Sercątko

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Herztier
dyktatura, Węgry, Niemcy

Akcja powieści toczy się w Rumunii w czasach dyktatury Ceausescu, w środowisku mniejszości niemieckiej. Czworo przybyłych do miasta na studia młodych ludzi zaprzyjaźnia się po (samobójczej?) śmierci koleżanki z akademika. Żyją ze świadomością, że są śledzeni. Wreszcie Securitate zmusza ich, jako Niemców, do opuszczenia kraju.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Dominika | 2010-03-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Sercątko” przeplata przez siebie historie bliskich, jednak czasem nie uczuciowo, ludzi, których życie w zadziwiający sposób łączy się ze sobą, staje się całością, czasem toczą się niezależnie obok. Ludzi, którzy żyli w okrutnych, jednak nieco tajemniczych i nie do końca zrozumiałych, czasach. Tajemniczych bynajmniej nie w sensie pozytywnym.

Po pierwszych kilkunastu stronach przeciętny czytelnik jest lekko zagubiony. Czytałam raz po raz krótkie opowiastki – zastanawiałam się w jaki sposób uzupełniają one treść obok toczącej się akcji, są metaforyczne czy po prostu dosadne? Narrator swoje wnętrze otwiera znacznie później, tak samo jak i książka. Do labiryntu symboli, znaków, metafor dopiero potem wskazana została nic Ariadny. Czasem wprost objaśnione symbole. Czasem stają się bardziej jasne poprzez połączenie, nawiązanie lub kontynuację.

Wpierw fabuła opiera się na fragmentach z zeszytu Loli. Taka konstrukcja sprawia wrażenie, że historia dopowiada się do słów Loli, nie tak jakby...

Róża_Bzowa | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Wstrząsająca lektura.
Styl pisarki nieporównywalny z niczym: szorstki a poetycki, język beznamiętny a wstrząsający i walący obuchem w łeb.

Inność tej książki i jej klimat trzyma czytelnika i wymaga po skończonej lekturze rytuałów oczyszczających.

Ananke | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013, Niemieckie
Przeczytana: 19 lipca 2013

Niekonwencjonalny sposób patrzenia autorki na rzeczywistość przekłada się na niezwykły styl pisania o okrucieństwie, śmierci, dzieciństwie, prześladowaniu, samotności - o smutnym świecie, w którym nieznośnie żyć, ale mimo wszystko jeszcze trudniej umrzeć.

Karkam | 2013-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2013

Smutna rzeczywistość, czas dyktatury Nicolae Ceauşescu, Rumunia, Niemieccy studenci żyjący w cieniu samobójczej śmierci koleżanki, znalezionej w szafie z szyją obwiązaną skórzanym paskiem. Herta i jej trzech kolegów, ich życie w państwie, w którym nie wolno myśleć samodzielnie, życie toczy się w szarych fabrykach, gdzie człowiek zostaje jednym z wielu trybików w ogromnej maszynie. Młodość autorki, jej rodzina, szalona babka, apodyktyczna matka i niepogodzony z losem dziadek, smak niedojrzałych śliwek i duszna atmosfera ciasnej izby. Müller rozlicza się z przeszłością, wspominając wszystko, wspaniałe chwile, gdy wczesną wiosną sączyła wódkę prosto z butelki i mroczne momenty, gdy opuszkami palców sunęła po guzie, rosnącym pod pachą swojej najlepszej przyjaciółki, pieszczotliwie nazywając go "orzechem".

Niepokojąca, mroczna, jak dom wyłaniający się zza szarej mgły. Müller nie produkuje zdania, ona łączy słowa w pary, tworząc coś na kształt białego wiersza. Czasami trzeba...

Monka | 2011-10-08

Niełatwa lektura. Zdecydowanie poruszająca. Momentami ze względu na bogatą symbolikę niejasna. Mocna i duszna opowieść ukazująca podróż po komunistycznej Romunii.

bela | 2011-02-17
Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 2010 rok

intelektualne dziwadło, absolutnie nie do czytania

Pola | 2015-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Cieszę się, że przebrnęłam przez pierwszych 50 stron (mniej więcej po tym czasie wiemy już czy książkę warto kontynuować), bo potem przywykłam do trudnego, niekiedy trącącego egzaltacją i grafomaństwem stylu Herty. Dramatyczna historia czworga przyjaciół była warta moich trzech dni udręki.

wiesia | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 listopada 2013

„Jak trzeba by żyć (…), żeby pasować do tego, co się akurat myśli” – zastanawia się narratorka powieści „Sercątko”. W Rumunii czasów Ceausescu najlepiej jest za wiele nie myśleć, po prostu trzeba zaakceptować rzeczywistość, zapisać się do partii, chwalić dyktatora i system, może też donosić na sąsiadów i przyjaciół. Choć „przyjaciele nie wchodzą w rachubę, gdy świat jest pełen lęku”. Ludowa piosenka Gellu Nauma stanowi motto powieści, powraca też na jej kartach..

Czterej bohaterowie, studenci pochodzenia niemieckiego, starają się jednak ocalić w tym strasznym świecie więzi przyjaźni i braterstwa. Próbują nie dać się stłamsić, zastraszyć, czytają nielegalne książki, piszą wiersze, fotografują to, czego nie powinni absolutnie nawet dostrzegać.

Edgar, Kurt, Georg i narratorka spotykają się najpierw jako studenci. Potem, gdy podejmą pierwszą pracę, piszą do siebie listy, odwiedzają się. Zastanawiają się nad tym, czy ich koleżanka Lola popełniła samobójstwo, czy może ktoś...

CzytamSobie | 2013-02-01
Przeczytana: kwiecień 2012

Laureatka Nagrody Nobla z 2009 r. kreśli w swej powieści przerażający obraz życia w Rumuni za dyktatury Ceauşescu. Fabuła w dużej mierze oparta jest na jej osobistej historii. Główna bohaterka, podobnie jak Müller urodziła i wychowała się na wsi, studiowała germanistykę, została tłumaczką w fabryce maszyn, a po wyrzuceniu z pracy dorabiała ucząc dzieci niemieckiego.
Właściwie, jej życiorys można by uznać za przeciętny przebieg kariery zawodowej zwykłej Europejki, gdyby nie fakt, że każdy ruch kobiety był dokładnie obserwowany przez tajną rumuńską policję, która wkraczała do akcji za każdym razem, kiedy chociaż odrobinę zbaczała z drogi, jaką przeciętnemu rumuńskiemu obywatelowi nakreślił towarzysz Ceauşescu.
Securitate szczególnie uważniej zaczęło się przyglądać, gdy po samobójczej śmierci koleżanki, zaprzyjaźniła się z trzema studentami, podobnie jak ona, niemieckiego pochodzenia. W czwórkę lżej było znosić nieznośny i niebezpieczny reżim. Przyjaźń dawała im namiastkę wolności....

marcinb | 2013-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 maja 2013

Zachwyt. Ponownie zauroczenie. Dokładnie tak samo miałem przy okazji poprzedniej książki Müller, którą czytałem - „Huśtawki oddechu.” W obu przypadkach mówienie o zauroczeniu może się wydawać nieco nie na miejscu, bo autorka pisze o rzeczywistości nieludzkiej i dusznej, a jednak są to książki w paradoksalny sposób … urocze.

„Sercątko” opowiada historię Müller w Rumunii od czasów studiów do momentu uzyskania paszportu i zezwolenia na wyjazd do Niemiec. I opowiada o tym w sposób niemalże bajkowy, choć jest to bajka o matowym odcieniu, bajka w sepii i szarości. Ta powieść to jakby seria fotografii, które pamięć zrobiła totalitarnej rzeczywistości, w której upłynęła młodość pisarki – pokojowi w akademiku, gdzie powiesiła się Lola, knajpom pełnym prostackich robotników i tajniaków reżimu, salom, w których z rządzącej partii bez jednego głosu sprzeciwu wyklucza się tych, którzy wybrali dezercję, czyli śmierć. Müller pisze o tym wszystkim w sposób oniryczny, a jednocześnie precyzyjny...