Statki czasu

The Time Ships
83-7150-087-4
Statki, czasu
dona

Stephen Baxter (ur. 1957), nowa gwiazda brytyjskiej science fiction, pisarz uważany za następcę A. C. Clarke'a i często porównywany do R. Heinleina i I. Asimova, ukończył matematykę w Cambridge i zrobił doktorat na uniwersytecie w Southampton. Powieść Statki czasu opublikował w stulecie wydania Wehikułu czasu H. G. Wellsa. Książka jest nowoczesną reinterpretacją wizji Wellsa; napisana została...

Książka jest nowoczesną reinterpretacją wizji Wellsa; napisana została z pozycji pojmowania kosmosu przez człowieka końca XX wieku i zdobyczy współczesnej nauki. Podróżnik w czasie u Baxtera zmierza ku nieskończoności. Jego zadanie jest daleko ważniejsze (...) uratowanie Weeny: prócz (...) musi także rozwiązać paradoksy otaczającego go świata.

• • •

„Opierając Statki czasu na podstawach naukowych, autor napisał powieść, którą czyta się z podziwem i prawdziwą przyjemnością. C. S. Lewis określił kiedyś science fiction mianem jedynego narkotyku, który naprawdę poszerza horyzonty świadomości. Powieść Statki czasu w pełni potwierdza te słowa.”

źródło opisu: okładka książki

Pete489 | 2014-07-06

Żaden chyba pisarz s-f nie tworzy wizji z tak wielkim rozmachem jak Stephen Baxter (i nie tyczy się to tylko Statków Czasu, ale też innych jego książek). Ponadto, dla miłośnika podróży w czasie, kontynuacja topowego dzieła "kanonicznego", jakim jest Wehikuł Czasu Wellsa, jest pozycją obowiązkową z definicji.

Wdzięczna postać Nebogipfela aż do tej pory przywołuje u mnie miłe wspomnienia. Jest on pewnego rodzaju przewodnikiem, który prowadzi czytelnika (i głównego bohatera) przez różne epoki i czasy.

TO PO PROSTU TRZEBA PRZECZYTAĆ (Oczywiście po obejrzeniu filmu "Wehikuł czasu").

Cerro | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2015

"Statki czasu" są nieźle napisane i chociaż nie oferują stylistycznego orgazmu, czyta się je bardzo lekko, z przyjemnością. Akcja co prawda rozwija się raczej powoli, w pewnym momencie jednak wciąga tak, że nie sposób oderwać się od powieści. Brakuje wśród bohaterów jakiejś błyszczącej gwiazdy, fabuła jest jednak dostatecznie dobra, by pociągnąć opowieść, nawet pozbawioną tejże.

---------------------------------------

Lamperia | 2015-09-07