Sercątko

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Herztier
dyktatura, Węgry, Niemcy

Akcja powieści toczy się w Rumunii w czasach dyktatury Ceausescu, w środowisku mniejszości niemieckiej. Czworo przybyłych do miasta na studia młodych ludzi zaprzyjaźnia się po (samobójczej?) śmierci koleżanki z akademika. Żyją ze świadomością, że są śledzeni. Wreszcie Securitate zmusza ich, jako Niemców, do opuszczenia kraju.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

goskrzys | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Napisane specyficznie poetycką prozą świadectwo z życia w komunistycznej Rumunii. Atmosfera jest tu gęsta i ciężka, jak papierosowy dym, a ukazana rzeczywistość - szara, brudna i przygnębiająca.

Bohaterowie powieści: czworo przyjaciół kontestujących rumuńską dyktaturę, zmaga się z nieustającą inwigilacją. Nie wiadomo już, kto jest przyjacielem, a kto zdrajcą, współpracującym z władzami; nigdzie nie jest bezpiecznie, nikomu nie można w pełni zaufać. Pozostają dwa rozwiązania: emigracja lub ucieczka w śmierć. A żadne z nich nie jest rozwiązaniem dobrym...

Ta lektura jest jak wyrzut, jak łabędzi śpiew zmarnowanego pokolenia. Tym bardziej warta przeczytania, że bliska jest naszej rodzimej, nie tak znowu odległej, historii.

| 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Wstrząsająca historia czwórki Niemców, którzy próbują przetrwać piekło rządów Ceausescu. Bohaterowie Muller, na co dzień mierzą się z wykluczeniem, prześladowaniem i potworną znieczulicą Rumunów. Edgar, Kurt, Georg i Herta - główna bohaterka, w połowie książki są o krok od postradania zmysłów: mieszkają w podłych warunkach, pracują w obskurnych fabrykach, boją się zamykać oczy a jeszcze bardziej je otwierać. Przeżywają swoje tragedie wspólnie – dlatego jeszcze żyją… A wszystko to dzieje się w koszmarnej scenerii komunistycznej Rumunii. Jest duszno i klaustrofobicznie, a każda napotkana postać jest bardziej przerażająca od następnej. Surowa i okrutna rzeczywistość tego kraju, w połączeniu z nieustanną obawą o życie dają porażający efekt! Od czasów „American Psycho” nie pamiętam, aby którakolwiek książka tak mocno zryła mi banię!!! „Sercątko” to piękny pomnik wystawiony wszystkim ofiarom ustrojów totalitarnych. Ale konkluzja jest jednak dołująca – ktoś musiał kiedyś poświęcić godność...

Wstrząsająca lektura.
Styl pisarki nieporównywalny z niczym: szorstki a poetycki, język beznamiętny a wstrząsający i walący obuchem w łeb.

Inność tej książki i jej klimat trzyma czytelnika i wymaga po skończonej lekturze rytuałów oczyszczających.

Dominika | 2010-03-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Sercątko” przeplata przez siebie historie bliskich, jednak czasem nie uczuciowo, ludzi, których życie w zadziwiający sposób łączy się ze sobą, staje się całością, czasem toczą się niezależnie obok. Ludzi, którzy żyli w okrutnych, jednak nieco tajemniczych i nie do końca zrozumiałych, czasach. Tajemniczych bynajmniej nie w sensie pozytywnym.

Po pierwszych kilkunastu stronach przeciętny czytelnik jest lekko zagubiony. Czytałam raz po raz krótkie opowiastki – zastanawiałam się w jaki sposób uzupełniają one treść obok toczącej się akcji, są metaforyczne czy po prostu dosadne? Narrator swoje wnętrze otwiera znacznie później, tak samo jak i książka. Do labiryntu symboli, znaków, metafor dopiero potem wskazana została nic Ariadny. Czasem wprost objaśnione symbole. Czasem stają się bardziej jasne poprzez połączenie, nawiązanie lub kontynuację.

Wpierw fabuła opiera się na fragmentach z zeszytu Loli. Taka konstrukcja sprawia wrażenie, że historia dopowiada się do słów Loli, nie tak jakby...

Karkam | 2013-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2013

Smutna rzeczywistość, czas dyktatury Nicolae Ceauşescu, Rumunia, Niemieccy studenci żyjący w cieniu samobójczej śmierci koleżanki, znalezionej w szafie z szyją obwiązaną skórzanym paskiem. Herta i jej trzech kolegów, ich życie w państwie, w którym nie wolno myśleć samodzielnie, życie toczy się w szarych fabrykach, gdzie człowiek zostaje jednym z wielu trybików w ogromnej maszynie. Młodość autorki, jej rodzina, szalona babka, apodyktyczna matka i niepogodzony z losem dziadek, smak niedojrzałych śliwek i duszna atmosfera ciasnej izby. Müller rozlicza się z przeszłością, wspominając wszystko, wspaniałe chwile, gdy wczesną wiosną sączyła wódkę prosto z butelki i mroczne momenty, gdy opuszkami palców sunęła po guzie, rosnącym pod pachą swojej najlepszej przyjaciółki, pieszczotliwie nazywając go "orzechem".

Niepokojąca, mroczna, jak dom wyłaniający się zza szarej mgły. Müller nie produkuje zdania, ona łączy słowa w pary, tworząc coś na kształt białego wiersza. Czasami trzeba...

Ananke | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013, Niemieckie
Przeczytana: 19 lipca 2013

Niekonwencjonalny sposób patrzenia autorki na rzeczywistość przekłada się na niezwykły styl pisania o okrucieństwie, śmierci, dzieciństwie, prześladowaniu, samotności - o smutnym świecie, w którym nieznośnie żyć, ale mimo wszystko jeszcze trudniej umrzeć.

Monka | 2011-10-08

Niełatwa lektura. Zdecydowanie poruszająca. Momentami ze względu na bogatą symbolikę niejasna. Mocna i duszna opowieść ukazująca podróż po komunistycznej Romunii.

bela | 2011-02-17
Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 2010 rok

intelektualne dziwadło, absolutnie nie do czytania

Pola | 2015-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Cieszę się, że przebrnęłam przez pierwszych 50 stron (mniej więcej po tym czasie wiemy już czy książkę warto kontynuować), bo potem przywykłam do trudnego, niekiedy trącącego egzaltacją i grafomaństwem stylu Herty. Dramatyczna historia czworga przyjaciół była warta moich trzech dni udręki.

wiesia | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 listopada 2013

„Jak trzeba by żyć (…), żeby pasować do tego, co się akurat myśli” – zastanawia się narratorka powieści „Sercątko”. W Rumunii czasów Ceausescu najlepiej jest za wiele nie myśleć, po prostu trzeba zaakceptować rzeczywistość, zapisać się do partii, chwalić dyktatora i system, może też donosić na sąsiadów i przyjaciół. Choć „przyjaciele nie wchodzą w rachubę, gdy świat jest pełen lęku”. Ludowa piosenka Gellu Nauma stanowi motto powieści, powraca też na jej kartach..

Czterej bohaterowie, studenci pochodzenia niemieckiego, starają się jednak ocalić w tym strasznym świecie więzi przyjaźni i braterstwa. Próbują nie dać się stłamsić, zastraszyć, czytają nielegalne książki, piszą wiersze, fotografują to, czego nie powinni absolutnie nawet dostrzegać.

Edgar, Kurt, Georg i narratorka spotykają się najpierw jako studenci. Potem, gdy podejmą pierwszą pracę, piszą do siebie listy, odwiedzają się. Zastanawiają się nad tym, czy ich koleżanka Lola popełniła samobójstwo, czy może ktoś...