Wybranki

Sonia Draga
2023-11-08
2023-11-08
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Gdy sięgam po twórczość Grange’a spodziewam się, że pisarz ponownie mnie zaskoczy. Tak też było tym razem, zarówno pod względem miejsca i czasu prowadzenia fabuły. Muszę przyznać, że wciągnęło mnie na dłuższy czas.
Plusy:
- świetny pomysł na umieszczenie akcji w 1939 roku w nazistowskich Niemczech;
- pokazanie jak stopniowo rozszerzał się faszyzm i strach przed nim;
- brutalność niektórych sytuacji dodaje tylko realizmu tamtemu okresowi;
- cały czas czuć klimat fanatyzmu i bezwzględności jakie narastały w nazistach;
- niespodziewane zwroty akcji, ciągłe zaskakiwanie czytelnika;
- sama zagadka kryminalna skonstruowane idealnie, zostałem zwiedziony;
- oryginalna kreacja trójki głównych bohaterów: Simon Kraus, Franz Beewen i Monna von Hassel, każdy na swój sposób nietuzinkowa;
- podobała mi się współpraca tej trójki w rozwiązaniu skomplikowanej łamigłówki;
- jak można manipulować i rządzić ludźmi za pomocą terroru i przemocy;
- nawet wśród gestapowców byli ludzie obdarzeni dobrym sercem;
- samo zakończenie naprawdę mnie wzruszyło.
Minusy:
- jestem tylko lekko zawiedziony ostatnią częścią, trochę odjechana.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- świetny pomysł na umieszczenie akcji w 1939 roku w nazistowskich Niemczech;
- pokazanie jak stopniowo rozszerzał się faszyzm i strach przed nim;
-...

Moja pierwsza książka tego autora i wpadłam w zachwyt. Książka obszerna alelogicznie podzielona. Dobre tłumaczenie Pani KrystynySzeżyńskiej- Maćkowiak. Od razu przypadła mi do gustu styl autora. Książka pobudza wyobraźnię a opisy działalności III Rzeszy okrutne i przejmujące. Świetny zabieg autora, bowiem czytelnik myśli, że już wie, ale to tylko złudzenie i wszystko zaczyna się od początku... aż do zaskakującego zakończenia.

Świat u progu wojny, Niemcy zbroją się, Hitler otwarcie mówi o swoich roszczeniach terytorialnych, natomiast wielkie damy, towarzyszki najwyższych urzędników i dygnitarzy państwowych beztrosko spędzają czas w klubie, który mieści się berlińskim hotelu Adlon. Są piękne, inteligentne i mają wszystko czego pragną. Jednak ich spokój zakłóca morderca, który na swoje ofiary wybiera właśnie największe damy III Rzeszy. Żadna z nich nie może czuć się bezpiecznie, wszystkie mają świadomość tego, że mogą być kolejną „wybranką” brutalnego mordercy.

Ciąg dalszy recenzji na:

Bardzo mocna, brutalna powieść, co jest znakiem firmowym tego autora, tyle tylko, że to zupełnie inny Grange, niż ten, którego poznałem we wcześniejszych powieściach.
Tym razem wątek kryminalny niespecjalnie mnie porwał. Całkowicie przykrył go dekadencki obraz Berlina w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. Mroczny klimat nasuwa skojarzenie ze słynnym “Zmierzchem bogów” Viscontiego, ale tu patologie nazizmu zostały pokazane dosłownie i bez żadnych osłonek.
Wynaturzone “eksperymenty” medyczne czy eksterminacja Romów przedstawiona w najbardziej bestialskich formach są do tego stopnia wstrząsające, że mogą być nie do przejścia dla co bardziej wrażliwych czytelników.
I jeszcze jedna rzecz, która odróżnia tę powieść od innych. Otóż pokrętna wyobraźnia autora sprawia coś, co wydawałoby się z gruntu niemożliwe - kibicujemy gestapowcowi.
Może nie jest to najlepsza powieść Grange, ale na pewno najtrudniejsza do wyrzucenia z pamięci.
Warto przeczytać.

Książki z seryjnym mordercą, tak czy nie? Sięgacie zawsze z takim samym dreszczykiem emocji czy już trochę wam się przejadły?

Ofiary tego łączy bycie damami III Rzeszy beztrosko popijającymi szampana, gdy świat stoi na skraju wojny. Właśnie tak wyglądała rzeczywistość milionów zwykłych ludzi, bojących się o życie swoje i najbliższych, one jednak myślały, że są nietykalne. I właśnie tak było do czasu, gdy na ich drodze stanął Potwór. By go dopaść, trzy osoby, które dzieli wręcz wszystko, połączy siły. Czy im się to uda? Kto okaże się tajemniczym mordercą?

Autor, jak zwykle, znakomicie balansuje na granicy gatunków, splatając ze sobą historię, kryminalną zagadkę i szeroko rozbudowaną warstwę obyczajową. Książka niezwykle skrupulatnie oddaje atmosferę nazistowskich Niemiec.

Powrócił stary, dobry Grange, taki, jakiego lubiłem czytając Lantano i Kongo Requiem. Tym razem fabuła prowadzi nas do Niemiec w czasach III Rzeszy. Są morderstwa oraz śledztwo, które prowadzi trójka bohaterów książki. Ze względu na grubość książki i zwroty akcji, spokojnie mogłyby być to dwie powieści, ale nie oznacza to, że nudziłem się nad tak grubym tomem.

Powieść wybrana losowo, ok, wiedziałam mniej więcej o czym będzie i choć z nieufnością podchodzę do historii wojennych na fali powstających jak po deszczu książek o tej tematyce, postanowiłam dać jej szansę, przede wszystkim ze względu na kryminalny aspekt. Gdyby nie wybuch II wojny światowej zaliczyłabym ją nawet do klimatu retro. Pierwszy raz spotkałam się także z twórczością pana Grange, bądź co bądź nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jest autorem Purpurowych rzek, film swego czasu uwielbiałam, a tym samym nie mogę porównać tej do poprzednich . Ale wracając do "Wybranek", długa a mimo to wciągająca, nie nudziłam się bowiem dzieje się wiele, coraz to nowe poszlaki, odwracające losy naszych bohaterów wątki a do tego barwny Berlin w przededniu wybuchu wielkiej wojny. Niebanalni bohaterowie dominują, w pewnych momentach wydawali mi się przerysowani aż stwierdziłam, że w swej wymowie są dosadnie realni. To powieść z tych, że gdy już wszystko zostało powiedziane i rozwiązane nadchodzin moment, że nic nie jest pewne i ostateczne. Tragizm wojny jest tu niezbędnym tłem nadajacym uzasadnienie wydarzeniom. Zdecydowanie warto poznać.

Cóż, dla mnie jedna z słabszych książek. Na plus na pewno czas akcji (ale dla mnie jako pasjonata II WŚ nic nowego). Co do fabuły i śledztwa, to słabe to i mało realne, nawet fantasy i s-f razem, ale nie spojeruje.

Długa ale "wypełnienie" ciekawe opisujące Niemcy, nazistów ich plany zachowania i mentalność na tle chistorycznym 2 wojny światowej.

Grange Jean-Christophe – „Wybranki” to powieść, w której ktoś morduje wielkie damy III Rzeszy.

Seryjny morderca napada i bestialsko zabija najpiękniejsze kobiety zamieszkujące Berlin, żony wysoko postawionych nazistów.

Sprawę, po cichu, ma rozwiązać Franz Beewen – oddany Gestapo. Jednak w celu złapania potwora łączy siły z psychoanalitykiem Simonem Krausem i psychiatrą Monną von Hassel. Trójkę samozwańczych detektywów dzieli wszystko, poglądy, teorie, postawy życiowe, doświadczenie. Czy będą umieli dogadać się dla dobra sprawy? Czy uda im się uratować kolejne kobiety? Czy złapią podejrzanego i czy to on jest seryjnym mordercą? I czy uda im się przeżyć w Berlinie, który osnuła mgła II wojny światowej?

Tu trzeba uważać z kim i o czym się rozmawia. Tu każdy każdego okłamuje i śledzi. Tu musisz się zastanowić czy możesz komuś zaufać…

„Wybranki", to powieść, która przybliża historię lat trzydziestych poprzedniego wieku i nazistowskich Niemiec, i jest to jeden z mocniejszych elementów książki. To książka, która przeraża i fascynuje jednocześnie, gdzie finał zagadkowych zbrodni nami wstrząśnie. Jest wciągająca, imponująca i niesamowita, niebanalna wręcz z mroczną fabułą i wieloma momentami zaskoczenia.

Zdecydowanie POLECAM!!!
M.B.