Serce teściowej

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-018-9

Serce teściowej skrywa tajemnice tak piekielną, że utajnioną na 666 lat... Wyobrażasz sobie jak byłoby pięknie, gdyby smoki nie istniały, wiedźmy nie były mściwe, demony nie stosowały kruczków prawnych a serca teściowych były szczere i czyste jak kryształ? Niestety! Gościńce pełne są seksualnych frustratów uganiających się konno i w rynsztunku w poszukiwaniu wież oraz ich dziewiczych...

Serce teściowej skrywa tajemnice tak piekielną, że utajnioną na 666 lat...
Wyobrażasz sobie jak byłoby pięknie, gdyby smoki nie istniały, wiedźmy nie były mściwe, demony nie stosowały kruczków prawnych a serca teściowych były szczere i czyste jak kryształ? Niestety! Gościńce pełne są seksualnych frustratów uganiających się konno i w rynsztunku w poszukiwaniu wież oraz ich dziewiczych lokatorek. Smoki są wielce uczone w piśmie, certyfikaty ukończenia akademii posiadają a jak wieść gminna głosi, jeden spod Krakowa - wyjątkowo przewrotny - zamiast owce pożerać z zyskiem je sprzedaje... Strzeż się więc i pod żadnym pozorem nie budź śpiącej królewny! Uważnie czytaj intercyzy. Przenigdy nie otwieraj tajemniczo zakorkowanych butelek i nigdy, ale to nigdy, nie oświadczaj się po pijaku nieznajomym ślicznotkom.
"Serce teściowej" mieści następujące opowiadania:
Dlaczego rycerz nie przeląkł się smoka, Wilczy dołek, czyli jak zostać smokiem, Fliegritterzy, Żmija na śpiąco, Serce teściowej, Kura, Demony starszyny Gawriłowa, Invidia, Cena spokoju, Festung Oels, Różaniec z bursztynu.

wiejskifilozof | 2014-10-16

Trudno mi oceniać,zbiór opowiadań.Co zresztą zawsze o tym piszę.
Tu jednak,nie mam z tym większego problemu.Ta książka,mi się nie podobała.
Ani okładka,która jest potworna.Ani,zawartość.
Byłem znudzony,tym co czytamy.
Autor,miał może i dobry zamysł,lecz nie wiele dobrego z tego wyszło.
Tylko,te opowiadanie ostatnie jakoś mi się udało,z chęcią przeczytać.

eR_ | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Świetne opowiadania,przy niektórych popłakałem się ze śmiechu,nie rozumiem malkontentów,którym nic się nie podoba.

rumiko | 2014-08-01
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Fantastyczny zbiór opowiadań o bardzo szerokim przekroju: czasowym - od bajki po czasy współczesne oraz rodzajowym - od bajek po horror. Widać, że autor potrafi odnaleźć się w tym wszystkim, i nieważne, czy będzie to tematyka religijna, przerobiona bajka o Śpiącej Królewnie czy horrorystyczne opowiadanie o aniołach i Bożym Narodzeniu.
Nie chcę nikomu popsuć przyjemności z czytania, więc nic więcej nie zdradzę.

baszar | 2016-01-08
Na półkach: 2016, Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Zbiór opowiadań wydany w 2008 r. Większość to fantasy z mocnymi odniesieniami do czasów współczesnych (coś w czym mistrzem jest Sapkowski). Dębski ASem niestety nie jest. Opowiadania takie sobie. Niby napisane poprawne, jest kilka ciekawych pomysłów, nie najgorszy język, ale mnie nie porwały. Nie mają tego "czegoś". Opowiadania IMHO pisze się trudniej niż powieści - trzeba ciekawie zarysować postacie i zwięźle opowiedzieć historię. Tutaj historie są jakieś takie powierzchowne.

Dużo lepiej wypada (i podnosi ocenę całego zbioru) opowiadanie s-f "Festung Oels". Może dlatego, że jest dłuższe. Nie jest rewelacyjne, ale czyta się dobrze. Nieokreślona niedaleka przyszłość, lub historia alternatywna we współczesności. Skupia się na akcji i knuciu. Tematyka: ku pokrzepieniu polskich serc. Wydaje mi się, że autor lepiej czuje się w klimatach s-f niż fantasy.

ilo99 | 2016-09-06
Na półkach: Szkoda czasu, Przeczytane

Zbiór opowiadań, początkowo całkiem zacnych i nawet śmiesznych, które wraz z upływem stron robią się coraz poważniejsze, okrutniejsze i krwią podlane. Jedyną cechą wspólną jest ich porządny literacki warsztat. Lecz książka sama w sobie nie wiadomo dla kogo, ponieważ to, co jednych będzie bawić innych znudzi, a to, co niektórych poruszy, tych drugich przyprawi o rozstrój żołądka. Przeczytać można, ale bez wielkiego przymusu. Nie jest to najlepsze osiągnięcie tego autora.

Wujek_Grzyb | 2014-02-06

Recenzje i inne moje teksty znajdziecie również na moim blogu:

„Serce teściowej” to moje drugie spotkanie z książką Rafała Dębskiego. Pierwszym kontaktem byli „Wilkozacy”, których pochłonąłem w kilka dni i za jakiś czas na pewno pojawi się tu recenzja. Osobiście nie lubię oceniać książki po okładce i staram się tego nigdy nie robić, lecz ta właśnie nią zwróciła moją uwagę. Okładka moim zdaniem rewelacyjna i na pewno przykuwa uwagę, gdyż jest na niej jedna stara kobieta trzymająca lampę i miotłę, a z twarzy wygląda tak jakby chciała zabić czytelnika, no i oczywiście tytuł.

Rafał Dębski to pochodzący z Oleśnicy, (po co napisałem zobaczycie niżej) autor specjalizujący się w fantastyce, SF oraz powieściach historycznych. Często można spotkać jego opowiadania w różnych antologiach ("Jeszcze nie zginęła"), do tej pory ukazało się 12 książek spod jego ręki.

„Dlaczego rycerz nie przeląkł się smoka” pozwala...

Gas | 2014-11-29

Zaskoczenie. To pierwsze odczucie po przeczytaniu książki. Okładka mówi sama za siebie, natomiast zawartość... odrobinę średniowieczna. Smoki, rycerze, magia... raz mniej, raz więcej humoru. Zdecydowanie nie tak śmieszne, jak sądziłam, ale ogólnie książkę oceniam na plus. Jako, że są to opowiadania, najlepiej czytać po jednym. Ja całości na raz nie podołałam, ale rozłożone na raty były miłym urozmaiceniem moich wieczorów. Książka jest dobra, choć oczekiwałam więcej.

BEAR | 2012-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2012

Z tego zbioru opowiadań na uwagę zasługuje "Festung Oels"

wannolot42 | 2015-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2015

Mam mały problem nie tylko z tą książką, ale przede wszystkim z tym autorem. Z jednej strony lekkie pióro, fantastyczne rozwinięcie fabuły, wielowątkowość historii. Z drugiej, czasem wręcz banalne zakończenia poszczególnych wątków w danej historii lub całek książki. Gdyby te końcówki były lepsze to dla mnie było by 10/10

Cruorcia | 2015-04-30

Mam mieszane uczucia co do tego zbioru.. Okładka nieadekwatna zupełnie do treści, a spodziewałam się czegoś innego. Wielokrotnie przebiegała mi przez głowę myśl "A rzuć to w cholerę, są inne fajne książki" ale zaraz potem trafiało się opowiadanie, które powodowało napady śmiechu w komunikacji publicznej..
Podsumowując: są opowiadania ciekawe i zabawne, ale są i nudne, zaplątane i jakieś takie mało wciągające.