ROZWIŃ ZWIŃ

Okładka książki Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata
Remigiusz Grzela Wydawnictwo: Otwarte biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Otwarte
2020-10-19
2020-10-19

więcej Więcej

Mam problem z tą książką. Z jednej strony dobrze napisana, widać, że autor odwalił kawał rzetelnej roboty, a z drugiej chaos, brak chronologii. Miejscami zupełnie się gubiłam. A najgorsze, że tak naprawdę niewiele się dowiedziałam. Dla mnie to zbiór opowieści znajomych, przyjaciół i rodziny Dygatów. A ile osób, tyle opinii. Co jest prawdą? Nie tego oczekiwałam po biografii.

Bałagan. Sporo ciekawych informacji, ale nie powiązanych ze sobą. To nie książka, a zlepek materiałów, zapewne z internetu.

"Był sobie Staś i była też królewna. Z drewna. Mówią, że ją wyrzeźbił. Ile w tym było prawdy?"

Wspaniała historia wielkiej miłości i oddania, pełna romansów i zdrad, które zamiast niszczyć - budowały i napędzały do działania. Literatura, teatr, muzyka, a to wszystko w doborowym towarzystwie gwiazd.

Nieco chaotyczna i niechronologiczna książka. Jest jeszcze tyle ludzi na świecie, którzy znali Kalinę i Dygata osobiście- szkoda, że autor nie pofatygował się by z nimi porozmawiać...

Niestety nie dałam rady skończyć książki. Jest chaotyczna, chwycone wątki różnych postaci z bliższej lub dalszej rodziny i przyjaciół sprawiły że utonęłam w nawale Stasiów, Jasiów, Kryś.
Nie lubię Kaliny, nie jest dla mnie wybitna, ale bardzo chciałam ją taką zobaczyć. Autor cytuje jej przyjaciół, którzy podkreślali wyjątkową wrażliwość, inteligencję i delikatność Kaliny....

miało być ambitnie. inaczej. ale coś wymknęło się autorowi. czyżby bohaterowie? męczył mnie chaos, nadmiar i niewybrzmienia. tak, jakby Remigiusz Grzela, założył, że każdy już czytał Rozstania Magdy Dygat, czy poprzednie biografie Kaliny. zabrakło mu refleksji. nad postacią - ikoną. analizy emocji. niezwykli czy nieznośni? zdeterminowani przez historie rodzin czy własne...

Bardzo dobra biografia nieprzeciętnego związku dwojga nieprzeciętnych artystów. Najbardziej uderza przekaz jak bardzo to, co pozornie było widoczne dla wszystkich, było niezgodne z tym, co faktycznie działo się wewnątrz. Docenić trzeba ogrom pracy autora, poskładania tych puzzli z tak różniących się od siebie relacji. Przy okazji dostajemy tyle pięknych, pobocznych...

Chyba brakuje w Polsce rzetelnej biografii Kaliny Jedrusik. jeszcze przede mna "Dygat- pan". Remigiusz Grzela podjął się niełatwego zadania sportretowania bardzo charyzmatycznej małżeńskiej pary. Dosśc skandalizującej, bo gdy się poznali,kalina była dziewczątkiem zaledwie, zaś Dygat - już uznany prozaik- tkwił w małżenstwie, miał dzieci.
Grzela dokonał trudnej rzeczy-...

Jak czytam na LC opinie są różne na temat książki. Tak też jest w każdej innej sprawie - ile ludzi tyle zdań. Osobiście przeczytałam i wiele się dowiedziałam o nietuzinkowych postaciach w czasach PRL-u. Jędrusik i Dygat tworzyli parę, która bulwersowała ówczesną władzę. Ich związek budził zdziwienie, ale ich nie ograniczał. Oboje byli utalentowani. Dużo pikantnych...

Z przykrością stwierdzam, że nie doczytałam do końca. Sposób narracji bardzo mi nie odpowiadał, książka jest napisana niby artystycznie, bez trzymania się ram biograficznych i logicznych. Mi to wyjątkowo nie odpowiadało. A szkoda, bo historia mogła być bardzo ciekawa, ale nie wytrwałam.

• 2021
  • 2020
  • Z biblioteki
  • Biografie
  • Literatura polska

Remigiusz Grzela Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata Zobacz więcej