Mądre dzieci

Tłumaczenie: Joanna Jabłońska Bayro
Seria: 50 na 50
Wydawnictwo: Znak
Wise children

Szalone jest życie staruszki! Dora i Nora, postrzelone bliźniaczki, to uosobienie radości, wdzięku, seksapilu, energii i apetytu na życie. Tyle że mają po siedemdziesiąt pięć lat. Ale czy w czymś to przeszkadza. Mądre dzieci to komiczna opowieść o karierze dwóch zwariowanych kobiet, które najlepiej czują się na kabaretowej scenie. To szalony kankan na tle historii przełomu XIX i XX wieku....

Szalone jest życie staruszki!
Mądre dzieci to komiczna opowieść o karierze dwóch zwariowanych kobiet, które najlepiej czują się na kabaretowej scenie. To szalony kankan na tle historii przełomu XIX i XX wieku. Kokieteryjny uśmiech zarezerwowany dla tych, którzy wiedzą, czym jest dystans do świata.I jedna z najzabawniejszych powieści Angeli Carter.
Angela Carter (1940-1992) była między innymi dziennikarką, poetką, tłumaczką, feministką, podróżniczką, dwuktrotną mężatką, ale przede wszystkim pisarką. Jedni w jej twórczości widzą surrealizm i realizm magiczny, inni odwołania do fantastyki, science fiction, literatury gotyckiej, postmodernistycznej i feministycznej. Bez wątpienia Carter była jednym z najoryginalniejszych głosów literatury XX wieku. Mądre dzieci to wspaniała powieść, soczysta, zabawna i mądra na swój przewrotny sposób.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2502,Madre-dzieci

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2502,Madre-dzieci

Isiliel | 2014-07-12
Na półkach: Katalog, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2014

Dorę i Norę - główne bohaterki powieści - polubiłam od samego początku. Nieco szalone, zbuntowane i najwyraźniej pozbawione kręgosłupa moralnego bliźniaczki mimo wszystko wydają się niezwykle sympatycznymi i przypadającymi do serca osobami, zaś historię ich życia - w której smutek przeplata się z radością, a wzruszenie z sarkazmem - cechuje ta rzadka w literaturze umiejętność „wciągnięcia” czytelnika do wnętrza fabuły.

Dość powiedzieć, że jeszcze jedna strona do ukończenia książki, a przegapiłabym jedyny w przeciągu kilku najbliższych godzin pociąg jadący w moją stronę.

Czytając „Mądre dzieci”, nie od razu spostrzegłam pewną subtelną, cechę powieści - mianowicie, odnosząc się do faktu, że życie postaci oscyluje wokół twórczości Williama Shakespeare'a, Angela Carter nadała swej narracji strukturę dramatu szekspirowskiego (!). Drobny i z początku niezauważalny detal, lecz świadczący o głębokiej wiedzy i szerokich horyzontach autorki.

jolasia | 2016-07-28

Zabawna, zwariowana i bardzo oryginalna książka. Połączenie szekspirowskiej tragedii z komedią nawiązujące do "Stu lat samotności" unurzane w angielskim, sarkastycznym humorze, uff! Historię nieślubnych bliźniaczek, postrzelonych kabaretowych tancerek, córek wielkiego komedianta, na tle dziejów aktorskiego klanu można z powodzeniem potraktować jako bezproblemową rozrywkę na wakacyjne, rozleniwione popołudnie, ale o ileż więcej jest frajdy z tropienia literackich nawiązań, wtedy zabawa jest na całego. Ciekawy jest też tu temat degradacji sztuki aktorskiej na przestrzeni dziejów. Protoplasta rodu był wielkim szekspirowskim aktorem (no może nie szło mu najlepiej, ale umówmy się, że nie schodził poniżej pewnego poziomu, Szekspir był dla niego kanonem, jak i punktem odniesienia), a potem kolejne pokolenia schodzą coraz niżej, mówiąc bez ogródek - na zupełne psy, najmłodsze progenitury robią karierę w TV jako, kolejno: prowadzący teleturniej w stylu "Koła fortuny", gwiazda...

Rita Naia | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lutego 2014

Słusznie zwie się prozę Angeli Carter prozą ciekawą. Chyba już wiem, co mnie w niej tak naprawdę pociąga: barwny, a jednocześnie lekki styl, trafne spostrzeżenia, a w końcu to, jak bardzo potrafi przykuć czytelnika do tekstu.
W "Mądrych dzieciach" przeważa akcja statyczna, z zasady mniej wciągająca niż dynamiczna, a jednak zupełnie nie nużąca. Fabuła zbudowana wielowarstwowo (Dora Chance, narratorka, opisuje losy kilku pokoleń) z całą masą przeplatających się wątków, a jednak perfekcyjnie doprowadzona do zgrabnego końca w ostatnim rozdziale (jedynym, gdzie akcja nabiera tempa).

Sama historia - jak to u Carter - nieprzewidywalna i nieco magiczna. Polecam.

Ag2S | 2010-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2010

Jest to opowieść o dwóch bliźniaczkach, które wychowywała babcia w dość niekonwencjonalny sposób, o przygodach jakie im się przydarzyły, o ich romansach i sukcesach. Niby wesoła ale się nie śmiałam, dobrze się czyta i jest całkiem fajna, ale spodziewałam się, że będzie dużo lepsza i bardziej zabawna.

malina | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

Angela Carter przedstawiana jest jako jedna z najciekawszych współczesnych brytyjskich autorek. Sądząc po "Mądrych dzieciach", jedynej jej książce, jaką znam, to opinia w pełni zasłużona.
75-letnia Dora, tancerka rewiowa, opowiada o swoim i swojej siostry-bliźniaczki życiu; dziwaczne i pokręcone rodzinne relacje przeplatają się z licznymi romansami, realia przedwojennego Londynu z nieprawdopodobnymi wydarzeniami, a wszystko pędzi do przodu w niesamowitym tempie. Dwie śliczne siostry prowadzą szalone życie gwiazdeczek londyńskich teatrzyków i rewii; wszyscy je uwielbiają, obdarowują hojnie w zamian za kilka chwil szczęscia, którym Nora i Dora bezpruderyjnie obdarowują pojawiających się na ich drodze artystów, pianistów i śpiewaków. - Wydawało nam się wtedy, że jutro nigdy nie nadejdzie - mówi w pewnym momencie Dora - a ono zawsze nadchodzi, i, wierzcie mi, trwa bardzo, bardzo długo.

Dla mnie to książka o przemijaniu, o tym że nic nie jest trwałe, że nasz dzień dzisiejszy za jakiś...

Książkozaur | 2012-01-16

Narratorką jest siedemdziesięciopięcioletnia Dora, jedna z postrzelonych sióstr-bliźniaczek, tancerek kabaretowych. Wspomina losy swojej pokręconej rodziny, pełnej bliźniaczych par rodzących się w każdym pokoleniu. W zasadzie jej historia stanowi materiał na smętną i pełną goryczy opowieść: dziewczynki dorastały nie znając matki i nie mając ojca, bo ten się do nich nie przyznawał, wychowywane przez ekscentryczną babcię Chance. Żadna z nich nie założyła rodziny, nie przeżyła miłości z prawdziwego zdarzenia, nie urodziła dzieci. Ale bohaterki nie użalają się nad sobą, nie roztkliwiają, nie mają pretensji do losu, bo takie podejście nie ma sensu. Z energią i entuzjazmem czerpią z życia tyle, ile się da. Ich receptą na szczęście jest nieszukanie szczęścia.

Powieść jest świetnie napisana. Totalnie nieprawdopodobna, mocno steatralizowana, a jednak czyta się ją bez mrugnięcia okiem. Jedynie na końcowych stronach, gdzie absurd sięga zenitu, czytelnik może mieć wrażenie, że autorka...

bazylia | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Zabawna, momentami szokująca historia perypetii dwóch bliźniaczych tancerek. Oczami jednej z nich poznajemy losy kilku pokoleń rodziny Hazardów, rodziny mocno związanej z światkiem artystów teatralnych, rewiowych, aż wreszcie pierwszych gwiazd telewizji.
Romanse, zdrady, skandale rodzinne, wszystko okraszone sporą dawką humoru - tego możemy się spodziewać sięgając po tę pozycję.

Monka | 2011-10-09

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie jej okładka. Jest pomysłowa, zabawna i przykuwa uwagę. Niestety zawartość tej książki była dla mnie niemiłym rozczarowaniem. Bardzo nierówna. Momentami zabawna, ale też momentami trudna do przebrnięcia i po prostu nudna. Niestety tych drugich momentów było zdecydowanie więcej.

gosiarysuje | 2011-10-05

FANTASTYCZNA !! Po prostu. To jest to, czego szukam w książkach: ciekawej historii, humoru, głębszej refleksji. Ambitna, utrzymana w konwencji mojego ukochanego realizmu magicznego. Polecam!

Dorota | 2013-01-28
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Zabawna, barwna opowieść o uwikłaniu w rodzinie, gdzie często rodzą się bliźnięta... Przykuwa uwagę od początku do ostatniej kropki.