Wyzwanie czytelnicze LC

Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Warum das Kind in der Polenta kocht
literatura rumuńska
Koka

Narratorka powieści dorasta w cyrku, jej matka jest akrobatką, ojciec klaunem. Rodzice uciekli z Rumunii, uwierzywszy w iluzję bogatym życiu na Zachodzie, i nieustannie marzą o zamożności, wielkim domu. Ich córka ma zostać gwiazdą filmową. Ale rzeczywistość, w jakiej przyszło im żyć, bardzo różni się od tych marzeń. Ciągłe zmiany miejsca, poczucie zagrożenia, wykorzenienie, rozczarowanie i gorycz oraz wyrzuty sumienia wobec pozostawionych w kraju krewnych rodzą melancholię i konflikty w rodzinie.

Po latach wspólnych występów rodzice się rozwodzą, a narratorka i jej przyrodnia siostra trafiają do szkoły z internatem. Z dawnego życia pozostała im tylko bajka o dziecku gotującym się w mamałydze, którą dziewczynki opowiadają sobie wciąż na nowo, w coraz okrutniejszych wersjach. Potem narratorka znowu trafia na scenę, jako nastolatka występuje w rewiach i kabaretach. Wreszcie osiedliwszy się na stałe w Szwajcarii, próbuje podjąć naukę w szkole aktorskiej.

Widziane oczami dziecka, dramatyczne losy rodziny na tle barwnego świata cyrku, opisane językiem pozornie prostym i naiwnym, lecz o dużym ładunku emocjonalnym, czynią z powieści Aglaji Veteranyi fascynującą i wstrząsającą zarazem lekturę.

Książka została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę, nagrodzono ją licznymi nagrodami (m.in. Nagrodą im. A. Chamisso) oraz stypendiami w Szwajcarii i Niemczech. W 2001 roku wystawiono w Zurychu adaptację sceniczną powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2003

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

allison | 2018-11-20
Przeczytana: 16 listopada 2018

Książka niezwykle smutna, ale i ciekawa, więc słuchałam jej z zapartym tchem (warto wspomnieć o świetnej interpretacji w wykonaniu Karoliny Gruszki i o oprawie muzycznej, która idealnie współgra z treścią).

Narratorką jest córka uciekinierów, którzy nielegalnie opuścili Rumunię, by szukać lepszego życia na Zachodzie. Niestety, ich sen o krainie mlekiem i miodem płynącej nie sprawdza się, a codzienność przytłacza i powoduje konflikty między małżonkami.

Rodzinne dramaty opisane są z perspektywy dziewczynki, która musi przedwcześnie wydorośleć. Jednocześnie jednak bohaterka nie wszystko rozumie, więc próbuje tłumaczyć sobie świat na własny sposób.
Jedną z form ucieczki od rzeczywistości jest opowiadanie sobie bajki o dziecku gotowanym w mamałydze. Za każdym razem jej treść jest nieco inna, za każdym razem też zaskakuje.

Narratorka mówi w sposób prosty, a jednak jej opowieść jest tak bardzo przesycona emocjami, że szybko udzielają się one czytelnikowi.
Ekonomia słowa przemawia...

Mey-Mey | 2018-08-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Książka o zagubieniu, o braku swojego miejsca na świecie, ale także o braku stabilizacji wewnętrznej. Metaforyczna opowieść narratorki obrazuje nam wewnętrzną niestabilność emocjonalną spowodowaną koczowniczym trybem życia swojej cyrkowej rodziny. Książka psychodeliczna, a momentami makabryczna i bardzo depresyjna.

Estera | 2018-10-11
Przeczytana: 11 października 2018

Na początku zastanawiałam się, dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze. Po przeczytaniu tej książki przed oczami mam dwa obrazy Pabla Picasso, mianowicie: "Rodzina cyrkowców" oraz "Akrobatka na kuli". Ta książka jest podobnym obrazem, tylko nie na płótnie, bo na papierze, nie farbami olejnymi, lecz atramentem. Namalowany prostym językiem, z pozoru płytkim i z płytką główną bohaterką oraz całym płytkim światem. Ale ów obraz przedstawia bezdenną przepaść żalu, smutku, rozczarowania, tęsknoty, zagubienia, bycia nierozumianym, odrzuconym, bez stałego miejsca na ziemii.

Nie potrafię przyznać tu gwiazdek. Nie chcę tej książki oceniać. Przeczytajcie, po prostu, jeśli tylko nadarzy się okazja. Nie zajmie to wiele czasu.

Ta cienka książeczka, której narratorem jest mała dziewczynka, córka artystów cyrkowych, na dlugo pozostaje w pamięci. Autorka pokazuje w niej świat tak odmienny od naszego, że zdałby się być fikcją- matka wisząca za włosy pod kopułą cyrku, ojciec- karzeł i siłacz. Dzieciństwo w wozie cyrkowym, wśród trupy cyrkowców, gdzie nie ma właściwie żadnych zasad i reguł, za to zbyt wcześnie poznaje się życie od tej "drugiej strony". Nie ma miejsca na dzieciństwo, jest tylko walka o przetrwanie, a żyje się z dnia na dzień. Na mnie książka zrobiła olbrzymie wrażenie, długo nie mogłam zapomnieć sugestywnych opisów Aglaji Veteranyi.
Po lekturze książki przeczytałam notkę na obwolucie. Ze zdziwieniem odkryłam, że świat cyrkowców, w którym dzieje się akcja książki, okazuje się być miejscem dorastania Autorki. Dodatkowo, smutek budzi dopisek na końcu notki biograficznej: "(...)3 lutego 2002 roku w Zurychu Aglaja Veteranyi popełniła samobójstwo, nie doczekawszy wydania swojej drugiej książki...

Monika | 2011-05-24
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 24 maja 2011

Kiedy byłam mała chciałam pracować w cyrku. Oczywiście wówczas cyrk jawił mi się jako magia i wielka przygoda.
W ten sposób opisany jest również cyrk w tej książce. Przeważa jednak ciemna strona tej magii i przygody.

Książka smutna, głęboka, przygnębiająca, ciekawa.

beladonna | 2010-08-11

okrągła buzia, perkaty nosek, pasiasta czapeczka - tak Agalja Veteranyi spogląda na mnie ze swojej fotografii, tak ją widzę gdy tylko zamykam oczy.

mały chochlik, cyrkóweczka, która historią swojego życia mogłaby obdarzyć kilka osób. autorka tak ciekawa jak książki przez nią napisane.
szczypta magii, odrobina realizmu, rumuńska krew i wieczna tułaczka. matka co wisiała za włosy pod kopułą cyrku i ojciec mały jak krzesło. zdania tak proste i ostre jak sztylet. i tak samo gładko i oszczędnie wbijają ci się prosto w serce by na długo w nim pozostać.
dobrze, że pomiędzy zdaniami często zostają puste przestrzenie strony. dają wytchnienie.

uwielbiam te skromne, głębokie zdania Aglaji i często wracam do jej książek żałując, że to kolejna pisarka, która przegrała starcie z własnym życiem popełniając samobójstwo. nie dostaniemy już od niej żadnych słów, tym cenniejsze są te, które napisała.

Monika Adamczyk | 2010-11-29
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2010

Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej depresyjnych i smutnych książek jakie czytałam. Proza to dziwna, pisana z perspektywy dziewczynki, obserwatorki życia na emigracji, życia w cyrku, życia w rozpadającej się rodzinie. Życie na emigracji jest wciąż obce, podobnie jak obcą jest opuszczona ojczyzna.

Naiwność dziecka zetknięta z brutalną rzeczywistością jest głównym atutem książki. Niektóre spostrzeżenia, w swej dziecięcości są aż śmieszne, jednak po głębszym zastanowieniu ukazują nam tragizm sytuacji i okrutnego życia, które także przypadło w udziale autorce.

Jest to pierwsza książka, z którą zetknęłam się pod postacią audiobooka. Płyty słucha się bardzo dobrze. Muzyka w tle współgra z opowiadaniem, wprawiając nas we właściwy nastrój. Tekst czytany jest bardzo dramatycznie, dobrze intonowany, pozwalający się wczuć w sytuację narratorki. Prawdopodobnie równie dobrze książkę by się czytało. Po części brakowało mi nieco słowa pisanego. Jednak dużą zaletą takeigo słuchowiska, jest...

Róża_Bzowa | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Eksplozja niewinności połączonej z rozpaczą, miłości i apatii, nadziei i samotności, radości i okrucieństwa oraz infantylizmu z olśniewającym zrozumieniem przekraczające wszystko, co można sobie wyobrazić.

Rozrywająca do trzewi i obezwładniająca pięknem ohydy opowieść o ludzkim żywocie. Genialna.

Plus rozedrgana narracja Karoliny Gruszki - wciąż na granicy histerii, ale zwycięska w ustawicznym trzymaniu słuchacza za napięte do granic neurony.

Wstrząsające.

| 2011-12-05
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Niezwykle rzadko zdarza się, aby twórczość jakiegoś pisarza lub pisarki tak silnie była związana z jej/go własnym życiem, jak Aglai właśnie. Jeszcze rzadziej, po wyrazie twarzy można poznać emocje, które towarzyszyły danemu twórcy w procesie kreacji.

Znam wielu pisarzy, którzy poza samą nazwą nie mają w sobie nic z artysty. Współczesność zachłystuje się coraz to nowszymi nazwiskami i tytułami, ale prawda o byciu pisarzem, ba, w.w. artystą, jest dużo bardziej skomplikowana. Osobiście nie wierzę, że każdy jest w stanie napisać książkę (dzieło a nie kolejną makulaturę), namalować obraz czy też stworzyć coś z niczego za pomocą gliny. Nie wierzę również, że prawdziwy talent można odkryć na castingu czy w inszym plebiscycie/konkursie. Ale cóż... Jestem, na to wygląda, w mniejszości. Współczesność bowiem opiera się na -- rzemiośle, które mylnie ubiera się w szaty artyzmu, talentu, wybitności a nawet, w skrajnych przypadkach, geniuszu.

Istnieją jednak wyjątki od tej przeraźliwej...

Beata Figurna | 2010-10-16
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć

bardzo dobra,krótka,konkretna proza poetycka.mnie powaliła, poskręcała słowem i zapadła w pamięć.może dlatego, że smutna?