Dziwo

2023-03-13
2023-03-13
32 min.
Wojciech Mann

🦜Pewnego dnia urocza dziewczynka Kit dostaje w prezencie świnkę morską Maud, której pasją jest judo i właśnie w tradycyjnym stroju (jūdōgi) widzą ją po raz pierwszy domownicy.

🐈Maud nie umie latać jak Derrick, nie jest smukła jak kotka Dora, no i nie jest mopsem jak Bob. Świnka morska chciała tylko się z nimi bawić, jednak zwierzaki nigdy nie spotkały kogoś takiego, więc nazwały ją Dziwo.

🐶Przepięknie zilustrowana i ujmująca historia o tym, że warto być sobą. Nie zdradzę wam dokładnie historii Maud, bo jest naprawdę króciutka, ale życzliwość wypływa z każdej strony.

🐹Po części każdy z nas jest takim Dziwem❤️

Książeczka dla dzieci z banalnym morałem, ale przesłodkimi ilustracjami i przykładem bycia oryginalnym sobą. Nie wiem, czemu świnka morska trenuje judo, ale poprawiło mi to z rana humor, więc nie zadaję pytań.

„Życie jest za krótkie, by nie być dziwem.”

Bardzo cieszę się, że książka wpadła w nasze ręce. Młodzi klubowi czytelnicy pełni zapału zabrali się za poznawanie, empatycznie wczuwali się w przygody niezwykłego bohatera, chętnie brali udział w rozmowie o emocjonalnym scenariuszu. Zadie Smith i Nick Laird napisali piękną historię, nie tylko od strony intrygującej dla najmłodszych akcji, ale również z perspektywy ukrytych cennych życiowych przesłań. Na pierwszy plan wysuwało się potwierdzenie, że warto być sobą. Bez względu na to, jak widzą nas inni, powinniśmy wiernie trwać przy tym, co nam w duszy gra, czym się interesujemy, jakie są nasze marzenia. Zaciera się początkowy rozdźwięk między tym, jacy jesteśmy naprawdę, a jak chcielibyśmy, by patrzyli na nas inni. Życie w zgodzie z sobą niesie wewnętrzne przywileje, utrwala przyjaźń z prawdą, wiarygodnością i autentycznością.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/05/dziwo.html

„Życie jest za krótkie, by nie być dziwem.”

Kit ma urodziny. W tym dniu dostaje niespodziankę. Niespodzianka ma ciekawy strój i jeszcze śpi, gdy Kit wychodzi do szkoły. Po obudzeniu wszyscy domownicy zaczęli przyglądać się zwierzątku i go oceniać. Chciał coś zrobić, aby się upodobać innym.

Co za zwierzątko dostała Kit?
Czy zwierzątku uda się upodobać innym?
Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania, warto sięgnąć po tę książeczkę.

Książeczka pokazuje nam, że gdy jesteśmy nowi czasem ciężko mamy się dopasować do grupy. Tak jak w tym przypadku kot, pies i papuga tworzą nierozłączne trio.
Zwierzątko chce się do nich dopasować i podejmuje różne próby.
Ma bardzo ładne ilustracje, a okładka jest pięknie wykonana. Czyta się ją błyskawicznie, ponieważ nie ma dużo tekstu. Książka jest idealna do poruszenia rozmowy na temat tego, że każdy jest inny, a zarazem wyjątkowy na swój sposób. Polecam ją przeczytać swoim dzieciom i również was samym, bo to historia warta poznania.

Co za zwierzątko dostała Kit?
Czy zwierzątku uda się upodobać innym?
Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania, warto sięgnąć...

Słodka, łagodna świnka morska w stroju judo to w skrócie Niespodzianka, czyli kawia Maud. Podczas gdy każdy czytelnik, mały i duży, zachichocze widząc to małe rozkoszne zwierzątko i chciałby dostać takie na prezent urodzinowy, tak jak Kit, inne zwierzęta w domu dziewczynki nie myślą o nowym lokatorze tak ciepło. Ich zdaniem nowa to dziwo, ktoś inny od nich. Nie lata, nie jest kotem ani psem. Musi więc być dziwem. Maud jednak chce się przypodobać mieszkańcom i robi wszystko, by stać się jak oni.

Tak bardzo potrzebujemy takich książek. Chociaż jest przeznaczona dla dzieci, przychodzi mi na myśl wielu dorosłych, którzy mogą wyciągnąć z niej lekcję lub dwie. Ucząca indywidualności poprzez różnice pomiędzy uroczymi postaciami zwierząt i prostą historię przekazuje ważne przesłanie: każdy powinien być wyłącznie sobą i nie zadowalać na siłę innych, by go zaakceptowali. „Dziwo” to słodka i niezbędna lektura.
Więcej na: https://konfabula.pl/dziwo-ksiazka-zadie-smith-nick-laird/

Czy wyróżnianie się spośród innych jest czymś negatywnym? Czy warto się starać, by za wszelką cenę upodobnić się do pozostałych? Czy oryginalne zainteresowania są czymś, o czym lepiej nie wspominać innym? To tylko niektóre pytania, nad jakimi można się zastanowić podczas lektury lub po niej. Nie ma tu oczywiście gotowych odpowiedzi, ale treść zdecydowanie skłania do refleksji.

Ta pięknie zilustrowana przez Magentę Fox publikacja spodoba się z pewnością nie tylko miłośnikom książek, w których to bohaterami są zwierzęta (choć im pewnie w szczególności). To właśnie przekaz odgrywa tu niezwykle ważną rolę - autorzy (Zadie Smith i Nick Laird) zwracają uwagę na to, że bycie innym oraz niezbyt popularne zainteresowania czy umiejętności nie są złe, a wręcz mogą być atutem. Trzeba jednak spojrzeć na wszystko z odpowiedniej perspektywy. Tak, by dostrzec zalety zamiast wad.

"Dziwo" można wykorzystać jako wprowadzenie do ciekawych i ważnych rozmów. Do zastanowienia się m.in. nad własnymi wyjątkowymi cechami czy uzdolnieniami. Do poszukania swoich super mocy, które wyróżniają nas spośród innych osób. Być może okaże się, że coś, co uważaliśmy dotąd za wadę jest tak naprawdę naszą wizytówką i nawet, jeśli nie do końca dobrze się z tym czujemy to warto rozważyć, czy nie da się tego wykorzystać w pozytywnym sensie, w jakimś konkretnym celu. Kolejnym tematem rozmowy może być zwrócenie uwagi na to, że nasza otwartość na to, że ktoś wygląda nieco inaczej niż my lub ma inne zainteresowania ma szansę sprawić, że ta druga osoba poczuje się znacznie lepiej w nieznanym otoczeniu. Nauczyciele lub rodzice mogą dzięki tej historyjce nawiązać np. do pojawienia się w klasie nowego ucznia, któremu z pewnością nie jest łatwo odnaleźć się w zupełnie obcym miejscu, wśród osób, których nie zna.

Książka z uwagi na niezbyt dużą ilość tekstu może służyć do ćwiczenia umiejętności czytania. Urocze i dość charakterystyczne ilustracje, od których trudno oderwać wzrok stanowią dodatkowy atut. Młodsze pociechy z pewnością z zainteresowaniem posłuchają historii ze świnką morską, psem, kotem i ptakiem w rolach głównych. Nie bez znaczenia są także informacje o autorach i ilustratorce. Oni - tak jak tytułowe Dziwo - też są dziwni (każdy z nich oczywiście na swój sposób!!!). No i te możliwości do dyskusji na wiele niezwykle ważnych tematów... Po prostu uwielbiam!

Poznajcie ‚Dziwo’, małą świnkę morską uwielbiającą judo. Kiedy trafia do domu Kit, ciężko jej się odnaleźć wśród pozostałych zwierząt. Nikt nie wie kim jest nowoprzybyła, dlatego przez swoją inność zostaje odseparowana.

Pięknie zilustrowana książeczka o tolerancji i różnicach. Nasza inność sprawia, że jesteśmy wyjątkowi i możemy być z tego powodu dumni. Warto poznawać nowości, nie zamykać się w swoim świecie i kierować się mottem, że „życie jest za krótkie, by nie być dziwem”.

Piękna książka z wdzięcznymi i zabawnymi ilustracjami o byciu innym, które może wykluczać ale też dawać powód do dumy i zaciekawienia. Ta ciepła historia może zachęcić do rozmowy z dziećmi ale i pobudzić do myślenia rodziców - czy cieszę się ze swojej inności? Wszak sami autorzy na okładce przyznają, że są trochę dziwni:)

wspaniałe i bardzo wartościowe czytadełko 💗

ta krótka historia opowiada o naszych indywidualnych różnicach, które czynią nas wyjątkowymi oraz o akceptacji i tolerancji drugiej osoby 🥰

książeczka ma minimum treści i maksimum przekazu 👌🏼

wzbogacona jest o wyjątkowe i fantastyczne ilustracje, które możecie podziwiać na kolejnych zdj ciach 🤩 👉🏼
jestem pewna, że zauroczą nie tylko dzieci ale i Was samych 😊

książeczka ta sprawdzi się również u dzieci dopiero rozpoczynających samodzielne czytanie, ponieważ mamy tu » niewielka ilość tekstu i dużą czcionek 😀👍🏼

gorąco zachęcam Was do zapoznania się z tym przepięknie wydanym czytadełkiem 🤍 📖

wspaniałe i bardzo wartościowe czytadełko 💗

książeczka ma minimum treści i maksimum przekazu 👌🏼

jestem pewna, że zauroczą nie...

Witam Moliki i Molinki!!! Dziś na moim profilu rozgości się "Dziwo" autorstwa Zadie Smith i Nick Laird z przecudownymi ilustracjami Magenty Fox w przekładzie Wojciecha Manna

Kim jest Dziwo?
Dziwo to trenująca judo świnka morska, która trafia do Kit jako prezent urodzinowy. Niestety jej strój i wygląd nie spotykają się z uznaniem pozostałych zwierząt dziewczynki. Maud, bo takie imię nadała śwince Kit, mierzy się z niedopasowaniem. Szukając akceptacji próbuje naśladować, a to papugę Derricka, a to kotkę Dory czy mopsa Boba. Jedna z prób sprawia, że nasza dzielna świnka morska wylatuje przez otwarte okno. Szczęśliwym trafem znajduje ją Emily, którą też nazywają Dziwem i która uświadamia jej, że bycie innym od innych jest super ☺️

Czy polecam tą książkę? Zdecydowanie tak!!! Gdyż mimo niewielkiej treści otrzymujemy prostą historię o różnicach, akceptacji i tolerancji. Zadie Smith tłumaczy, że wszyscy się różnimy, ale właśnie to czyni nas wyjątkowymi. Zachęca, żeby mimo strachu przed innością, po prostu być ciekawym drugiej osoby. Akceptować, wspierać i nie osądzać. Tylko tyle i aż tyle. A wszystko to wzbogacają przepiękne ilustracje, które przykuwają wzrok nie tylko dzieci ale i dorosłych bowiem zachwycają prostotą ale i przekazem gdyż niekiedy mówią więcej niż tekst.

Jest to też książka idealna dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem gdyż niewielka ilość tekstu i duża czcionka sprawiają, że dzieci chętnie podejmują próbę jej przeczytania ☺️

W imieniu dziewczyn i swoim dziękuję Wydawnictwo Znak za egzemplarz 📖💙

Kim jest Dziwo?