Miasto i gwiazdy

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawnictwo: Amber
The City and the Stars
corrum

Przed miliardem lat Człowiek z przyczyn, których nikt już nie pamięta, porzucił stworzone przez siebie Galaktyczne Imperium i wycofał się na Ziemię. Ostatni przedstawiciele ludzkiej rasy schronili się w tkwiącym pośrodku pustyni mieście Diaspar. Mieszkańcy Diaspar odczuwają lęk przed otwartą przestrzenią i nigdy nie opuszczają murów miasta, żyjąc w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Pewnego dnia pojawia się jednak wśród nich wolny od tej fobii człowiek, który postanawia wyjaśnić tajemnice przeszłości. Opuszcza miasto i prowadząc żmudne dochodzenie odsłania dramatyczne dzieje rasy ludzkiej. Dzięki jego determinacji i odkryciom przełamana zostaje stagnacja, w jakiej grzęźnie Diaspar i Człowiek znowu zaczyna śmiało patrzeć w gwiazdy, których widok napawał go dotąd takim przerażeniem.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marsza | 2014-04-27
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do tej książki podeszłam zupełnie nieprzygotowana. O ile o Odysei Kosmicznej coś wiedziałam, bo i trudno nie wiedzieć, naprawdę, to przy “Mieście i gwiazdach” byłam zielona jak trawka na wiosnę w kwestii tego, czego się w ogóle spodziewać. Tym bardziej, że poza Odysejami nic Clarke’a nie czytałam, a przynajmniej nie w ilości większej niż kilka stron. Zanim nie sięgnęłam po “Miasto i gwiazdy”, to nawet nie znałam tego tytułu, a sam wybór opierał się o “bo fajnie brzmi” – argument roku. I o ile tytuł tak podsumować mogę, o tyle nad książką jako taką muszę się bardziej napocić, aby oddać jej to, co się jej należy. Akcja rozgrywa się w bardzo, bardzo, ale tak bardzo koszmarnie odległej przyszłości, że przestaje to mieć, wg mnie, znaczenie. Historia ma swoich bohaterów, swoje podstawy, ale przez większość czasu odbierałam postaci jako figury. To nie musieli być ci konkretni z imienia, ale dowolni, którzy pasowaliby do nadanej im funkcji i nawet sama książka te funkcje nazywała. Bo takie...

Siemomysła | 2016-05-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2016

Czytałam dość długo, czasem po kilka ledwie stron. To nie lektura z gatunku pochłaniających akcją, bądź wywołujących konieczność dowiedzenia się wszystkiego o bohaterach, którzy wywoływali emocje mniej więcej takie same, jak bohaterowie Biblii. To coś innego - obraz historii ludzkości, która niezależnie od upływającego czasu, od zdobywanej i na powrót traconej wiedzy i potęgi, wciąż nosi w sobie gen dążenia do nowego. Tak wielki, że nawet wycofując się z premedytacją z życia Wszechświata zaszczepia sama sobie wirusa. To nie książka przygodowa to opowieść-legenda/przypowieść/saga. Taka z morałem i zastrzykiem nadziei. Dobra opowieść.

Jola | 2016-02-23
Na półkach: Amber, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2016

Napisana ponad pół wieku temu, "Miasto i gwiazdy" to prawdziwie powieść z innej epoki. Jak ktoś już wspominał, liczyła się wówczas nie akcja, a pomysł, wizja, idea. I ta wzbudza pokorę swoim rozmachem.

Miliony lat po tym, jak Człowiek oderwał się od swojej ojczystej planety i rozpoczął podbój kosmosu, ludzkość jest zdziesiątkowana. Diaspar, nieśmiertelne miasto otoczone przez pustynie, to ostatni bastion ludzkości na Ziemi i w Galaktyce w ogóle. Jego mieszkańcy żyją w stagnacji, a sam pomysł wyjścia na zewnątrz budzi w nich irracjonalny lęk. Czy przezwyciężą go i ruszą ponownie w gwiazdy?

Autor zadaje ważne pytania o kierunek, w jakim podąża ludzkość, i nie boi się szukać na nie odpowiedzi. Jednocześnie, pomimo faktu, że ani wykreowane przez niego społeczeństwo, ani poszczególni bohaterowie nie są idealni, Clarke pozostaje optymistą i z nadzieją patrzy w przyszłość. Dziś taki optymizm wydawać się może infantylny; kiedyś dodawał skrzydeł całemu pokoleniu.

Niestety, o ile rozmach...

narsilion | 2013-02-15

Nie ma tu strzelanin, gwiezdnych konfliktów ani (na szczęście) intryg kosmicznych służb specjalnych. A jednak "Miasto i gwiazdy" to matka dobrej space-opery. I trudno się od niej oderwać. Tym co napędza powieść, nie są bowiem konflikty, ale odkrywanie frapującej tajemnicy.
Przyszłość tak odległa, że galaktyczne cywilizacje zdążyły już przeminąć. Zdegenerowane resztki ludzkości tkwią w wiecznym mieście, zamknięte jak w sarkofagu.
Co napotka jedyny człowiek, który nie jest ograniczony powszechną psychiczną barierą i może wyrwać się poza miasto? Co spowodowało, że ludzie, którzy kiedyś współrządzili galaktyką, teraz tkwią na jednej planecie, w jednym jedynym mieście?
Pomysłów zawartych w książce jest tak wiele, że starczyłoby ich na pożywkę dla kilku współczesnych bestsellerowych serii i pewnie jeszcze coś by zostało. A jednak Clarke zmieścił wszystko w jednej książce, luzem, z gracją i bez natłoku. Umiał.
Powieść jest z czasów, kiedy liczył się ciekawy pomysł albo zagadnienie, kiedy...

andeś | 2016-10-01
Przeczytana: czerwiec 2016

Świetna książka :) Polecam każdemu, nawet osobom nieprzepadającym za sajens-fikszyn.

Arthur Ch. Clarke, niekwestionowany mistrz w dziedzinie science-fiction, zaprasza nas do świata przyszłości. Przyszłości tak odległej, że umieszczanie jej w konkretnym miejscu w czasie nie ma jakiegokolwiek sensu. Człowiek osiągnął już wszystko, co mógł osiągnąć. Poznał tajemnicę nieśmiertelności, przez pewien czas pozostawał nawet panem kosmosu, coś jednak kazało mu się stamtąd wycofać. Ludzie nabawili się nieuzasadnionego lęku przed przestrzenią. Odgrodzili się od wszechświata grubymi murami, znajdując schronienie w Diaspar - ogromnym mieście-państwie.

Alvin jest Odmieńcem. Jest wolny od fobii. Wciąż zastanawia się nad jednym: co znajduje się za murami polis? Czy poza Diaspar istnieje życie? Co wydarzyło się przed laty i kazało ludzkości opuścić przestrzeń kosmiczną? Pragnie znaleźć wyjście z miasta - tego więzienia, które inni nazywają domem - za wszelką ceną. To, co odkryje, przejdzie jednak...

deprywacja | 2012-07-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

przyznam, że trochę się zawiodłem... od strony literackiej, to to jest ramotka. a jak chodzi o wizję czy pomysł, to też na kolana nie powala. strasznie naiwne. daję 3 gwiazdki, mimo że gorszym książkom dawałem 4, ale w tym wypadku nazwisko autora narobiło mi takiego smaku, że będę bezlitosny.

pusjel | 2014-05-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2008

Nie mam nic do powiedzenia. Książka bardzo do mnie trafiła, nie będę jej recenzował ani się wypowiadał. Zostawiła w mojej pamięci ślad :)

pzdr

Nova | 2010-03-06

Doskonale napisana historia. Gdyby nie wiedzieć, że to fantastyka to można by się dać nabrać.

Dziuber | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016