Język filmu

Język filmu
Książka i Wiedza
2008-01-01
1982-01-01
film kinematografia kino reżyseria język filmu

ta książka to istna Biblia dla każdego kinomaniaka. otwiera oczy na rzeczy których nigdy wcześniej się nie widziało w filmie. bardzo duża cegła, ale pełna przykładów (może nieaktualnych i mniej znanych dziś, ale to nie ważne). jest napisana czasem trudnym językiem, którego nie zawsze się rozumie, ale jak się wczyta nagle wszystko jest jasne. pozycja obowiązkowa

Profesor, filmoznawca, a myli tytuły światowych dzieł kinematografii. Częste lanie wody, moim zdaniem nie warto.

Na polskim gruncie niewątpliwie jedna (bo i zasadniczo jedyna) z lektur obowiązkowych dla wszystkich tych, którzy filmy chcą zacząć oglądać z większą nieco świadomością tego co i dlaczego się na ekranie dzieje.

Równocześnie, choć książka została dobrze opracowana, duch czasu sprawił, że wiele z jej elementów wymagałoby uzupełnienia. O ile bowiem znakomicie podręcznik ten sprawdza się w przypadku obrazów silnie zakorzenionych w tradycji, o tyle często trudno będzie w nim odnaleźć nazwy dla zjawisk, których odbiorca doświadczy oglądając dzieła twórców nieco swobodniej korzystających z filmowego języka. Próba ich zdefiniowania będzie dużym wyzwaniem, bo wśród precyzyjnych opisów Płażewskiego zwykle niewiele jest miejsca dla tego, co graniczne. W tej materii ogromną pomocą okaże się jednak bogaty materiał ikonograficzny, o który wzbogacony został ten podręcznik. Dzięki trafnie dobranym ilustracjom, poruszanie się w filmowej terminologii staje się bajecznie proste nawet dla największych laików. Ogromną zaletą tej książki jest też fakt, że wówczas, gdy nie traktuje się jej jedynie jako podręcznika, potrafi zachwycić lekkością języka. Mimo ogromnej ilości technicznych terminów, całość da się czytać z równym zapałem, co całkiem dobrą powieść.

Spodziewałam się może czegoś trochę innego - bardziej popularnonaukowego dzieła, nie aż tak naukowego w każdym razie. Aż takim profesjonalistą się nie czuję, więc niektóre zagadnienia, dla mnie- napisane są zbyt hermetycznym językiem. Ale sama chciałam... Profesor Płażewski napisał dzieło naukowe, w którym szczegółowo i z wielką erudycją omawia język filmu. Jest to niewyczerpane wręcz źródło wiedzy o filmie i sztuce filmowej. Warto się z tym źródłem zapoznać i zmierzyć z tym zalewem informacji. Naprawdę warto.

• Film
  • Kino
  • Filmowe

Dodaj cytat z książki Język filmu