Kiedy bogowie umierają

Tłumaczenie: Marta Kleinrok
Cykl: Sebastian St. Cyr Mysteries (tom 2)
Wydawnictwo: Red Horse
When Gods Die
anulaat

Czerwiec, 1811 roku. W letni wieczór w Królewskim Pawilonie w Brighton piękna młoda żona sędziwego markiza zostaje znaleziona martwa w objęciach samego Księcia Regenta. W jej plecach tkwi wysadzany klejnotami sztylet, który był niegdyś własnością Karola Edwarda Stuarta. Szyję oplata jej zdobiony szafirami stary srebrny naszyjnik, który miał niegdyś należeć do walijskiej kapłanki druidów. Legenda głosi, iż naszyjnik roztaczał szczególną moc, do czasu, gdy zaginął na morzu wraz z jego ostatnią właścicielką, matką Sebastiana St. Cyr, wicehrabiego Devlin.

Bed | 2011-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2011

Spodziewałam się, że książka jest romansem, w którym dama podaje rękę w mitence hrabiemu i omdlewa z miłości i tak dalej... Już na wstępie pojawiła się dama, niestety nie żyła a że była żoną markiza, jej śmierć była podejrzana. Ciało znaleziono w objęciach księcia Jerzego, niezbyt zrównoważonego władcy Anglii. Mimo wszelkich poszlak szara eminencja lord Jarvis chce wyznaczyć kogoś sprytnego kto odkryje prawdę. Czy markiza była w coś zamieszana, czy zabił ją mąż a może kochanek a może spadkobierca rodu a może ktoś chce wrobić regenta? Pytań jest mnóstwo, ale proszony o zajęcie się sprawą lord Devlin nie ma ochoty w nic się mieszać. Tylko jedno go zastanawia: tajemniczy naszyjnik jego nieżyjącej matki na miejscu zbrodni.
Książkę czytało mi się dobrze. To lekka, rozrywkowa lektura a choć brak jej jakiejś głębi można prześledzić poszukiwania prawdy. Londyn początku XIX wieku też został ciekawie pokazany i ludzie tych czasów oraz ich mentalność i sposób myślenia. Akcja biegnie żywo i...

Miss_Jacobs | 2010-08-07

Wspominając nie tak dawne czasy szkoły średniej i niżej, stwierdzam z ogromną przykrością, że nigdy nie posiadałam nauczyciela, dla którego przedmiot byłby pasją, która umiałby przekazać swój uczniom. W większości trafiałam na starsze zmęczone nauczycielki, albo na młode nieopierzone i nie wdrożone w realia szkolne. Jednym z najgorzej wykładanych przedmiotów była historia. Dlatego tak bardzo cieszę się mogąc czytać książki, dzięki którym poznaje realia, historie zupełnie nieznane i pozostawiające niedosyt wiedzy. Jedna z takich książek jest, „Kiedy bogowie umierają” C. S. Harris. Autorka sprawnie i bezbłędnie przenosi mnie po raz drugi do czasów regencji w Anglii. Piszę drugi, bo jest to kontynuacja poprzedniej części, równie świetne pod tytułem, "Czego boją się anioły”.
Historia o obowiązkach, miłości, zdradzie, przyjaźni... Młody wicehrabia Sebastian St. Cyr po raz kolejny poszukuje sprawcy zbrodni dokonanej na młodej kobiecie. Dlaczego tak go to interesuje? Kobieta miała, bowiem...

Mako | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kryminały
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Sebastian St. Cyr po raz kolejny musi wziąć na siebie ciężar odszukania mordercy. Tym razem zmusza go do tego naszyjnik dawno zmarłej matki, zawieszony na szyi zamordowanej kobiety.
Drugi tom cyklu trzyma poziom pierwszego, wartka akcja, intryga gmatwająca się coraz bardziej wraz z każdym rozdziałem. Widzimy XIX wieczny Londyn zarówno w blichtrze arystokratycznego świata, jak i w mroku niebezpiecznych zakamarków półświatka. Po raz pierwszy czytałam tę książkę kilka lat temu po raz podróży po Indiach, nie miałam jednak wtedy świadomości że to część cyklu, musiałam zatem sięgnąć po raz drugi po przeczytaniu pierwszej części, żeby móc następnie sięgnąć po trzecią, a lata lecą i pamięć już nie ta ;) pamiętam, że nie mogłam się od niej oderwać bujając się w hamaku pod palmą, teraz też utknęłam w fotelu dopóki nie skończyłam, co tylko potwierdza, że to naprawdę dobry kryminał :)

agata_m | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Na początku książka nie zachwyciła mnie. Przeczytałam kilka początkowych rozdziałów i odłożyłam książkę na półkę. Wydała mi się nudna i nieciekawa. Po kilku dniach sięgnęłam po nią ponownie i... przepadłam :)
Nie jest to literatura wysokich lotów, ale książka wciąga i trzyma czytelnika w niepewności do ostatniej strony. Znajdziemy tam spisek,zbrodnię i wątek miłosny. Zakończenie mnie zaskoczyło :) do ostatniej strony nie wiedziałam kto jest mordercą.
Za wielki atut tej książki uważam jej okładkę, bardzo mi się podoba. Przykuwa wzrok i zachęca do sięgnięcie po książkę, jest tajemnicza i niepokojąca.
Książkę jak najbardziej polecam :)

Eiseth | 2013-08-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2013

Sądziłam, że po "Czego boją się anioły" nic mnie już nie zdziwi. A jednak pani Harris przeszła samą siebie.
Już w jej poprzedniej książce zrozumiałam, że Kat jest tak piękna, że gwiazdy bledną, więc przypominanie co kilka stron o jej urodzie było niemal tak samo irytujące jak każde pojawienie się tej bohaterki w książce. Nie mam najmniejszego pojęcia jak brzmiało to w oryginale, ale w "Czego boją się anioły" wszechmocny Sebastian oczy ma żółte, z kolei w "Kiedy bogowie umierają" bursztynowe. Albo pani Harris uznała, że Sebastian z żółtymi ślepiami jest mniej wspaniały niż z bursztynowymi, albo jest to niekonsekwencja w tłumaczeniu. Co do samego wicehrabiego - pani Harris zaskoczyła mnie, bo sądziłam, że niechęć do tego pana osiągnęła apogeum. Jeśli miałam głęboko współczuć bohaterowi, kiedy ten dowiedział się prawdy, no cóż - jeszcze bardziej kibicowałam wszystkim wrogom jakich napotkał, żeby mu tak dokopali, aby nie mógł wstać.
Do wąskiego grona ciekawych postaci, poza Amandą i...

agpela | 2015-11-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

Lubię powieści z historią w tle. Zawsze wówczas z ciekawości sięgam do źródeł historycznych, a w przypadku tej książki dotyczy to niezwykle barwnych czasów angielskiej regencji (początek XIX wieku). Zgrabne połączenie wątków kryminalnych, obyczajowych, historycznych, a nawet... mitologii celtyckiej (legenda druidów).

Inez | 2015-10-02

Lekkie relaksujące czytadło. Fajny kryminał szybko się czyta polecam:)

Monika Szumańska | 2012-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Polecam wszystkim lubiących wciągające kryminały.
Troszkę gubiłam się w gąszczu koneksji, pokrewieństw i nazwisk.
Rozwiązanie zagadki okazuje się bardzo zaskakujące.

Suomi | 2015-10-21
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2015

Recenzja dostępna na: http://suomianne.blogspot.com/2015/10/kiedy-bogowie-umieraja-cs-harris.html :)

Kitsune | 2013-10-12
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Bardzo ciekawa,wciągająca na długie godziny oraz trzymająca w napięciu :)