Dom na krańcu świata

Okładka książki Dom na krańcu świata Michael Cunningham
Okładka książki Dom na krańcu świata
Michael Cunningham Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Dom na krańcu świata (2004) Seria: Salamandra literatura piękna
Salamandra
A home at the end of the world
Rebis
2011-09-01
2003-01-01
Maja Charkiewicz
Ekranizacje:
Dom na krańcu świata (2004)
Cunningham Rebis homoseksualizm rodzina przyjaźń tożsamość biseksualizm

To była prawdziwa uczta czytelnicza! Nie widziałam tekstu "Domu..." w oryginale, ale tłumaczenie Mai Charkiewicz jest przepiękne. Sama powieść Cunnighama wydają się być na wysokim poziomie. Czytałam tę prozę i wędrując rozdziałami martwiłam się, że wkrótce się skończy. To mi się rzadko zdarza.
Przede wszystkim, mamy tu do czynienia z historią napisaną bardzo delikatnym, eterycznym stylem. Uchwycenia ulotności chwili, ulotności życia wysuwają się na pierwszy plan. Do tego nietuzinkowa historia ludzi szukających swojego miejsca na ziemi, ciekawa narracja z różnych perspektyw, bardzo dobrze oddana psychologia bohaterów. Tematyka LGBT jest czymś, co wydaje się oklepane i mimo szerokiej znajomości literatury w tym zakresie, autor zdołał mnie zauroczyć. Po "Dom na krańcu świata" sięgnęłam po latach od obejrzenia filmu o takim samym tytule. I ponownie proza wygrywa nad ekranizacją, szczególnie że koniec został praktycznie całkowicie zmieniony. Tak niska ocena jest niezrozumiała. Ta powieść wpisuje się w mój prywatny top ulubionych książek. Jest kwintesencją tego, o czym zapomina się podczas tworzenia treści tak trudnych, o delikatności. Zazwyczaj tematyka gejów ma w sobie zbyt wiele wulgaryzmu, tutaj jest odwrotnie. Koniec końców wydaje się, że skomplikowana relacja posiada więcej barw niż można się spodziewać. Nie chodzi w niej stricte o jedno. Nie jest tak nachalna. Jest to dzieło, które zapada w pamięć i mądrość z niego płynąca wzbogacą życie czytelnika. Nie żałuję ani jednej minuty spędzonej nad lekturą. Do tego motyw muzyki, tak ważnej dla Bobby'ego, jest dla mnie osoby kochającej ją ponad życie, ciekawym i przyjemnym dodatkiem. 8,5/10

Czytałem ją dosyć dawno. Pamiętam, że podobała mi się.
Moim zdaniem jest dosyć smutna, a nawet bardzo. Smutna albo przygnębiająca, a może i to i to.. Jeśli dobrze pamiętam, sporo jest o przemijaniu i samotności.

Czytałem ją dosyć dawno. Pamiętam, że podobała mi się.

Książka znalazła mnie w idealnym momencie. W sposób bezpretensjonalny opowiada o zwykłych sprawach. O próbie zrozumienia siebie, świata, o miłości, wyborach… Do mnie ten język, atmosfera trafia bezpośrednio. Dawno nie miałam takiej przyjemności z czytania.

Powieść Cunninghama jest wspaniała. Niespiesznie opisując szczegół tu, szczegół tam, tworzy sylwetki ludzi, którzy układają sobie życie po swojemu, idąc za swoimi uczuciami, nawet jeśli prowadzą ich one niełatwymi drogami. Film to zupełnie inna historia. Rzecz składa się tu z ciężkich, grubo ciosanych klocków. Zamiast subtelności mamy dosłowność geja zakochanego w już-nie-geju, zakochanym w kobiecie ukochanej w geju z początku łańcuszka. Trzy osoby splecione miłoście wzajemnie do siebie wszystkich, a potem śmiertelna choroba i dziecko...

Opowieść toczy się swoim subtelnym rytmem, czasem jest zabawna, czasem wzruszająca, przejmująca wciągająca w świat swoich bohaterów, Zawiłość charakterów postaci zostaje zredukowana do prostego pytania: kto i z kim. Liryczny, niedopowiedziany charakter książki prawie zupełnie został z filmu wyparty. Czy warto mimo to go obejrzeć? Chyba warto. Po pierwsze dlatego, że nieczęsto w końcu nadana się okazja obejrzeć taki trójkąt, a po drugie — Colin Farrell :-)

(recenzja książki i filmu na podstawie jej w reżyserii Michaela Meyera, Anka Konieczna, nr 0)

Jedna z moich ukochanych książek, czytana wielokrotnie, czasem od początku do końca, czasem na wyrywki. Obyczajowa opowieść o dojrzewaniu i odnajdywaniu swojego miejsca na świecie.

Dom na krańcu świata oczarował mnie i zdruzgotał jednocześnie...

Dom na krańcu świata oczarował mnie i zdruzgotał jednocześnie...

Ukazanie miłości oraz akceptacji. Uświadomienie sobie co jest ważne w życiu, jak chcemy żyć i jaki mam cel.
Dorastanie to uświadamianie sobie kim jesteśmy i do czego dążymy.

Dorastanie to uświadamianie sobie kim jesteśmy i do czego dążymy.

Gdybym tak miała określić te powieść w dwóch słowach, to powiedziałabym: "taka sobie" Ta książka nie porywa, autor nie stara się zauroczyć czytelnika (tak jakby nie miał dla niej serca),chociaż podobnie jak w poprzednich powieściach można tu odkryć tę zależność, która wpływa na odczuwanie bohatera, na skupianiu się na impulsach i ich znaczeniu. Jest to powieść o śmierci i życiu, o relacjach, ale tak naprawdę nie rozumiem tego świata w "Domu na krańcu świata", nie wiem co autor chciał mi powiedzieć. Właściwie to przeczytałam te powieść tylko dlatego, że to Cunningham, a dla swoich ukochanych pisarzy jestem nieobiektywna i bezkrytyczna. Nie mogę jednak przejść obojętnie obok powieści, która do mnie w ogóle nie przemawia, w której większość problemów jawi się jako sprawa wydumana, która zupełnie mnie nie obchodzi. Nie powiem, ze czytanie tej to strata czasu, ale po kimś kto napisał "Godziny" można spodziewać się czegoś więcej.

Przekonuje mnie w całej swojej prostocie i wszystkich zawiłościach. Zdecydowanie mój autor.

Ufff, przebrnęłam przez to nareszcie! Nie twierdzę, że książka jest zła, ale do mnie jakoś nie przemówiła. Nie uwiodła mnie tematyka, a narracja wykończyła, strasznie mało w tym wszystkim było życia, energii. Sama jestem zdziwiona, bo głębokie portrety psychologiczne i roztrząsanie problemów związanych z uczuciami i z istnieniem, to na ogół tematyka dla mnie apetyczna, tym razem jednak jakoś "nie chwyciło". I wbrew temu, co zapowiada notka na okładce: "...wszystko to sprawia, że powieść czyta się z wielką przyjemnością", lektura stanowiła dla mnie spory wysiłek i ogólnie raczej nudę niż przyjemność.
No, szkoda.

• LGBT