Chmara Wróbli

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawnictwo: Albatros
Cloud of Sparrows
mozartiwieloryb

Japonia, rok 1861, czasy rządów shoguna. Do portu Edo, stolicy kraju, przybywa troje amerykańskich misjonarzy. Niechętny cudzoziemcom szef tajnej policji shogunatu chce zgładzić goszczącego ich księcia. Do wykonania wyroku zostaje wyznaczona niezwykłej urody gejsza Heiko, kochanka księcia. Przeczuwając spisek, obdarzony darem jasnowidzenia książe Genji rozpoczyna ucieczkę. Po drodze przez ośnieżone góry dręczą go wizje świata, w którym dla samurajów nie będzie już miejsca...

źródło opisu: opis własny

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

UWAGA! W NOTCE REDAKCYJNEJ RAŻĄCY BŁĄD ORTOGRAFICZNY !!!
obdaŻony !!! WSTYD!!!

Dwie doby czytania, bo zdarzało mnie się przysnąć. 780 stron e-book lub 431 stron tradycyjnego tekstu, a ja niestrudzony brnąłem wytrwale do PRZEWIDYWALNEGO końca. Nic mnie nie zaskoczyło, swoiście pojęta sprawiedliwość zatriumfowała, a bandziory, mordercy, nikczemnicy albo się popłakali i nawrócili, albo zginęli, za wyjątkiem głównego bohatera, który bezsensownie wymordował jeszcze, na koniec, wszystkich mieszkańców biednej wioski.

Czyta się dobrze, poziom dla czytelników niezbyt wymagających, no i mój odwieczny żal, że w naszej cywilizacji nie uprawiana jest sztuka gejszy. A, że w Japonii nie byłem, i raczej już nie będę, to gejsze pozostaną w sferze marzeń... Mimo miłej lektury na więcej słów ta książka nie zasługuje.

Mikael95 | 2011-11-15
Przeczytana: czerwiec 2011

Książkę wypożyczyłem z biblioteki, mając nadzieję, że pozwoli mi na miłe spędzenie weekendu, na szczęście nie zawiodłem się. Przedstawiono w książce pobieżnie problem z jakim zaczęli stykać się Japończycy już w XIX wieku, czyli napływem ,,gaijinów" - obcych. Jednak nie to w książce jest najważniejsze, ale postać Genjiego oraz trójki amerykańskich misjonarzy. Bohaterowie nie są ,,płascy", posiadają własne tajemnice oraz różne charaktery. Dość duża liczba wątków sprawia, że książka wchłania praktycznie już po rozpoczęciu pierwszej strony. Nie mogę się już doczekać przeczytania drugiego tomu tej niesamowitej książki.

ReaderX | 2013-07-05

Pamiętam jak dziś premierę tej książki. Szumne porównania do "Shoguna" i wysokie oceny recenzentów wsprawiły, że jako osoba interesująca się Japonią kupiłem ją praktycznie bez wahania. Nie żałowełem tej decyzji. Uważam, że nie można jej bezpardonowo porównywać do "Shoguna" Jamesa Clavella, który napisał książkę ponadczasową, w której będą zaczytywać się następne pokolenia. Jeżeli jednak na chwilę pozwolimy by "Shogun" zajął należne mu miejsce na tronie powieści swojego 'japońskiego gatunku', zobaczymy, że książka Takashiego Matsuoki to rewelacyjnie napisana historia, która nie tylko szybko wciąga czytelnika w wir wydarzeń, ale pozwala też na filozoficzną podróż w czasy samurajów, wielkich, dumnych wojowników, o bogatej tradycji, ceniących honor i kodeks ponad swoje własne życie. Wątek miłosny jest ciekawy i na szczęście nie przesłodzony a same wydarzenia toczą się całkiem płynnie. I chociaż niektórym czytelnikom może brakować czasami bardziej szczegółowych opisów to jednak uznałbym...

Aleksandra | 2011-01-07
Przeczytana: grudzień 2010

Początkowo sądziłam, że będzie to lekka i niewymagająca myślenia lektura na kilka godzin, ale potem doszłam do wniosku, że warto nieco dłużej się nad nią zastanowić. „Chmara wróbli” przedstawia bowiem Japonię w momencie, gdy cudzoziemcy podejmują pierwsze kroki w celu jej podbicia; ich zachowanie jest agresywne, jednakże amerykańscy misjonarze widzą w tym pogańskim – z ich punktu widzenia – kraju szansę na pozyskanie nowych wiernych. Akcja powieści skupia się głównie na ucieczce bohaterów do fortecy zwanej tytułową „Chmarą wróbli”, ale nie zabrakło także miejsca na ukazanie różnic pomiędzy mieszkańcami tych dwóch różnych kontynentów.

Nie jest to powieść obyczajowa, więc nie znajdziemy w niej zbyt wielu opisów scen z życia przeciętnego Japończyka, ale za to mamy okazję poznać bliżej zanikającą sztukę bycia samurajem. Niemałe wrażenie zrobiło na mnie ich ogromne przywiązanie do wielowiekowej tradycji, posłuszeństwo i gotowość popełnienia samobójstwa z wydawałoby się, dość błahego...

robinslav | 2013-12-04

Chmara Wróbli. Trudne czytadło i chyba niewiele więcej można na temat powieści Takashi Matsuoka powiedzieć.
Rzecz toczy się w drugiej połowie XIX wieku w Japonii a tłem jest polityczne ścieranie się ugrupowań prozachodnich i tych stojących na straży tradycji – niechętnych kontaktom z Zachodem. Rozwlekła i monotonna akcja z licznymi wątkami pobocznymi sprawia, iż czytelnik od czasu do czasu zaczyna się chyba trochę gubić i zastanawiać kto jest kim i w którym miejscu się w danej chwili znajduje. Łaknący Japonii w literaturze spotkają się pewnie z zawodem ponieważ tak naprawdę powieść nie potrafi wprowadzić w atmosferę i klimat "tamtej" Japonii, "tamtych czasów". Nieporozumieniem jest zapewne porównywanie Takashi Matsuoka z Jamesem Clavellem w recenzji wydawnictwa.
Z zawodem spotka się też czytelnik liczący na wartkie czytanie, czytanie jednym tchem czy też czytanie do białego rana ! To nie ta półka!
Od spotykanych w powieści gejsz oczekiwałem więcej gejsz, od spotykanych tamże...

Mrs_Pe | 2012-08-15

Uwielbiam, uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam. Książkę czytałam kilkakrotnie i wciąż mam chęć sięgnąć po nią kolejny raz. Odwoływanie się do wielowiekowej tradycji, walki, wielowątkowa akcja to wszystko i jeszcze więcej sprawia, że ta książka oraz jej druga część mają u mnie pierwsze miejsce. Bardzo podoba mi się wątek miłosny, ponieważ jest ukazany w tak odmienny sposób różniący się od innych romansideł. Polecam i jeszcze raz polecam.

Kupiłam na wyprzedaży i przeczytałam ze względu na moje zainteresowanie Japonią z okresu edo.
No i... Zakochałam się w tej książce! Nie pamiętam kiedy czytałam dobrą powieść z romansem w tle na tyle delikatnym, że nie rzucał się w oczy mdlącymi scenkami, a mim to zachwycał. Genialna konstrukcja postaci i fabuły.

Mia_toretto94 | 2014-12-01
Przeczytana: 22 listopada 2014

Epicka opowieść samurajska z wątkiem miłosnym. Ukazująca XIX-wieczną Japonię, świat samurajów, gejsz, zabójców ninja i mistrzów zen.

Japonia, rok 1861,czasy rządów shoguna Do portu Edo, stolicy kraju, przybywa troje amerykańskich misjonarzy- świątobliwy Zeph Cromwell w towarzystwie pięknej narzeczonej Emily Gibson i byłeo rewolwerowca Mathew Starka. Ich gospodarzem jest książę Genji, przywodca klanu Okumichi, władca Akaoki. Niechętny cudzoziemcom szef tajnej policji shogunatu chce zgładzić Genji'ego licząc na to,że śmierć młodego księcia osłabi prozachodnie stronnictwo w radzie dworskiej. Do wykonania wyroku zostaje wyznaczona niezwykłej urody gejsza Heiko, kochanka księcia, potajemnie wychowana przez ninja. Przeczuwając spisek, obdarzony darem jasnowidzenia Genji ucieka z Endo wraz ze swymi goścmi i stryjem Shigeru-legendarnym samurajem a zarazem szaleńcem i mordercą,który pozbawił życia własną rodzinę. Przez zaśnieżone góry i wrogą prowincję przedziera się do odległej fortecy...

Bursztyniara | 2014-05-23
Na półkach: 2013, Przeczytane, Orientalne
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka dla dorosłych fanów Japonii i jej... inności. Przedstawione jest tu zderzenie dwóch światów wraz z ich wierzeniami i namiętnościami. Ostrzegam jednak, że niektóre sceny są naprawdę mocne, okrutne i drastyczne i to nie tylko z winy samurajów. Każdy bohater skrywa mniej, lub bardziej mroczna przeszłość, ale tylko dwojgu z nich ma moc ujrzenia przyszłości nim ta nadejdzie.

Dracula | 2012-07-28

Książka jest wspaniała , pod każdym względem choć dla mnie ciężka . Trzeba być skupionym na niej bo można się pogubić ( ja się pogubiłam )