Woody Allen - O sobie samym

2008-10-01
978-83-61432-00-5
Jarosław Rybski
wywiad

""Nie wierzę, żeby człowiek z moją inteligencją musiał robić te śmieszne kroki, żeby rozśmieszyć ludzi"

Mam słabość do tego Gościa ;) Więc ocena zawyżona. Jak dla mnie za dużo o stronie technicznej reżyserii, a za mało bezpośrednio o samym Woodym

Jak na tak wielką osobowość, jaką ma Woody Allen, to ta biografia mnie mocno rozczarowała. Napisana po prostu w nudny sposób, sztampowo.

Naprawdę dużo wiadomości o twórczości Allena do roku 2007-go. Wywiad rzeka, trochę przegadany ( powtórzenia) ale mimo to, wielka gratka dla wszystkich wielbicieli mistrza Woodiego, którzy chcą poznać tajniki jego warsztatu.

Zdecydowanie dla wielbicieli kina i Woody Allena

Zdecydowanie dla wielbicieli kina i Woody Allena

Ta książka to wywiad rzeka. Mnóstwo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi, a Woody'ego Allen'a stać na szeroką i wyczerpującą temat odpowiedź. W zasadzie chodzi o jego filmy. Opowiada o nich kompleksowo,o pomyśle, realizacji, aktorach, montażu, muzyce. Odnosi się do krytyki swoich prac itp. Sądzę, że aby przyszły czytelnik mógł czerpać przyjemność z czytania tej książki, musi wcześniej obejrzeć wszystkie filmy Woody'ego do 2007 roku, do "Snu Kasandry". Miłego czytania.

Książka zdecydowanie dla fanów Woody Allena (ale kto inny mógłby po nią sięgnąć? :-)). Ważna jest znajomość filmografii reżysera począwszy od lat 60. skończywszy co najmniej na roku 2007 i filmie „Sen Kasandry”. Książka jest zapisem rozmów Erica Laxa z reżyserem o jego filmach, pomysłach, realizacji, obsadzie, muzyce itp. Dlatego znajomość jak największej ilości filmów Allena jest tutaj niezbędna. Wszystkie wywiady podzielone są na różne kategorie takie jak: muzyka, obsada, montaż, itp., a te z kolei podzielone są chronologicznie od najstarszych do najnowszych filmów. Nie każdy rozdział was zainteresuje, ja na przykład wynudziłam się czytając o montażu, ale może dlatego, że w większości składał się on z zapisków samego Laxa i niewiele tam słów samego Allena. Z kartek książki poznajemy reżysera jako niezwykle skromnego człowieka, który nie widzi swojego geniuszu, który „robi to co potrafi najlepiej i nie pojmuje skąd ten cały szum wokół jego osoby”. Spodobała mi się szczególnie jego postawa wobec innych ludzi, tych z którymi miał przyjemność współpracować a także tych, z którymi związany był w życiu prywatnym. Wypowiada się o swoich byłych partnerkach oraz aktorach z ogromnym podziwem i szacunkiem. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że każdy z aktorów, z którym pracował był niesamowity i miał wielki talent. W swojej osobie Allen nie dostrzega bynajmniej talentu aktorskiego. Przyznaje, ze potrafi rozśmieszyć widza słowem jak i operując ciałem, ale o wielkim aktorstwie nie ma mowy. Jak sam mówi, jest przede wszystkim scenarzystą i napisanie scenariusza filmowego przychodzi mu z niebywałą lekkością.
Książka Laxa pomaga poznać nam bliżej osobowość Allena i jego filmy od strony bardziej technicznej. Mam nadzieję, ze powstanie kiedyś druga część rozmów, gdzie znajdą się takie filmy jak chociażby „Blue Jasmine”.

Aby czytać z zaciekawieniem tę książkę trzeba być naprawdę biegłym w kinematografii Allena. Oczywiście jest to zapis rozmów autora z reżyserem, o czym więc mieliby mówić jeśli nie o filmach, jednak trochę zmęczyło mnie żonglowanie motywami oraz opisy scen wyrwane z kontekstu, a także brak zdjęć odnoszących się do danych scen z filmu, kluczowych do zrozumienia całego rozdziału. Na początku próbowałam włączać fragment lub oglądać cały film, o którym mowa, ale mimo, że widziałam prawie wszystkie filmy Allena nie nadążyłam za tempem konwersacji obu panów i byłam szczęśliwa mogąc zakończyć tę lekturę.

Polecam dla wielbicieli i oddanych fanów. Każdy inny ciężko przez ten tom przebrnie... lub wcale.

Książka zawiera multum fantastycznych wypowiedzi, interesujących faktów dotyczących powstawania filmów. Czytanie jej będzie gratką szczególnie dla tych, którzy lubią wczesne filmy Allena, ponieważ to im poświęcono najwięcej uwagi. Ostatnim filmem, o którym autor rozmawia z Allenem jest "Sen Kasandry". Ubolewam nad tym, że stosunkowo mało rozmów poświęconych jest "Wszystko gra", o którym Allen mówi, jako o swoim najlepszym filmie. Końcowe rozdziały już troszkę męczą, jako że każdy rozdział to rozmowy o czymś innym (reżyseria, obsada, scenariusz, montaż, muzyka, etc) i z każdym rozdziałem powraca się do tych samych filmów.
Koniec końców, jest tu wiele o kinie Allena i samym Allenie. Książka nie nudzi, jako że jest to zapis rozmów, a nie sucha biografia. Polecam :)

Książka dość hermetyczna. Kierowana do ludzi którzy są już zaznajomieni z twórczością Woodego ponieważ jest dość dogłębną i bardzo szczegółową analizą poszczególnych filmów, okoliczności ich powstawania, przechodząc przez wszystkie etapy ich tworzenia. Łatwiej się czyta kiedy się wie o czym panowie rozawiają. Dla fanów - biblia. Dla przypadkowych czytelników może być miejscami męcząca.

Must-read dla wielbicieli Allena :)

Must-read dla wielbicieli Allena :)

• Kino
  • Film