Jak powstawał Tomb Raider

2024-03-08
2024-03-08
Kuba Florian Stolarz

Okładka książki Savage Worlds (Edycja Polska) Gramel, Shane Lacy Hensley
Savage Worlds ... Gramel, Shane Lacy ...
Okładka książki The poker mindset Matthew Hilger, Ian Taylor
The poker mindset Matthew Hilger, Ian...
Okładka książki The Blue Castle. Błękitny zamek w wersji do nauki angielskiego Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, Lucy Maud Montgomery
The Blue Castl... Marta Fihel, Darius...

🖤Lara Croft - ponadczasowy symbol gamingu, czy nudny przeżytek? 🖤

Dla mnie - absolutna miłość mojego dzieciństwa.
Pewnie nie tylko mojego i nie tylko dzieciństwa. Jedna z niewielu postaci znanych dostatecznie szeroko, że kojarzą ją osoby w żaden sposób z branżą grową niezwiązane. I inspirująca na tyle, że liczba opowiadań, komiksów, grafik czy historii jest trudna do wyobrażenia. Tomb Raider to symbol lat 90, każdy gracz pewnie pamięta, jak ograniczony był dostęp do materiałów prasowych, książek i innych publikacji związanych z naszym hobby. Pewnie dlatego tego rodzaju książki powstawały i pewnie dlatego teraz - po tylu latach je czytamy. Pytanie czy jednak tych 150 stron (tak, pozycja jest wyjątkowo krótka) to coś co każdy fan przeczytać musi?

Oczywiście nie. Książka „Jak powstawał Tomb Raider” to nie jest gawedziarska historia, nigdy wcześniej nie opublikowana, to nie są tez sentymentalne wspomnienia z perspektywy „po latach”. To właściwie zredagowana forma pociętych wywiadów z twórcami pierwszych Tomb Raiderów, trochę anegdot i ciekawostek, które jednak w dobie internetu stanowią sentymentalne podsumowanie, a nie faktyczne smaczki. Myśle natomiast, że każdy fan i Lary, i książek zdecyduje się na posiadanie tego bardzo ładnie wydanego króciutkiego rejsu w przeszłość. Zwłaszcza na fali remake’u gry, który w moje serce trafił bezbłędnie i nadal spędzam z nim intensywne popołudnia. I nie będę ukrywać, że po przeczytaniu książki jaram się jeszcze bardziej, zachwyty z dzieciństwa powróciły i nadal rozważam oryginalne Larowe okulary 🙈 dajcie znać jakie są Wasze doświadczenia z Larą Croft i serią Tomb Raider, niezależnie czy mówimy o książce, filmie, komiksie, grze czy czymkolwiek innym!

Opinia pochodzi z:

🖤Lara Croft - ponadczasowy symbol gamingu, czy nudny przeżytek? 🖤

Dla mnie - absolutna miłość mojego dzieciństwa.

Jak powstawał Tomb Raider autorstwa Daryla Baxtera od Wydawnictwa Open Beta
#współpracabarterowa

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawę jak gry powstają, ile potrzebują czasu, pracy, ludzi. Nawet najmniejszy elemennt danej gry musi zostać zaprojektowany i wykonany przez programistę. Wraz z rozwojem technologii zarówno budżet jak i potrzebna kadra się zwiększają, a gry stają się coraz większe i droższe. Jednak w latach 90. też powstały gry i jakoś musiało to funkcjonować skoro rynek się rozwijał.

Tomb Raider to jedna z najbardziej kultowych serii, która zdobyła serca graczy ale i ludzi, w ogóle z tą branżą rozrywki niezaznajomionych za sprawą atrakcyjnej, silnej i niezależnej żeńskiej bohaterki - Lary Croft. Ale i Core Design odpowiedzialne za pierwszą część przecierało szlaki na nieznanych dotychczas wodach 3D tego okresu. Cały proces okazał się bardzo trudny, szczególnie w czasach przed internetem, który mógł służyć za bogate źródło wiedzy. I właśnie dzięki książce p. Baxtera możemy przeczytać szereg naprawdę interesujących rozmów z najważniejszymi członkami Core Design odpowiedzialnych za pierwszą i drugą część. Autor zabrał nas w proces twórczy od fazy narodzin koncepcji, przez tworzenie samej gry, jej mechanik, scenariusza, muzyki i grafiki, aż do działań marketingowych i odbioru pozycji w ówczesnych czasopismach gamingowych.

Jak powstawało Tomb Raider to niezwykle przemyślana książka, gdzie autor bardzo rzetelnie podszedł do tematu nie sięgając nawet do innej literatury w tej sprawie, a samemu wyciągając rękę do twórców, źródła informacji z pierwszej ręki. Więc p. Baxter jedynie świetnie uporządkował zdobytą wiedzę i przedstawił historię jednej z najbardziej kultowej gry w historii, wypełniając po brzegi zdjęciami i ciekawostkami - jak np. fakt że Lara Croft miała się na początku nazywać Laurą Cruz!

Jeśli interesują Was takie smaczki, które bądź co bądź posiadają dość wąskie grono odbiorców to zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po Jak powstawało Tomb Raider wraz z innymi książkami tego wydawnictwa. Open Beta idealnie wypełniło lukę na rynku właśnie dla takich nerdów m.in. jak ja!

Jak powstawał Tomb Raider autorstwa Daryla Baxtera od Wydawnictwa Open Beta
#współpracabarterowa

Duży zawód. Bardziej rozbudowany artykuł niż książka. A w zasadzie multum wycinków z rozmów z twórcami bez większego wsparcia dziennikarskiego. Choćby po to, by autor prostował błędy (które wyłapała polska wersja).

Jak powstawał Tomb Raider to wydana w 2021 roku książka na temat powstawania dwóch pierwszych odsłon cyklu o przygodach Lary Croft. Daryl Baxter prezentuje w niej serię wywiadów z twórcami gier i różne anegdoty z okresu powstawania obu produkcji. W Polsce tytuł trafia w ręce fanów gier za sprawą wydawnictwa Open Beta.

Tytuł prezentuje nam wydarzenia towarzyszące projektowaniu legendarnego tytułu i pracy nad sequelem po zaskakującym sukcesie Tomb Raider. Książka zaczyna się od informacji na temat studia odpowiedzialnego za stworzenie przyszłego klasyka. Dowiadujemy się, w jakich okolicznościach powstało studio Core Design i jak wykładały pierwsze projekty młodej ekipy twórców. Jest to bardzo ciekawe spojrzenie na świat gier wideo sprzed ponad 30 lat i to jak branża wyglądała w Wielkiej Brytanii. Twórcy opowiadają o swoich wczesnych projektach i tym jak wiele działo się w branży z powodu ciągłych rewolucji technologicznych.

Książka Jak powstawał Tomb Raider, ma formę połączonych ze sobą fragmentów wywiadów, gdzie twórcy gry omawiają te same tematy. Dzięki temu całość przypomina trochę dialog pomiędzy poszczególnymi osobami. Jest to fajne, bo często występują drobne różnice w tym jak dana chwila czy sytuacja została zapamiętana przez konkretne jednostki.

Tytuł prezentuje nam wydarzenia towarzyszące...

Fajna ale trochę za krótka. Szkoda, że autor skupił się na oryginalnym składzie Core Design, który zrobił dwie pierwsze części. Szkoda, że książka nie obejmuje dalszych odsłon tej gry, a przynajmniej do momentu zamknięcia Core Design.

• Felieton Reportaż
  • Gaming