Hitchcock Truffaut

Wydawnictwo: Świat Literacki
Hitchcock / Truffaut
83-88612-83-2
bartekfm

Wywiad rzeka Francois Truffaut (1932-1984) z Alfredem Hitchcockiem (1899-1980) to prawdopodobnie najoryginalniejsza i najbardziej niezwykła książka filmowa, jaka kiedykolwiek powstała, ciesząca się zasłużoną sławą na całym świecie. To wyraz kinofilskiej fascynacji, pieczołowicie opracowana monografia krytycznofilmowa, jedyny w swoim rodzaju podręcznik kina, ale również utwór artystyczny, w głębszej warstwie dokumentujący rodzenie się więzi między dwoma wybitnymi twórcami.

źródło opisu: Świat Literacki, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

bartekfm | 2011-05-11
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Czytając tę książke należy znać dobrze twórczość Hitchcocka, i to nie tylko szlagiery takie jak Psychozę, Vertigo, Ptaki, Północ-Północny Zachód czy Okno na podwórze.

W innym przypadku czytanie tego wywiadu nie ma sensu, z dwóch przyczyn. Po pierwsze, będziemy się nieźle nudzić. Po drugie, zepsujemy sobie filmy których jeszcze nie widzieliśmy.

| 2014-01-23

Po tę książkę sięgną zapewne kinomani w jakimś stopniu zaznajomieni z kinem Hitchcocka. Najlepiej będą bawić się ci, którzy znają je od podszewki. W rozmowie z Truffaut omawiany jest chronologicznie każdy film Hitchcocka. By analiza była dla czytelników możliwie przejrzysta, otrzymujemy streszczenie całej fabuły. Te spoilery mogą więc przeszkadzać, choć - jako, że są w przypisach - da się je ewentualnie łatwo omijać.
Sama analiza filmów jest natomiast wielostronna (wybór scenariusza, obsada aktorska, wymowa filmu), choć głównie skupiona na aspekcie wizualnym - rozwiązaniach technicznych użytych do uzyskania zamierzonego efektu na ekranie. Nawet nie znając omawianych scen, czyta się to z zaciekawieniem, zwłaszcza, że Truffaut ma wiele do wtrącenia, czasem w kontrze do zdania Hitchcocka.
Lektura rozbudzająca apetyt na powrót do ulubionych filmów Hitchcocka lub nadrobienie zaległości. :)

diskris | 2014-12-14

Znakomita książka. Dwóch wybitnych reżyserów, z wielką kurtuazją, rozmawia ze sobą o kinie i filmach. Tak naprawdę obaj są poetami i dyskutują o poetyce i metafizyce, skrytymi za analizą technicznych aspektów produkcji filmowej. To też wyznanie miłosne - nie wiem czy ktoś umiłował kino bardziej niż ta dwójka? Czuć to z każdej strony i dlatego też lektura tej książki to czysta przyjemność, trochę jak odkrywanie na nowo tego, za co kocha się kogoś lub w tym wypadku - coś. Wspaniała książka, która dziś uznawana jest za klasykę, ale jest wciąż żywa i świeża. Jeśli choć trochę kochacie kino, nie możecie jej nie mieć nie półce. Polecam bardzo gorąco.

Adrian | 2015-06-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Najlepsza książka o kinie jaka powstała!

Gra_ce | 2012-05-19

Nie jestem tu oryginalna - bardzo lubię filmy Hitchcocka - dzięki angielskiemu Amazonowi obejrzałam po okazyjnej cenie - tam takie vintage cinema jest za 4 funty - niemal wszystkie, a zrobił ich kilkadziesiąt. Co ciekawe miałam przy tym taki efekt rosnącego zainteresowania - te filmy zyskują, gdy je oglądać seriami - przy oswojonych przez to realiach lat 50, 60 tych. To bardzo interesujące, jak zmianiła się rola i sposób pokazywania kobiet na przestrzeni dziesięcioleci. Przełomowe w tym procesie były lata siedemdziesiąte, czyli w filmach Alfreda Hitchcocka mamy kobiety sprzed rewolucji...
Mamy też humor zadziwiająco nieprzeterminowany mimo odległej daty produkcji. A sama książka?

Dla koneserów filmów reżysera. Zapis rozmowy prowadzonej przez pasjonatów tematu.

Słyszałam o książce Truffaut'a, że była zamierzonym czy nie - udanym narzędziem rehabilitacji twórczości reżysera uważanego przez swoich współczesnych tylko za rzemieślinika i twórcę filmów klasy B, na które raczej nie...

Galfryd | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Legendarna pozycja - Truffaut, występując z pozycji fana i ucznia, omawia z Mistrzem jego wszystkie filmy, po kolei.
Można zapoznać się z tym ,jak w Hitchcocku dojrzewały pomysły na kolejne filmy, jak dobierał obsadę, jak kręcił, jak pokonywał różnego typu przeszkody, jak wymyślał nowe sposoby opowiadania filmem.
Dla wielbicieli starego kina, a Hitchcocka w szczególności - pozycja nieoceniona,

annala | 2016-11-18

Wspaniała książka. Obowiązkowa pozycja dla fanów kina. Dwóch wielkich Twórców w rozmowie-rzece o kinie Hitchococka. Niezwykłe opowieści, mądra krytyka oraz absolutna szczerość.

Buka | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 01 lipca 2013

"Wiele filmów jest o życiu, moje są jak kawałek tortu" - Hitchcock.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów sir Alfreda! ;-)

paulaaaaify | 2016-11-24
jakuber | 2016-10-17