Trzy życia Ireny Gelblum

Remigiusz Grzela Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2023-03-22
2023-03-22

Fantastyczna książka na kartach której przecinają się życiorysy wielu ważnych dla naszej historii osób. I nie są to tylko wyłącznie Bohatetowie Getta. Na tle historii kobiety, Żydówki pochodzącej z asymilowane ziemiańskiej żydowskiej rodziny, przewija się wiele nazwisk literatów, filmowców, intelektualistów. To książka dobra, nie wiem, czy wybitna, ale czyta się ją jak książkę przygodową, biograficzną i historyczną jednocześnie. Polecam.

Próba uchwycenia biografii Ireny Gelblum, łączniczki ŻOB-u w getcie warszawskim.
Kobiety kameleona, z kilkoma, wręcz filmowymi życiorysami, która za wszelką cenę chciała wymazać swoją przeszłość.
Zatracając się w tworzeniu nowych faktów, dat, opowieści chciała prawdopodobnie za wszelką cenę, unicestwić dawną siebie.
Ciekawe i historycznie i psychologicznie, choć dosyć chaotycze, takie jakie było życie Ireny.

Ciekawe i historycznie i psychologicznie, choć dosyć...

W pewnych momentach było mi trochę mało Ireny, ale to tylko świadczy o tym jak skutecznie się wymazala. Ogólnie książka według mnie rewelacyjna. No i wydana pięknie. Gorąco polecam

Książka zawiera dotąd nieznane fakty z życia jednej z największych bohaterek powstania w getcie warszawskim. Autor wykonał gigantyczną pracę i zrobił to wyśmienicie.

Remigiusz Grzela zafascynowany jest Ireną Gelblum. Zafascynowany w sposób absolutny i wyjątkowo uparty - to już jego druga książka o tej włoskiej poetce polskiego pochodzenia.
To piękna, niedopowiedziana historia "osmolonej" dążącej do "wymazania" łączniki powstania w gettcie warszawskim, która będąc nastolatką brawurowo przenosiła meldunki i wyciągała ludzi z opresji, a po latach wszystko dyskredytowała i chciała uciec od pamięci o sobie. W pewnym stopniu jej się to udało. Gdyby nie wnikliwość autora nigdy byśmy jej losów nie poznali. Nie poznalibyśmy także traumatyzmu tej epoki i ludzi, którzy przeżyli.
Żydów, którzy przeżyli.
Fascynująco uchwycone lata powojenne, z niechlubnym exodusem z 1968 roku i nieodległą przeszłością. Autorowi udało się pokazać kawałek historii nieznanej - za co bardzo dziękuję.!!

• Biografie
  • Ebook do kupienia