Ag2S

Barbara Krafftówna stworzyła jeden z najciekawszych i zapadających w pamięć portretów kobiecych w kinie – Felicję w „Jak być kochaną”. Wzorcowa aktorka w dramatach Witkacego. Pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej tytułowej „Iwony, księżniczki Burgunda” i wykonawczyni słynnego walca „Embarras”. Niezapomniana aktorka legendarnego Kabaretu Starszych Panów, która przeklinała Bohdana Łazukę, szarpała bas i nudziła się w czasie deszczu. W filmowej roli Honoratki swoim gorącem topiła serce nie tylko Gustlika. Prawdziwa mistrzyni teatru, piosenki i kabaretu. Genialna interpretatorka kryminałów Joanny Chmielewskiej, które często nagrywała dla radia, i głos Czerwonego Kapturka ze słynnej bajki słuchanej z winylowych płyt. Głos, którego nie można pomylić z żadnym innym.

Nie ma polskiej kultury bez Barbary Krafftówny, która z ciekawością dziecka i zarazem mądrością dorosłej Alicji wędruje przez świat, przyglądając mu się, zadając pytania i zagadki. Właściwie nie ma oczekiwań, więc i nie przeżywa rozczarowań. Po prostu jest Krafftówną w Krainie Czarów!
W 2016 roku obchodzi wyłącznie okrągłe jubileusze – będzie świętowała, jak sama mówi, rok dwóch bałwanków, czyli 88. rocznicę urodzin, oraz 70. rocznicę debiutu scenicznego. Aktorka powtarza, że zamierza dożyć co najmniej trzech kaktusów, czyli 111 urodzin, zatem – dopiero się rozkręca! Można więc śmiało uznać te rozmowy za tom I.

Z Barbarą Krafftówną rozmawia Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Marian Kociniak. Spełniony”, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny”, książek reporterskich „Bagaże Franza K. czyli Podróż, której nigdy nie było” i „Wybór Ireny” (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti) a także powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”. Barbara Krafftówna grała w jego monodramie „Błękitny diabeł” i komedii „Oczy Brigitte Bardot” (z Marianem Kociniakiem).

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

eduko7 | 2017-02-21
Przeczytana: 14 lutego 2017

Pogodna, wzruszająca opowieść o niezwykłej kobiecie, prawdziwej osobowości scenicznej, wykazującej się poczuciem humoru, dystansem to siebie.
Opowieść o dzieciństwie, latach młodości, początkach kariery, ważnych osobach na drodze rozwoju.

Monika | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Spędziłam rozkoszny dzień w towarzystwie Barbary Krafftówny. Fascynujące życie, opowiedziane z pasją, energią, niesłabnącym entuzjazmem. Bardzo, bardzo podziwiam podejście aktorki do życia, do zawodu, siłę, optymizm i jakąś...bo ja wiem jak to nazwać...buńczuczność może.
Nie tak dawno temu miałam ogromną przyjemność oglądać Panią Barbarę na scenie w sztuce "Trzeba zabić starszą panią" i też byłam zauroczona- jej aktorstwem i witalnością.
Panie Remigiuszu jak Pan to robi? Jest Pan mistrzem mądrej i taktownej rozmowy (wnioskuję to na podstawie także innych Pana wywiadów)- chapeau bas.

Anna | 2018-05-28
Przeczytana: 26 maja 2018

„Krafftówna w krainie czarów” to niezwykła rozmowa dziennikarza z wielką aktorką. Czytając cały czas słyszałam Barbarę Krafftówną. To oczywiste, że w tego typu książce przede wszystkim ona ma głos. Głos, nie do podrobienia. Opowiada o swoim życiu zawodowym i prywatnym jak przystało na aktorkę bardzo obrazowo. Życie prywatne boleśnie ją doświadczyło. Życie zawodowe Barbary Krafftówny to bajka. Choć jest aktorką z ponad siedemdziesięcioletnim stażem to nie ona w tej bajce jest wróżką. Widząc ją oczami wyobraźni, spoglądając na starszą panią podpisującą książkę opowiadającą o jej życiu myślę, że wciąż mogłaby się wcielić w taką rolę. Rozmawiający z aktorką dziennikarz, pisarz i dramaturg, Remigiusz Grzela wyłania się z tej opowieści zasłuchany. Wyraźnie odczuwałam intymność i klasę tej rozmowy. Rozmowy tak poprowadzonej, że czytelnik nie ma wątpliwości jak ogromnym szacunkiem autor darzy bohaterkę swojej i nie swojej publikacji. Jednocześnie nie ukrywa podziwu w stosunku do tej...

daka | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, Różne
Przeczytana: 03 lipca 2016

Magiczna książka o magicznej Osobie. Znakomite są opowieści o czyimś życiu, gdzie główny nacisk nie jest położony na chronologię, czy detaliczne odwzorowanie co bohater robił 30 lat temu o piątej po południu, ale są rodzajem impresji,krótkich reportaży z najważniejszych, zapamiętanych momentów życia. I taka właśnie jest ta opowieść o życiowych doświadczeniach znakomitej aktorki - Barbary Krafftówny. Remigiusz Grzela ma naprawdę duży talent do rozmowy a bohaterka jest bardzo nietuzinkową osobą, ich wspólne rozmowy są wzruszające i śmieszne, i bardzo ciekawe. Świetnie się czyta. Pamiętam też spektakl "Alicja". Szłam na niego bez przekonania, a wyszłam zaczarowana. Głównie za sprawą osobowości Pani Barbary. To rodzaj teatru właśnie magicznego, pozwalającego na kompletne oderwanie od rzeczywistości i uwierzenie, że w życiu ważna jest nie tylko poukładana codzienność.

Monka | 2016-04-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

...myślała, że ta książka mnie zaczaruje, ale niestety nic takiego się nie wydarzyło... ...szkoda... ...właściwie nie wiem dlaczego tak się stało... ...bo przecież sam pomysł z "Alicją w krainie czarów", który ma wpływ na kompozycję książki i sam tytuł był bardzo fajny... ...Remigiusz Grzela w rozmowie z Barbarą Krafftówną był taktowny, precyzyjny i fachowy... ...samo życie Barbary Krafftówny było pełne zaskakujących wydarzeń i intrygujących przygód... ... hmmm a jednak mimo tych oczywistych plusów książka mnie nie oczarowała... ...zabrakło magii... ...czytałam ją momentami z musu... ...właściwie nic mnie do tej książki nie przyciągało... ...a i jednak szata graficzna, która przyciąga uwagę na dłuższą metę nie podobała mi się ... ...trochę taka staroświecka....

liaguszka | 2018-02-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2018

Jeszcze jedna książka o wspaniałej aktorce. Szkoda, że pokolenie tych artystów odchodzi. I jeszcze większa szkoda, że nie mają następców, niestety... Polecam

mięta | 2017-07-17
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Trochę jak wywiad, trochę jak wspomnienia. Połączenie bardzo udane. Poznajemy Panią B.Krafftównę z różnych stron. Mamy trochę dzieciństwa,trochę nastolatki i początki tajnej(wojna)szkoły aktorskiej- konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla. Sporo życia prywatnego,i te szczęśliwe chwile i tragiczne też. Życie w kraju i na obczyźnie, gdzie nie było wcale łatwo.Wspomnienia dotyczą również innych słynnych aktorów,czy aktorek.Bardzo podobały mi się fragmenty o Kalinie Jędrusik :) Summa summarum pozycja godna polecenia.

czytankianki | 2016-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Wywiad-rzeka z Karfftówną nie mógł się nie udać: długie życie, profesja i osobowość głównej bohaterki gwarantują arcyciekawe spotkanie. I tak było prawie od początku do końca, bo przyznam, że opowieść o dzieciństwie aktorki nieszczególnie mnie wciągnęła. Na szczęście dorosłe lata Krafftówny to już inna bajka, nawet jeśli chwilami nieszczęśliwa.
Absolutnie koniecznie warto podkreślić dyskretną obecność Grzeli oraz piękną oprawę książki.

Audrey60 | 2018-08-12
Przeczytana: 2017 rok

Coś mi w tym wywiadzie nie podobało się. Była jakaś sztuczność, jakaś kreacja, próba pokazania siebie jak najlepiej. Choć to wcale nie było potrzebne, bo Barbara Krafftówna to ikona polskiej kultury.
Niemniej jednak przypomina nam tamte czasy, gdy kultura naprawdę była kulturą, a Kabaret Starszych Panów oraz "Jak być kochaną" miały klasę, której dziś nikt nie dorówna.

Nala08 | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Barbara Krafftówna jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Dla jednych Felicja z filmu "Jak być kochaną", dla drugich niezapomniana Honoratka z serialu "Czterej pancerni i pies", a jeszcze dla innych fantastyczna aktorka teatralna. Kilka dni spędziłam czytając rozmowę Remigiusza Grzeli z aktorką i to były piękne dni, w których pojawiał się uśmiech, łzy, zaduma. Po tej książce stałam się jeszcze większą fanką aktorki, bo jest po prostu fantastycznym człowiekiem. Polecam