Gołas

Wydawnictwo: Marginesy
Róża_Bzowa

„W całej mojej karierze nie spotkałem podobnego aktora, tak dokładnie zrośniętego z naturą sceny” – Gustaw Holoubek. Wiesław Gołas - aktor wszechstronny, wielki i… skromny. Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomuś w Czterech pancernych, Oficer UB w Zezowatym szczęściu, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w Dzięciole, baron Krzeszowski w Lalce, kierowca w Drodze, Kazik Malinowski w Brunecie...

Wiesław Gołas - aktor wszechstronny, wielki i… skromny.

Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomuś w Czterech pancernych, Oficer UB w Zezowatym szczęściu, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w Dzięciole, baron Krzeszowski w Lalce, kierowca w Drodze, Kazik Malinowski w Brunecie wieczorową porą), kochający nade wszystko teatr. „Musisz połknąć postać. Wtedy jesteś prawdziwy” – powtarzał i był nieskończenie prawdziwy jako Papkin w Zemście, Laertes w Hamlecie, Bullinger w Szwejku, Skierka w Balladynie czy… Hula-Babula w Zaczarowanej królewnie. Genialny w rolach kabaretowych – w legendarnym Koniu, znakomitym Dudku czy niezrównanym Kabarecie Starszych Panów.

W Polskę idziemy i Tupot białych mew to wzorzec z Sevres wykonania „piosenek z tekstem”, natychmiast kojarzonych z Wiesławem Gołasem. Kto tak jak On zaśpiewałby Piekielnego twista?!

I kto jak On – w szczerej rozmowie z córką – opowiedziałby i o drugiej stronie medalu, pokazując nie tylko uśmiechniętą twarz.

Tę rozmowę ubarwiają wspomnienia przyjaciół Aktora – tworząc jedyny w swoim rodzaju portret NIEZNANEGO ZNANEGO GOŁASA.

„Ukończył warszawską szkołę teatralną, ale ma w swojej osobowości cechy, których żadna szkoła nie nauczy. W historii naszego teatru, filmu i kabaretu zajmuje bardzo ważne, należne mu miejsce, szczególne i trudne do zastąpienia” – Wojciech Młynarski.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/132992/golas?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/132992/golas?idcat=0

Anna | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Autorka książki pt. ''Gołas''Pani Agnieszka Gołas- Ners przedstawiła biografię aktora, którego rolę życia ceni ponad wszystko, gdyż jest to jej tata.

W domowym zaciszu mogła, Pani Agnieszka przeprowadzić opierając, się na wspomnieniach godnych mistrza polskiej sceny, kabareciarza, żartownisia, a przy tym znakomitego skromnego człowieka- Wiesław Gołas.

Pan Wiesław Gołas to aktor, który nie boi się żadnej roli zawodowej i prywatnej.

Pan Wiesław ceni sobie profesjonalizm i nie bał się podchodzić do zdawania egzaminu do szkoły aktorskiej dwukrotnie.

Ceni sobie zdanie kolegów, gdyż sam czerpał od mistrzów, dyrektorów teatrów.

Przyjaźnił się z wieloma znanymi reżyserami, ale jak to stwierdził, sam Mistrz aktorstwa śp. Gustaw Holoubek był, niedoceniony przez reżyserów.

Pracował i poznawał znanych kompozytorów. Swoją karierę zaczynał przy nim Wojciech Młynarski, który był autorem piosenki ''W Polskę idziemy''.

Pani Agnieszka Gołas- Ners doskonale uświetniła zarys wiedzy o swoim...

Kolejna perełka z wydawnictwa Marginesy (podziwiam jak zawsze szatę graficzną!), kolejny znakomity bohater serii biograficznej. Wiesław Gołas - czy trzeba pisać coś więcej? Mnie od razu robi się ciepło na sercu. Znakomity aktor, ciepły, życzliwy człowiek (czytałam tę książkę już kilka razy i zawsze wzrusza mnie, gdy pan Gołas wspomina swój dom rodzinny). Mądre, dowcipne, nostalgiczne wspomnienia, o teatrze, o życiu, o świecie, w którym byli Aktorzy, a nie celebryci. POLECAM!!!

ryszpak | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Wiesław Gołas wielkim aktorem jest i basta.
Wspaniała, bardzo bogato ilustrowana książka. Wielkim plusem są fragmenty artykułów z gazet, wypowiedzi innych aktorów i reżyserów (m.in. Gustawa Holoubka, Jerzego Kobuszewskiego, Magdaleny Zawadzkiej).
Aktor dysponuje genialną pamięcią, chociaż sam twierdzi, że ciężko mu przychodzi nauczenie się roli czy piosenki. Ale jak już się nauczy, to ho, ho... Pamięta na wieki. Ciekawe dla niektórych mogą być szerzej mało znane fakty z jego życia - jak np. przynależność do Szarych Szeregów.
Wiesław Gołas snuje wspaniałe opowieści o czasach swojej młodości, o występach z Jerzym Dobrowolskim, o teatrze w Jeleniej Górze, o kręceniu "Ogniomistrza Kalenia" w Bieszczadach, o podróżach "Batorym" z kabaretem, o różnych podejściach reżyserów teatralnych i filmowych do jego gry aktorskiej.
Może mały cytat na koniec...
"Mam głęboko zakodowane przesłanie moich mistrzów, że aktor jest dla widza, jesteśmy jak kelnerzy - do usług. Aktor to w swojej istocie...

emindflow | 2015-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Kolejny wywiad-rzeka, tym razem przeprowadzony przez córkę aktora.
Wiesław Gołas - wybitny, choć chyba nie do końca doceniany i wykorzystany artysta, ukochany student wielkiego Zelwerowicza, przedstawiciel odchodzącego, niestety, pokolenia gigantów polskiego kina, teatru i kabaretu.
Opowieść aktora, moderowana przez córkę, przeplatana jest licznymi wypowiedziami jego przyjaciół, aktorów i reżyserów. Znajdziemy tu dziesiątki anegdot i zdjęć z różnych okresów życia W. Gołasa, a także szereg nieznanych szerzej faktów, jak np. o jego konspiracyjnym zaangażowaniu w Szarych Szeregach podczas okupacji.
Wyłania się z tego obraz nie tylko znakomitego artysty, ale również wartościowego człowieka, który całe życie kierował się jasnymi zasadami.
Nigdy nie miał zadatków na celebrytę, zawsze chronił swoją prywatność, dlatego ta książka dostarcza ogromnej ilości mało znanych informacji o tym ciekawym człowieku.
Warto przeczytać, takich ludzi w tym środowisku jest już coraz mniej.

almos | 2015-06-01
Przeczytana: 30 maja 2015

Wywiad rzeka że wspaniałym aktorem komediowym, obecnie nieco zapomnianym, przeprowadzony przez jego córkę. Dostajemy rzetelną biografię tego wspaniałego artysty o ciekwaym życiorysie; odkrywamy, że to nie tylko rozbawiacz ale aktor pełną gębą. Książka jest pięknie wydana, zawiera sporo ciekawych fotografii i dokumentów.

Biografia wybitnego aktora, obecnie zapomnianego, a miał wspaniałe role, w 'Czterech Pancernych' czy 'Kabarecie Starszych Panów', czy kabarecie 'Dudek' wspominam też piosenkę 'W Polskę idziemy' genialnie wykonywaną. Zaszufladkowany jest jest jako aktor komediowy, rzeczywiście, żarty, psikusy, rozbawianie ludzi, to było zawsze jego życie. I tak jakoś myślałem o nim, jako o rozbawiaczu, kabareciarzu. Książka burzy ten obraz: to aktor pełną gębą. Na przykład niezwykle wysoko cenił go Gustaw Holoubek. Poza tym pracował w teatrze z największymi: ze Świderskim, Holoubkiem, Jarockiem, Bardinimi, Dejmkiem i wielu innymi. Ma na aktorstwo pogląd zdecydowany: jest szczery...

Agacha | 2016-01-30
Przeczytana: 03 lutego 2016

Po prostu świetna książka.

Octopus | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

piękne wspomnienia, napisane z delikatnością i czułością przez Córkę;
liczne ilustracje, cytaty i fragmenty rozmów z innymi Wielkimi Aktorami, pokolenia które niestety od nas odchodzi;
miałam szczęście widzieć niektóre wspaniałe kreacje Wiesława Gołasa i gdy zamknę oczy mogę przywołać z pamięci, dobrze, że większość została nagrana, zapisana;

czytajcie, bo warto :-)

Lucjush | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 06 czerwca 2016

bardzo ciekawy wywiad, dużo zdjęć - dowiedziałam się jak wszechstronnym aktorem jest p. Wiesław Gołas. Polecam :0

Agnieszka Grabowska | 2015-06-22
Przeczytana: czerwiec 2015

Kiedy dowiadujemy się, że książkę o znanym aktorze napisała jego córka, myślimy: to pewnie będzie laurka. W tym przypadku jednak ta laurka słusznie się należy. Ale nie jest to pean na cześć ojca. Agnieszka Gołas nie tylko przeprowadziła z nim wywiad, zebrała wspomnienia, ale też oddała głos jego przyjaciołom, współpracownikom. I tak o Wiesławie Gołasie wypowiadają się Gustaw Holoubek, Magdalena Zawadzka, Zbigniew Bogdański, Zdzisław Leśniak, Jan Kobuszewski, Tadeusz Suchocki oraz pierwsza żona, Elżbieta Szczepańska-Lange. Generalnie przeważają w wypowiedziach superlatywy, ale ogromne uznanie w oczach bliskich i znajomych nie wzięło się z niczego. Bohater książki zapracował na nie, w dużej mierze to kwestia jego osobowości, charakteru.

Do tej pory nie miałam zielonego pojęcia o tym, że Wiesław Gołas pochodzi z Kielc. (...)
Całość na:

anetapzn | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Wiesława Golasa kojarzą chyba wszyscy. Ten wspaniały, liczący obecnie 85 lat aktor, to jeden z najznamienitszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Jego osiągnięcia są wręcz porażające. Zagrał bowiem w aż 90 filmach i serialach, z których te najsłynniejsze to: Żona dla Australijczyka, Dzięcioł, Hydrozagadka, Brunet wieczorową porą, Poszukiwany poszukiwana, Czterej pancerni i pies, Kapitan Sowa na tropie, Droga, Lalka i Alternatywy 4. Występował także w teatrze oraz w kabaretach: "Dudek", "Koń" i w "Kabarecie Starszych panów". Zagrał ponad 120 ról. Równie doskonale czuł się w rolach komediowych, jak i dramatycznych. W obu gatunkach pokazywał pełnię swojego talentu.
Jest nie tylko jednym z najzdolniejszych polskich aktorów XX wieku, ale także jednym z najbardziej lubianych. Ujmuje talentem, skromnością, uśmiechem,sposobem bycia.
Z wielką radością sięgnęłam po biografię p. Gołasa. I nie zawiodłam się. Książka ma formę rozmowy aktora z córką (która jest jednocześnie autorką...