Człowiek do przeróbki

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Seria: Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo: Solaris
The Demolished Man

Jest XXIV wiek. Wszechpotężne megakorporacje rządzą światem i Systemem Słonecznym, do nich należą ludzie, polityka, niewyobrażalny majątek. Ben Reich jest właścicielem korporacji Monarch i chce mieć jeszcze większą władzę. Na jego drodze stoi kartel D'Courtneya, Reich postanawia więc usunąć swojego najgroźniejszego rywala. Jak jednak zaplanować zabójstwo w świecie esperów - telepatów? Każdy zły zamiar czy plan jest natychmiast przez nich przewidziany, a jednostka aspołeczna wędruje do Przeróbki. Ben Reich ma jednak wdzięk, intelekt i pieniądze, a jego plan jest iście szatański. Czy w świecie telepatów możliwe jest zabójstwo doskonałe?

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/book/edit/28316

Bosy_Antek | 2013-04-25

Gdy fan science-fiction, taki ja na przykład, sięga po klasyczną powieść wydaną w roku 1953 (przypomnijmy, w Polsce m.in. aresztowano prymasa Wyszyńskiego i zaprezentowano prototypowy egzemplarz Syreny), zastanawia go, czy udało się jej uniknąć losu wszelkich muzealnych eksponatów? Na ile książka z połowy poprzedniego stulecia broni się tylko z racji swego szlachetnego pochodzenia, a na ile jest wartością samą w sobie?

Po lekturze „Człowieka do przeróbki” mogę stwierdzić jedno – powieść Alfreda Bestera walczy dzielnie, a jego „Człowiek do przeróbki” zdaje się być raczej aktualny za sprawą niesprecyzowanej „detalicznie” wizji przyszłości (w tym przypadku to zaleta), doskonale rozpisanej obsadzie (postacie są wiarygodne, decyzje nieźle umotywowane, reakcje prawdopodobne) i świetnie skrojonej fabule łączącej czarny kryminał, thriller policyjny i fantastykę.

Ale od początku – przenosimy się w odległą przyszłość. Na Ziemi oprócz zwykłych homo sapiens żyją zastępy telepatów,...

Piotr Pągovvski | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Rok 1953. W Związku Sowieckim nadal rządzi Stalin. Rock and roll się jeszcze nie narodził. Hitchcock nie wyreżyserował jeszcze żadnego ze swoich filmowych arcydzieł. Alfred Bester otrzymuje nagrodę Hugo za powieść "Człowiek do przeróbki".
Książka ma sześćdziesiąt sześć lat i nie powinno dziwić, że narracja, zarówno jeśli chodzi o język jak i samą fabułę, nieco trąci myszką. Swój udział ma tu i tłumacz (na przykład zamiast "mister Reich", czy "madame D'Courtney", można było użyć pan/pani). To nie jest zarzut, bo być może "uwspółcześnienie" nie byłoby z korzyścią dla klimatu książki - jedynie odnotowałem.
Jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem SF, to uważam że warto przeczytać, choćby po to żeby mieć pogląd na to jak rozwijał się gatunek. Pierwsze stronice mogą nieco nużyć, ale później akcja się rozkręca, chociaż "petardy" nie ma aż do końca.
Jeśli sięgasz po SF tylko czasami, to nie polecam. Czytałem sporo znacznie ciekawszych powieści, również sprzed wielu lat. Można wybrać...

Meszuge | 2014-01-04
Przeczytana: 06 lutego 2009

Akcja dzieje się w XXIV wieku, ale to przyszłość umiarkowanie fantastyczna. Kilka gadżetów, parę skolonizowanych planet… to nie te elementy są tu najważniejsze. Istotna jest bowiem struktura społeczeństwa, w którym ważną, a nawet niezbędną rolę odgrywają esperzy, to jest telepaci różnych stopni.
Niesie to za sobą wiele rozmaitych konsekwencji, ale w książce najważniejsza jest jedna: jak zaplanować i zrealizować zabójstwo, jeśli stale gdzieś w pobliżu jest ktoś, zdolny odczytać takie myśli i odpowiednio szybko zapobiec przestępstwu?

„Człowiek do przeróbki” to właściwie powieść sensacyjna, tyle że dziejąca się w takich właśnie specyficznych realiach.

Ben Reich, szef ogromnej korporacji Monarch, ma nieograniczone ambicje i wyobraźnię. Na przeszkodzie jego planów stoi rywal, władca konkurencyjnego imperium, D’Courtney, którego Reich postanawia po prostu zabić. Czy będzie w stanie to zrobić i - jako jednostka aspołeczna - uniknąć przeróbki?

Janusz Szewczyk | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Powroty do przeszłości bywają ryzykowne. Bardzo dobrze wspominam "Gwiazdy moim przeznaczeniem" więc liczyłem na rozrywkę na zbliżonym poziomie. Albo więc moje wspomnienia lektury tamtej książki są zbyt polukrowane niepamięcią albo Alfred Bester pisał bardzo nierówno. Z pewnością książce nieco zaszkodził upływ czasu, ale generalnie fabuła i scenografia przetrwały tę próbę w niezłym stanie. Gorzej z wykonaniem. Pomysł morderstwa w świecie, w którym policjanci są telepatami czytającymi myśli ewentualnych przestępców z założenia był dość karkołomny i jego realizacja moim zdaniem nie miała żadnych szans. Autor opisuje cała intrygę pogrążając równocześnie głównego bohatera w szaleństwie i w zasadzie nie wiadomo jaki był jego pomysł na uniknięcie odpowiedzialności, skoro w dowolnym momencie jakiś telepata mógł odczytać jego wspomnienia. No i tu jest główny problem. Książki o szaleńcach, psychoterapiach, wyrzutach sumienia tworzących halucynacje i całej reszcie amerykańskich...

bazylia | 2013-10-27
Przeczytana: 26 października 2013

Zaplanowanie morderstwa, realizacja planu i uniknięcie kary za zbrodnię w świecie, w którym na każdym kroku można natknąć się na osobę czytającą nasze myśli wydaje się być czynem szaleńczym, niemożliwym. Czy jest to możliwe, można się dowiedzieć czytając tę powieść Bestera.
W książce znajdziemy dość długi opis śledztwa, zacierania śladów - te fragmenty czyta się bardzo przyjemnie. Dodatkowo opis uczucia rodzącego się pomiędzy osobą wywodzącą się z elity telepatów oraz zwykłym normalnym człowiekiem - ten motyw wydaje się być zbyt mocno skomplikowany, niepasujący do całości.
Końcówka nie zachwyca, choć przesłanie końcowe jest interesująco zaprezentowane.

qcdorota | 2017-08-21
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Rany! nie wiedziałam, że pod pojęciem literatura science fiction mieści się taka różnorodność form!
W obszarze mojego zainteresowania znalazły się dwie książki Alfreda Bestera: "Człowiek do przeróbki" oraz "Gwiazdy moim przeznaczeniem". Z pewnością nie powinno się szufladkować autora po zapoznaniu się z dwoma utworami (inna sprawa, że niewiele więcej zostało przetłumaczone na język polski), ale zaryzykuję stwierdzenie, że prozę Bestera można zaliczyć do podgatunku powieści sensacyjnych w SF. Jeżeli więc ktoś lubi powieści np. Forsyth czy McLean, to gorąco polecam.

StefanGJ | 2018-08-31
Przeczytana: sierpień 2018

Też chyba nadaję się do Przeróbki... Jakoś bardziej przypadła mi do gustu postać Reicha niźli Powella. Reich wydał mi się bardziej "ludzki", Powell zaś wręcz przeciwnie. I może o to chodziło autorowi?

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 28 marca 2012

Książka nie jest nadzwyczajna, w zasadzie sprowadza się do detektywistycznej potyczki pomiędzy tytułowym "człowiekiem-demolką", a politycznym telepatą. Telepatia, w książce występująca także jako esperyzm, jest kluczowym elementem fabuły. Nie jestem pewien, czy popularność tej powieści, oraz zaliczanie jej aktualnie do klasyki gatunku (trochę na wyrost), nie wynika właśnie z tego, że jako pierwsza w tak szerokim aspekcie fabularnym wykorzystuje motyw telepatii. Poza tym elementem (oraz tytułową postacią i jej psychoanalizą w rewelacyjnym, przedostatnim rozdziale) książka jest mocno przeciętna, choć oczywiście warta przeczytania.

Ujemną wartością jest dla mnie motyw miłości pomiędzy policjantem-telepatą, a kobietą-świadkiem morderstwa, będącą po tym w katatonii, który to motyw był opisywany w taki sposób, jakby był symulacją kazirodczego związku ojca i córki. Mocno niesmaczne, niewiarygodne (na drugim planie przewija się kobieta-esperka mocno zakochana w tymże policjancie, który z...

mirra893 | 2014-01-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Choć może nie świadczy to o mnie zbyt dobrze, zawsze kibicowałem czarnym charakterom. Chciałem, żeby Tom w końcu z zimną krwią zamordował Jerrego. Pragnąłem, aby Death Note skończył się triumfem Kiry. A nawet byłbym skłonny kibicować Lannisterom, gdyby tylko nie czarna owca w postaci Tyriona. Psychopaci i makiawelicy są po prostu o wiele ciekawsi niż cukierkowaci herosi zawsze ratujący świat. Nie inaczej też było w przypadku tej książki.

Historię poznajemy z perspektywy dwóch osób: magnata finansowego który podejmuje się zadania prawie niemożliwego - morderstwa swojego największego konkurenta, oraz prowadzącego śledztwo w tej sprawie policjanta telepaty. Od początku wiemy kto zabija, znamy też modus operandi mordercy, jedynie motyw pozostaje do ostatnich stron owiany tajemnicą. Konstrukcja książki przypomina nieco rzeczonego już Death Note, jest to pojedynek dwóch mistrzów. Krążą wokół siebie, zakładają pułapki i nie cofają się przed niczym, żeby ostatecznie złamać przeciwnika. W...

Jola | 2016-10-15
Przeczytana: 14 października 2016

Muszę uczciwie przyznać, że przeczytałam około połowy książki, resztę tylko przewertowałam w telegraficznym skrócie. Dlaczego?, spytacie. Chyba po prostu nic mnie w "Człowieku do przeróbki" nie zachęciło do dalszej lektury. Mamy tu do czynienia z przeciętną fabułą, przeciętnymi bohaterami oraz równie średnim warsztatem. Próbowałam znaleźć jakikolwiek powód, żeby jednak zmusić się do przeczytania książki od deski do deski... i go nie znalazłam :(
Ani nie polecam, ani nie odradzam, ot, książka jakich wiele.