Sędzia Di, naszyjnik i tykwa

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

W okręgu Poo-yang, w Wodnym Pałacu, mieszka córka Cesarza, specjalnie chroniona przez wojsko. Tymczasem pełniący tu urząd sędziego pokoju Di postanawia zrelaksować się i przez kilka dni oddać się łowieniu ryb. Di, zagorzały wyznawca nauki Konfucjusza, spotyka dziwnego taoistycznego mnicha, który w rozmowie z sędzią podkreśla niezwykłą wagę pustki,

Michal Zacharzewski | 2014-07-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Sędzia pokoju Di to bohater serii powieści holenderskiego dyplomaty Roberta van Gulika. Autor napisał kilkanaście tomów jego przygód. To klasyczne kryminały z trupami, kradzieżami, spiskami i oszustwami, tyle że z akcją toczącą się w dawnych, chińskich czasach.

Tu śledzimy historię kradzieży pewnego błyszczącego cacka z cesarskiego pałacu, poznajemy też tajemniczego Mistrza Tykwy, który okazuje się nie być tym, kim wydaje się być. Akcja toczy się wartko i nieraz zaskakuje, a zdolności dedukcyjne głównego bohatera zasługują na szacunek. Ach, gdyby tak nakręcili serial...

Abee | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 28 października 2013

Kryminał, w którym sędzia zostaje zmuszony udawać kogoś, kim nie jest. A wszystko doprowadza do rozwiązania skomplikowanej intrygi dworaków cesarza. Książka zostawia pewien niedosyt...

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Olga | 2010-09-07

rozwiązanie mnie zaskoczyło. Logiczne ale zaskoczenie było ;)

g0ldenflower | 2018-05-12
ag19 | 2018-05-09