Antologia amerykańskiej i angielskiej science fiction. Prezentuje opowiadania takich mistrzów jak: Damon Knight, Henry Slesar, Alfred Bester, John Sladek, Eric Frank Russel, James Blish, James McConnel, Murray Leinster, Keith Laumer, Martin Gardner i Cyril M. Kornbluth. Niezwykłe zdarzenia i wspaniałe wynalazki, kolonizacja planet, kontakt z obcymi, inwazja na Ziemię, podróże w czasie - to...

Niezwykłe zdarzenia i wspaniałe wynalazki, kolonizacja planet, kontakt z obcymi, inwazja na Ziemię, podróże w czasie - to znajdziecie w tym tomie.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marek Nowowiejski | 2017-08-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Generalnie są to nowelki ciekawe i zajmujące - czy to po prostu fajne, czy też (takich jest większość) mądre i dające do myślenia i pochodzące z lat 50. i 60. (jedno z 1981). Autorzy - znani, cenieni, ważni. Dwóm nie dopisało szczęście (pisali tylko opowiadania) i dotychczas nie doczekali się zbioru podsumowującego ich dorobek: James McConnell (konsekwentnie - copyright, spis treści, żywa pagina - pisownia nazwiska z dwoma błędami - jako Mc Connel!!!) i Henry Slesar. Prawie wszystkie opowiadania pochodzą z miesięcznika "Problemy" (i były w większości zamieszczone w almanachu Kroki w nieznane).

Ach, jak to łatwo i wygodnie robić powtórki, brać teksty i pakować do antologii - w większości nazwiska tłumaczy pominięto (wiadomo, co to oznacza!), a jak dodaje się tekst nowy, którego przekład zapewne powstał na zamówienie (może z poślizgu?) i który nie wszedł do dotychczasowych wyborów Murraya Leinstera (nierównych, dodajmy), wtedy się okazuje, że ten najdłuższy w antologii utwór jest...

pawel.dobroczek | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, SF