Dolina kości

Tłumaczenie: Jan Kabat
Wydawnictwo: Świat Książki
Valley of Bones
zagadka, wiara, śmierć

Nowy thriller autora "Zwrotnika nocy", arcydzieła gatunku. Zdumiewająca zagadka oraz wnikliwe studium wiary, szaleństwa i ludzkiego charakteru każą porównać tę powieść do dzieł samego Grahama Greene'a. Gdy bogaty przemysłowiec spada z hotelowego balkonu i ginie na miejscu, podejrzana staje się niejaka Emmylou Dideroff. Ta dziwna kobieta niegdyś misjonarka w Afryce twierdzi, że komunikuje się ze świętymi i rozpoczyna niezwykłą opowieść o rozpaczy i upodleniu, które doprowadziły ją do służby bożej. Detektyw Jimmy Paz musi oddzielić prawdę od zmyślenia

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

„Dolina kości” Michaela Grubera to książka druga w trylogii. Losy Jimy'ego Paza, detektywa-podrywacza, który gubi się między religijnością a magią, są interesujące. Jimy Paz nie chce zbawić świata i to jest jego niewątpliwą zaletą. Rozwiązuje tylko swoją zagadkę kryminalną, dotyczącą zabójstwa lub samobójstwa Sudańczyka al-Mulwida, który wypadł (lub ktoś mu pomógł) z okna hotelu. „Im dalej w las, tym więcej drzew”. Tak dałoby się określić tę sprawę policyjną. Ciekawa jest postać drugiej bohaterki, przedziwnej prostytutki i niedoszłej zakonnicy, której pamiętnik możemy czytać na stronach powieści „Dolina kości”.
Polecam lekturę „Doliny kości” nie dlatego, że jest to część trylogii, ale dlatego, że ciekawy jest świat wewnętrzny bohaterów, ich rozterki i złożone osobowości.

Miaa | 2014-11-11

Nie wiem dlaczego, ale na początku byłam jakoś negatywnie do niej nastawiona. Jednak zostałam mile zaskoczona, powieść jest ciekawa i bardzo porywająca. Poleca serdecznie!

gosia | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

No niestety, poddaję się pod natłokiem szalonych wątków, które zupełnie nie posuwają akcji do przodu. Odkładam książkę na półkę i mam wrażenie, że już do niej nie zajrzę.

Evita | 2011-03-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 22 marca 2011

Notka na okładce :"Stephen King powieści sensacyjnej",ja bym dodała jeszcze ,w połączeniu z Cobenem.
Z okna hotelu wypada człowiek.Śledztwo prowadzi detektyw Jimmy Paz,który w pokoju hotelowym,w którym mieszkała ofiara,znajduje modlącą sie kobietę i wydawałoby się,że sprawa jest prosta"mamy sprawcę,mamy dowód,sprawa zakończona.A jednak nie...
I tu się zaczyna:mamy kubańskiego detektywa,terapeutkę-hipochondryczkę,Sudan,rebeliantów,walke o złoża ropy naftowej,a także Atiamabi-białą kobietę,nazywaną tak przez tubylców,która zorganizowała i poprowadziła armię niewolników w Afryce.
Poznajemy też historię Zgromadzenia Sióstr Samarytańskich Pod Wezwaniem Krwii Chrystusowej.
Co mają wspólnego zakonnice,prostytutki,FBI,afrykańscy rebelianci i złoża ropy naftowej?Sięgnijcie po "Dolinę kości".

Nie_mogę_bo_czytam | 2014-12-13
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Okazuje się, że przeczytałam środkową część trylogii nie mając o tym pojęcia. No cóż, nie pozostaje mi zrobić nic innego, jak zdobyć "Zwrotnik nocy" oraz "Noc jaguara", rozsiąść się wygodnie w fotelu i z przyjemnością kontynuować przygodę z detektywem Paz'em. Bo była to niewątpliwa przyjemność!

Michael Gruber ma to do siebie, że o jego książce myśli się bezustannie. Lektura "Doliny kości" przypadła mi na okres, kiedy na czytanie miałam bardzo niewiele czasu i, co prawie mi się nie zdarza, po cichutku zabierałam książkę do pracy, bo przeczytać choć kilka małych stron... Ta książka jest magiczna, pełna niepokoju i uzależniająca! :)

Bardzo polecam.

Xaravald | 2016-08-19

Książkę tę dostałem od mojej cioci. Ona z kolei też dostała ją od kogoś innego, ale ponieważ ona raczej nie czyta to pożyczyła ją mnie.

To pierwsza książka z gatunku kryminału jaką w życiu przeczytałem i muszę przyznać, że była nawet fajna.

W zasadzie to najbardziej spodobały mi się wyczyny głównej bohaterki, jej przygody za czasów dzieciństwa, które łagodnie mówiąc przeciętny człowiek nazwałby patologią. Ja natomiast lubię wszystko co złe i odrażające, dlatego tak mi się to podobało. Zagadka kryminalna i całe śledztwo były dla mnie w zasadzie tylko przerywnikiem pomiędzy kolejnymi opowieściami bohaterki. Momentami trochę drażni motyw religijny, którego osobiście nie lubię, ale dało się wytrzymać.

Jeśli ktoś lubi niemoralne przygody, obfitujące w dosłowne opisy scen erotycznych, na pewno spodoba mu się ta historia.

Jessica | 2015-07-17
Na półkach: Od mamy, Przeczytane

Opis tej książki nie oddaje jej prawdziwej natury. Początek, czyli trup pod hotelem i baba w transie w pokoju denata. Ok, może być fajny kryminał. A tu później prawdziwa ludzka tragedia. Wojna, odczłowieczenie, poświęcenie innym. Tragizm tutaj zawarty wyciskał ze mnie łzy i głęboko poruszał. Zachęcam do przeczytania i nie sugerowania się opisem, ponieważ natura tej książki jest głęboko w środku.

Konpos | 2014-02-12
Przeczytana: 22 maja 2012

Kolejne spotkanie z magią, starymi rytuałami i klimatem czarnego lądu to tylko niektóre z plusów książki. Nieszablonowe podejście do kryminału oraz zmieszanie dawnych wierzeń i nowej rzeczywistości daje całkiem przyjemną oraz intrygującą fabułę. Polecam, szczególnie jeśli ktoś czytał poprzednią część, a jeśli nie to trzeba nadrobić zaległości ;)

Edith | 2011-05-31
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 27 maja 2011

Nie czytałam poprzedniej części, ale po lekturze "Doliny kości" z pewnością po nią sięgnę. Nie jest to jednak typowy thriller który trzyma w napięciu od początku do końca. Mamy tutaj dość obszerne rozważania na temat zasadności wiary i jej miejscu w naszym życiu. Mnie to nie przeszkadzało, a wręcz dało sporo do myślenia. Jeśli jednak ktoś oczekuje typowego dreszczowca to faktycznie może się zawiść.

meg | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

nareszcie!!! skończyłam!!! przebrnęłam...łatwo nie było, wiele razy chciałam przerwać i odłożyć. Nie wciągnęła mnie, nie zainteresowała. Męczyłam się bardzo :(