejne ale jak dla mnie rewelacja i nie tylko dlatego że jestem fanem twórczości Grange'a, jak dla mnie to była krótka (bo zajęła mi jeden dzień) ale super przygoda i czytadło naprawdę warte poświęcęnia czasu, tymbardziej że po tej książce została mi jeszcze jedna pozycja żeby przeczytać komplet książek Grange'a... Polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Dla mnie mniej wiarygodna niż inne utwory tego autora. W niektórych mmentach wybitnie naciągana i nie do przyjęcia.

Przeczytana, na półce:)

Przeczytana, na półce:)

Diana nie może mieć dzieci ani nawiązać relacji z mężczyznami z powodu traumy jaką przeżyła w dzieciństwie. Decyduje się na adopcję chłopca. Z czasem zaczynają się dziać dziwne rzeczy, wypadek matki z synem, ludzie są masowo mordowani. Jaką tajemnicę skrywa chłopak? Przeczytajcie, a się dowiecie. To już druga książka tego autora, którą czytałam i zakończenie jak zwykle zaskoczyło.

• Kryminał
  • Jean-Christophe Grangé