Hitchcock Truffaut

Seria: Film
Wydawnictwo: Świat Literacki
Hitchcock / Truffaut
bartekfm

Wywiad rzeka Francois Truffaut (1932-1984) z Alfredem Hitchcockiem (1899-1980) to prawdopodobnie najoryginalniejsza i najbardziej niezwykła książka filmowa, jaka kiedykolwiek powstała, ciesząca się zasłużoną sławą na całym świecie. To wyraz kinofilskiej fascynacji, pieczołowicie opracowana monografia krytycznofilmowa, jedyny w swoim rodzaju podręcznik kina, ale również utwór artystyczny, w głębszej warstwie dokumentujący rodzenie się więzi między dwoma wybitnymi twórcami.

źródło opisu: Świat Literacki, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

bartekfm | 2011-05-11
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Czytając tę książke należy znać dobrze twórczość Hitchcocka, i to nie tylko szlagiery takie jak Psychozę, Vertigo, Ptaki, Północ-Północny Zachód czy Okno na podwórze.

W innym przypadku czytanie tego wywiadu nie ma sensu, z dwóch przyczyn. Po pierwsze, będziemy się nieźle nudzić. Po drugie, zepsujemy sobie filmy których jeszcze nie widzieliśmy.

LadyBlackCat | 2017-02-05

Hitchcock/Truffaut to zarówno tytuł, jak też i autorzy książki.To wywiad – rzeka, jaką w 1966r. z Alfredem Hitchcockiem przeprowadził krytyk filmowy Francois Truffaut.
Rozmówcy dyskutują o filmach Hitchcocka w porządku chronologicznym, mówią o tworzeniu danego filmu, aktorach czy ciekawostkach, związanych czy z filmem czy z kręceniem. Początkowo czytałam wszystko po kolei, szybko zorientowałam się jednak, że nie ma to większego sensu, bo nieznane mi filmy zlewały się w jedną całość. Mniej więcej od 150 strony skupiłam się więc na czytaniu o tych filmach , które znałam, resztę przejrzałam. Na końcu książki jest jeszcze coś w rodzaju deseru, a mianowicie filmobiografia, czyli również chronologiczne wyliczenie wszystkich filmów wraz z nazwiskami scenarzysty, kompozytora, autora zdjęć, danych o pierwowzorze literackim i aktorach.

Jest kilka filmów Hitchcocka, które oglądałam kilka razy, nie spodziewałam się więc rewelacji czy newsów na ich temat, ale ku swojemu wielkiemu...

| 2014-01-23

Po tę książkę sięgną zapewne kinomani w jakimś stopniu zaznajomieni z kinem Hitchcocka. Najlepiej będą bawić się ci, którzy znają je od podszewki. W rozmowie z Truffaut omawiany jest chronologicznie każdy film Hitchcocka. By analiza była dla czytelników możliwie przejrzysta, otrzymujemy streszczenie całej fabuły. Te spoilery mogą więc przeszkadzać, choć - jako, że są w przypisach - da się je ewentualnie łatwo omijać.
Sama analiza filmów jest natomiast wielostronna (wybór scenariusza, obsada aktorska, wymowa filmu), choć głównie skupiona na aspekcie wizualnym - rozwiązaniach technicznych użytych do uzyskania zamierzonego efektu na ekranie. Nawet nie znając omawianych scen, czyta się to z zaciekawieniem, zwłaszcza, że Truffaut ma wiele do wtrącenia, czasem w kontrze do zdania Hitchcocka.
Lektura rozbudzająca apetyt na powrót do ulubionych filmów Hitchcocka lub nadrobienie zaległości. :)

mellon_collie | 2017-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2017, Filmoznawstwo
Przeczytana: 27 października 2017

Piękne jest obserwowanie rozwijającej się relacji dwóch wielkich twórców. Geniusz Hitchcocka, jego analityczny umysł, fakt, jak niewiele mu umyka, gdy przychodzi do realizacji filmów, są szokujące.

paralos | 2017-03-27

Kapitalny wywiad, jaki zrobił z Hitchcockiem inny reżyser - Francuz Franocis Truffaut, a więc ktoś, kto doskonale znał i cenił jego twórcość. Pytania i odpowiedzi są wnikliwe, wchodzą w proces twórczy, odsłaniają wiele tajemnic warsztatu. A całość układa się w rodzaj biografii artystycznej - panowie gadają o całej karierze Hitchcocka, omawiają wszystkie jego filmy po kolei. Nie ma tu plotek, skanadlizujących akcentów, ale jeśli kogoś interesuje kino mistrza suspensu, nie znajdzie lepszej pozycji na ten temat.

sanmarino | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Skarb każdego kinomana. Oprócz omówienia całej filmografii oraz fragmentów biografii Hitchcocka, rozmowa dwóch wybitnych twórców z różnymi wrażliwościami obfituje w bezcenne wskazówki, opinie, anegdoty, a przede wszystkim czuć w niej prawdziwą miłość i pasje dla X muzy.
Pozycja do wielokrotnego smakowania.

diskris | 2014-12-14

Znakomita książka. Dwóch wybitnych reżyserów, z wielką kurtuazją, rozmawia ze sobą o kinie i filmach. Tak naprawdę obaj są poetami i dyskutują o poetyce i metafizyce, skrytymi za analizą technicznych aspektów produkcji filmowej. To też wyznanie miłosne - nie wiem czy ktoś umiłował kino bardziej niż ta dwójka? Czuć to z każdej strony i dlatego też lektura tej książki to czysta przyjemność, trochę jak odkrywanie na nowo tego, za co kocha się kogoś lub w tym wypadku - coś. Wspaniała książka, która dziś uznawana jest za klasykę, ale jest wciąż żywa i świeża. Jeśli choć trochę kochacie kino, nie możecie jej nie mieć nie półce. Polecam bardzo gorąco.

Buka | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 01 lipca 2013

"Wiele filmów jest o życiu, moje są jak kawałek tortu" - Hitchcock.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów sir Alfreda! ;-)

Adrian | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Najlepsza książka o kinie jaka powstała!

Gra_ce | 2012-05-19

Nie jestem tu oryginalna - bardzo lubię filmy Hitchcocka - dzięki angielskiemu Amazonowi obejrzałam po okazyjnej cenie - tam takie vintage cinema jest za 4 funty - niemal wszystkie, a zrobił ich kilkadziesiąt. Co ciekawe miałam przy tym taki efekt rosnącego zainteresowania - te filmy zyskują, gdy je oglądać seriami - przy oswojonych przez to realiach lat 50, 60 tych. To bardzo interesujące, jak zmianiła się rola i sposób pokazywania kobiet na przestrzeni dziesięcioleci. Przełomowe w tym procesie były lata siedemdziesiąte, czyli w filmach Alfreda Hitchcocka mamy kobiety sprzed rewolucji...
Mamy też humor zadziwiająco nieprzeterminowany mimo odległej daty produkcji. A sama książka?

Dla koneserów filmów reżysera. Zapis rozmowy prowadzonej przez pasjonatów tematu.

Słyszałam o książce Truffaut'a, że była zamierzonym czy nie - udanym narzędziem rehabilitacji twórczości reżysera uważanego przez swoich współczesnych tylko za rzemieślinika i twórcę filmów klasy B, na które raczej nie...