Woody Allen - O sobie samym

Conversations with Woody Allen
978-83-61432-00-5
wywiad
klara

Przez ponad trzy dekady Woody Allen regularnie odbywał z Ericem Laxem szczere rozmowy, dzieląc się z nim swoimi przemyśleniami i obserwacjami, dając mu nieograniczony dostęp do swoich planów filmowych i montażowni. W owych rozmowach, które rozpoczęły się w 1971 roku i trwały do 2007, Allen omawia każdy kolejny etap produkcji filmowej przez pryzmat własnych filmów, oraz dzieł podziwianych przez niego reżyserów. Przy okazji ujawnia kolejne etapy swej kariery od autora tekstów satyrycznych i satyryka scenicznego, do uznanego na całym świecie filmowca. Woody opowiada o źródłach swych pomysłów i powstawaniu scenariusza, o obsadzie, aktorstwie, zdjęciach, reżyserii, montażu i udźwiękowieniu. Opowiada o tym jak zmienia scenariusze, nawet podczas zdjęć.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Patrycja | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książka zawiera multum fantastycznych wypowiedzi, interesujących faktów dotyczących powstawania filmów. Czytanie jej będzie gratką szczególnie dla tych, którzy lubią wczesne filmy Allena, ponieważ to im poświęcono najwięcej uwagi. Ostatnim filmem, o którym autor rozmawia z Allenem jest "Sen Kasandry". Ubolewam nad tym, że stosunkowo mało rozmów poświęconych jest "Wszystko gra", o którym Allen mówi, jako o swoim najlepszym filmie. Końcowe rozdziały już troszkę męczą, jako że każdy rozdział to rozmowy o czymś innym (reżyseria, obsada, scenariusz, montaż, muzyka, etc) i z każdym rozdziałem powraca się do tych samych filmów.
Koniec końców, jest tu wiele o kinie Allena i samym Allenie. Książka nie nudzi, jako że jest to zapis rozmów, a nie sucha biografia. Polecam :)

Stary_Wilk | 2016-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Ta książka to wywiad rzeka. Mnóstwo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi, a Woody'ego Allen'a stać na szeroką i wyczerpującą temat odpowiedź. W zasadzie chodzi o jego filmy. Opowiada o nich kompleksowo,o pomyśle, realizacji, aktorach, montażu, muzyce. Odnosi się do krytyki swoich prac itp. Sądzę, że aby przyszły czytelnik mógł czerpać przyjemność z czytania tej książki, musi wcześniej obejrzeć wszystkie filmy Woody'ego do 2007 roku, do "Snu Kasandry". Miłego czytania.

rabpop | 2014-03-05

Książka dość hermetyczna. Kierowana do ludzi którzy są już zaznajomieni z twórczością Woodego ponieważ jest dość dogłębną i bardzo szczegółową analizą poszczególnych filmów, okoliczności ich powstawania, przechodząc przez wszystkie etapy ich tworzenia. Łatwiej się czyta kiedy się wie o czym panowie rozawiają. Dla fanów - biblia. Dla przypadkowych czytelników może być miejscami męcząca.

Monika Matusiewicz | 2012-02-24

Polecam wszystkim, którzy uwielbiają Woody'ego. Skromny, inspirujący, zabawny z niesamowitym poczuciem humoru. Więcej takich książek o tak cudownych ludziach.

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 2011 rok

Swoisty wywiad-rzeka bez wywiadu-rzeki. Pomaga przyswoić niektóre filmy.

Ula | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Książka zdecydowanie dla fanów Woody Allena (ale kto inny mógłby po nią sięgnąć? :-)). Ważna jest znajomość filmografii reżysera począwszy od lat 60. skończywszy co najmniej na roku 2007 i filmie „Sen Kasandry”. Książka jest zapisem rozmów Erica Laxa z reżyserem o jego filmach, pomysłach, realizacji, obsadzie, muzyce itp. Dlatego znajomość jak największej ilości filmów Allena jest tutaj niezbędna. Wszystkie wywiady podzielone są na różne kategorie takie jak: muzyka, obsada, montaż, itp., a te z kolei podzielone są chronologicznie od najstarszych do najnowszych filmów. Nie każdy rozdział was zainteresuje, ja na przykład wynudziłam się czytając o montażu, ale może dlatego, że w większości składał się on z zapisków samego Laxa i niewiele tam słów samego Allena. Z kartek książki poznajemy reżysera jako niezwykle skromnego człowieka, który nie widzi swojego geniuszu, który „robi to co potrafi najlepiej i nie pojmuje skąd ten cały szum wokół jego osoby”. Spodobała mi się szczególnie jego...

Aga Popławska | 2015-01-06

Aby czytać z zaciekawieniem tę książkę trzeba być naprawdę biegłym w kinematografii Allena. Oczywiście jest to zapis rozmów autora z reżyserem, o czym więc mieliby mówić jeśli nie o filmach, jednak trochę zmęczyło mnie żonglowanie motywami oraz opisy scen wyrwane z kontekstu, a także brak zdjęć odnoszących się do danych scen z filmu, kluczowych do zrozumienia całego rozdziału. Na początku próbowałam włączać fragment lub oglądać cały film, o którym mowa, ale mimo, że widziałam prawie wszystkie filmy Allena nie nadążyłam za tempem konwersacji obu panów i byłam szczęśliwa mogąc zakończyć tę lekturę.

Polecam dla wielbicieli i oddanych fanów. Każdy inny ciężko przez ten tom przebrnie... lub wcale.

martin_guide | 2013-06-06

Krótko: spodziewałem się bardziej allenowskiej książki - specyficzny humor, żarty o seksie, błyskotliwe spostrzeżenia.

Dopiero w trakcie czytania przekonałem się, że nie o tym jest ta książka - jest raczej o twórczości Allena niż strumieniem jego myśli. Nie można powiedzieć, że książka jest słaba - po prostu nie tego szukałem.

Jago T | 2013-02-23

Sto procent Allena w Allenie. Przewrotność i stale puszczane oko do czytelnika, niezwykły dystans do siebie i trochę szczerości neurotyka z Nowego Jorku.

Weronika | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014