Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Żuławski, reżyseria, film, wywiad
sztuka
Tymomateusz

Wywiad-rzeka o „kosmosie Żuławskiego” – rozmowa o uniwersum sztuki utkanym z setek przeczytanych książek, obejrzanych filmów i wysłuchanych oper, a także o traumatycznych doświadczeniach życiowych, które ukształtowały filmowy i pisarski warsztat artysty. Sam Peckinpah obok Fiodora Dostojewskiego, Sergiej Eisenstein obok Kena Russella, XIX-wieczna proza obok sztuki komiksu – to wszystko staje się inspiracją do stworzenia dzieła poruszającego najbardziej dotkliwe problemy – w sferze indywidualnej i społecznej.
Dramatyczne opowieści o filmie w czasach PRL-u. O dwukrotnym przymusie opuszczenia Polski i cenzurze projektów odważnych politycznie - nawiązującego do marca ‘68 Diabła oraz apokaliptycznego s-f Na srebrnym globie.
O kobietach… Małgorzacie Braunek, Romy Schneider, Isabelle Adjani, Valérie Kaprisky, Iwonie Petry, Sophie Marceau.
O pracy na planie z filmowcami z Polski, Francji i Ameryki - przewodnik po praktycznej stronie sztuki filmowej.

no_won | 2016-01-15

Świetna książka! Głównie ze względu na wypowiedzi samego Żuławskiego, mniej panów z Krytyki Politycznej. Jeśli ktoś interesuje się kinem od strony artystycznej i technicznej, to może z tej książki dowiedzieć się dużo więcej niż na niejednym wykładzie akademickim. Dodatkowo świetnie sportretowany świat artystyczny polski oraz zagraniczny, w którym Żuławskiemu przyszło się obracać. Książka nie tylko o filmach, ale o życiu i jego meandrach. Bardzo polecam.

KetRaab | 2015-11-07

Obok "Desperado" Stańki najlepsza rzeka jaką czytałem. Czysta przygoda intelektualna.

| 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Jeżeli o Żuławskim wiecie mniej więcej tyle, że jest znanym reżyserem, robiącym kontrowersyjne filmy, takie jak Szamanka z Lindą i Petry, czy Moje noce są piękniejsze niż wasze dni z Sophie Marceau, to wiecie tyle co ja przed lekturą tej książki, czyli niewiele. I od tego, żeby wam to uzmysłowić jest ta książka. W tym wywiadzie Żuławski mówi bardzo ciekawe rzeczy, nie tylko na temat filmów. Są i luźniejsze tematy, które prowadzący wywiad rozpaczliwie starają się ukrócić. Myślę, że książce wyszłoby na dobre, gdyby prowadzący po prostu pozwolili Żuławskiemu opowiadać, zamiast konstruować swoje obszerne, wielowątkowe pytania, zawierające własne teorie, obserwacje i nie wiadomo co jeszcze. Przez to indagowany zamiast opowiedzieć o tym, co czytelnika ciekawi, musi zagłębiać się w meandry rozumowania prowadzących, odgadywać o co im w sumie idzie i odkłamywać ich obszerne teorie. Z tej książki dowiedziałem się, że Żuławski to - poza tym, że wybitny reżyser - błyskotliwy i oczytany...

FilthyFury | 2014-02-12

Można się z Żuławskim nie zgadzać, można go nie lubić, ale nie można odmówić mu wiedzy, talentu i inteligencji. Ten wywiad był jak wielowymiarowa podróż po twórczości Żuławskiego, kinematografii i literaturze w ogóle. Jeśli określa się jako 'skandalistę' człowieka, który głośno mówi to co myśli to ja bardzo proszę - więcej takich w śliskim od wazeliny światku kultury polskiej.

Bartosz Jabłoński | 2016-11-01
bunny | 2016-08-04