Kamienny krąg

Tłumaczenie: Wiktor Dłuski
Wydawnictwo: Albatros
Le concile de pierre

Diana Thiberge, trzydziestoletnia biolog badająca zachowania drapieżników, wskutek przeżytego w dzieciństwie urazu nie jest w stanie nawiązać normalnych stosunków z mężczyznami. Żyje samotnie, póki pewnego dnia nie postanowi adoptować pięcioletniego chłopca niewiadomego pochodzenia, którego znajduje w tajskim sierocińcu. Po przyjeździe do Paryża wokół dziecka zaczynają się dziać niesamowite rzeczy. Omal nie pada ofiarą zamachu. Cudem uratowane, zapada w śpiączkę. Lekarz, który zgłasza się, by mu pomóc, zostaje zamordowany. W coraz bardziej makabrycznych okolicznościach padają następne ofiary. Aby odsłonić związane z chłopcem mroczne tajemnice, Diana musi uciec się do hipnozy i odbyć podróż w głąb górzystego rejonu Mongolii. W latach 70. działał tam supertajny ośrodek prowadzący badania nad syntezą nuklearną i zjawiskami parapsychologicznymi... Okładka: miękka; Rok wydania: 2004;

McRap1972 | 2016-11-27
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 27 listopada 2016

Do książki podszedłem z pewnymi obawami. Niskie oceny na LC sugerowały, że nie jest to zbyt udana powieść. Na szczęście mile się rozczarowałem.

Jeśli zamierzacie przeczytać "Kamienny krąg", radzę Wam odrzucić materialne spojrzenie na świat. Zapomnieć o "szkiełku i oku" a rozbudzić w sobie "czucie i wiarę". Wtedy jest szansa, że zafascynujecie się opowiadaną tu historią.

Jak to u Grange'a, wędrujemy wraz z bohaterami przez dwa kontynenty i wiele krajów. Nagromadzenie nieprawdopodobnych zdarzeń jest typowe dla tego autora, jednak w tej książce posuwa się on znacznie dalej. Powieść obyczajowa przeradza się w kryminał, a ten niepostrzeżenie przeradza się w thriller fantastyczny. Nie analizowałem zbytnio fabuły, tylko po prostu dałem się jej ponieść i wczułem się w opowieść.

Książka ma też słabsze momenty. O dziwo dostrzegam je w tej racjonalniejszej części. Jak na Grange'a, słabiej są nakreślone niektóre postaci i czasem zachowują się nielogicznie. W kilku miejscach dostrzegłem też...

BeataBe | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Szczerze odradzam. Jakaś bzdura, idiotyczna i karkołomna historia. Autor wspiął się na wyżyny absurdu. Główna bohaterka kompletnie niewiarygodna.

Andrew Vysotsky | 2010-12-04
Przeczytana: 16 września 2010

Przytoczona wyżej notka znajdująca się na okładce książki Kamienny krąg (Le Concile de Pierre), której autorem jest Jean-Christophe Grange, znany najbardziej z książki i filmu Purpurowe rzeki, jak każdy musi przyznać, jest frapująca i wielce obiecująca. Zwłaszcza dla miłośników mrocznych klimatów z kręgu strachu i zagadek jest niesamowicie kusząca. Niestety, to pułapka.

Jakoś tak się złożyło, iż Purpurowe rzeki poznałem najpierw w wersji filmowej i taki był mój pierwszy kontakt z Jeanem-Christophe Grange, chyba najbardziej znanym w tej chwili francuskim autorem spod znaku sensacji i horroru. Film odebrałem bardzo pozytywnie, przez co i autora w domyśle zaszufladkowałem jako twórcę powieści na wysokim poziomie. Na pierwszą powieść do przeczytania, z twórczości sławnego Francuza, nie wybrałem jednak Purpurowych rzek, a Kamienny krąg.
Od razu, bez żadnych eufemizmów, stwierdzę, iż się na lekturze Kamiennego kręgu okrutnie zawiodłem. Owszem – autor od początku umiejętnie buduje...

Marysieńka | 2011-05-23
Przeczytana: 2008 rok

To pierwsza powieść Grange, po którą sięgnęłam i nie żałuję. Kolejne tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że to doskonały pisarz. Wprawdzie nie stroni od obrazów zbrodni, opisuje wszystko z niezwykłym realizmem ale w przypadku tego autora to nie razi. Poza tym, że książka ma ciekawą fabułę kryminalną to dodatkowo porusza interesujące mnie problemy związane z badaniami nad syntezą nuklearną i zjawiskami z dziedziny parapsychologii, które prowadzone były w tajnym ośrodku w Mongolii przez...i tu przemilczę....Główna bohaterka, Diana, by ratować życie adoptowanego synka, przebywającego po wypadku w szpitalu w śpiączce z obrzękiem móżgu, musi odbyć podróż w swoją psychikę przy pomocy hipnozy a potem tradycyjną, do odległej Mongolii...Odkrycia, których dokona....ale przeczytajcie sami...Doskonały thriller...

WisemantheWise | 2016-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Po zachwycie po przeczytaniu Purpurowych rzek chciałem poznać inne prace Grange'a, spodziewając się podobnego poziomu i napięcia fabularnego. Niestety Kamienny krąg nie usatysfakcjonował mnie tak bardzo jak Rzeki. Ponieważ tutaj historia zaczyna się ciekawie, jak thriller czy kryminał. Mamy główną bohaterkę adoptującą chłopca z egzotycznego kraju, potem dziwny wypadek i śledztwo policyjne. I jest całkiem nieźle, Aż do czasu kiedy autor zaczyna wplatać wątki nadnaturalne, parapsychologiczne i zaczyna robić się mętnie i dziwnie.
Moim zdaniem lepiej byłoby nie ubogacać historii takimi nierzeczywistymi zdarzeniami, ciekawiej czytałoby się ją jako czysty kryminał.
Zakończenie jest też jak najbardziej niesamowite, jednak nie ma prawie nic wspólnego z realizmem. Moja opinia jest tak krytyczna ponieważ myślałem że autor ten pisze raczej historie klasycznie sensacyjne, a nie wkraczające na grunt sci-fi i horroru.

Marsja | 2010-12-17
Przeczytana: 2010 rok

Rozczarowało mnie zakońvzenie, ten autor swoimi poprzednimi książkami postawił sam sobie dość wysoko poprzeczkę, wydaje mi się że w przypadku tej książki nie podołał... Ale to w zasadzie jedyna jego książka co do której mam zastrzeżenia. Reszta jest rewelacyjna. To mój ulubiony pisarz ni za tym ni po tym...

Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Bardzo dobry thriller. Fabuła wyszukana i zaskakująca. Jednak momentami niezbyt realistyczna. Uważam tą pozycję za naprawdę godną uwagi, głównie ze względu na trzymające w ciągłym napięciu sploty wydarzeń. Uwikłanie i otoczenie małego chłopca mrocznymi tajemnicami dostarcza czytelnikowi niezłego dreszczyka emocji.
Polecam

Thadeus | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Książka jest dobra :) choć dużo w niej opisów, ale koniec książki zadziwi nawet najbardziej przenikliwego czytelnika :)

tajus | 2011-03-04
Na półkach: Miałam, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2011

To trzecia z książek Grange'a, którą miałam okazję przeczytać, i muszę stwierdzić, że jest najsłabsza z tych trzech. Owszem, styl autora pozostaje bez zarzutu, nadal potrafi wciągnąć czytelnika, jest pełen ciekawych zwrotów akcji i niewyjaśnionych zjawisk, ale za to zbyt mocno rozczarował mnie koniec tej powieści - taki wymuszony i trochę bajkowy. Mało ciekawy, pospiesznie wyjaśniający to i owo, nie pasuje do reszty stron tej książki. Zapowiadało się rewelacyjnie, skończyło średnio.

jw23 | 2013-01-02
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Książki Grange`a czyta się z prawdziwą przyjemnością. Nie bez przyczyny na okładce jednej z jego książek był on porównywany do Cobena. W jego powieściach nie ma czasu na nudę, a końcówka zawsze zaskakuje. Tu dodatkowo bardzo spodobał mi się wątek nadprzyrodzony. Rewelacyjna rozrywka. Polecam