Historia filmu 1895-2005

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
hobby

Encyklopedia sztuki filmowej, polskiej i zagranicznej, bogato ilustrowana, obejmująca jej całość, uwzględniająca wszystkie kręgi kulturowe. Poznaj sekrety najlepszych reżyserów, kariery aktorskie i najgłośniejsze role gwiazd kina. Odkryj tajemnice związane z produkcją najgłośniejszych filmów.

źródło opisu: http://www.kiw.com.pl/341625/historia-filmu-1895-2005

źródło okładki: http://www.kiw.com.pl/341625/historia-filmu-1895-2005

Aleksandra | 2015-04-11
Przeczytana: grudzień 2013

Szczęśliwie od czasów wydania "Historii Filmu" na polskim rynku zdążyło pojawić się już dużo innych prac poświęconych temu właśnie zagadnieniu. Z pewnością opowiadanie o rozwoju kinematografii nie jest zadaniem prostym - choć to sztuka stosunkowo młoda, już zdążyło się w niej wydarzyć wiele. Kogo uznać za twórcę szczególnie istotnego, a kogo, bez poczucia większej straty, pominąć? Komu przyznać pierwszeństwo w materii "wynalezienia" nowej filmowej gramatyki? Kogo uznać za najbardziej wyrazistego spośród przedstawicieli wybranego gatunku filmowego? Pisanie historii kina jest zadaniem karkołomnym i nieuchronnie skazanym na konieczność snucia historii mocno subiektywnej.
O ile książkę Płażewskiego czyta się z największą przyjemnością, o tyle w wypadku, kiedy potrzebuje się nie pięknej narracji, a po prostu dobrze opracowanych, zebranych razem suchych faktów, trzeba będzie sięgnąć po inną pozycję. Niekoniecznie jest to ujmą - anegdoty i ciekawostki, których Płażewski przytacza...

Justyna | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Fenomenalne kompendium wiedzy o filmie. Książka jest ciekawa, wciągająca i, co najlepsze, skutecznie uzupełniła moją listę filmów do zobaczenia. Mnóstwo zdjęć, nieznanych faktów i tytułów. Serdecznie polecam miłośnikom kina. :)

ochota | 2016-08-25
książek: 2095