Moja autobiografia

Tłumaczenie: Bronisław Zieliński
Wydawnictwo: Thaurus
My autobiography
Weronika

Charlie Chaplin, wszyscy znamy tę postać z laseczką, w meloniku i zbyt wielkich spodniach. Clown o masce najbardziej ludzkiej w całej historii filmu. W książce tej spotykamy człowieka z tą maską. Jego drogę z londyńskich slumsów, niepowtarzalną karierę artystyczną, konflikt z FBI, oskarżenia o działalność "antyamerykańską", aż po ostatnie dnie w szwajcarskim Vevey, gdzie mieszkał z żoną Ooną i ośmiorgiem dzieci.

źródło opisu: Wydawnictwo Thaurus, 1993

źródło okładki: film amerykański, aktorzy amerykańscy, kino nieme

Annette_Cinnamon | 2010-12-09
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Czytając książkę wciąż miałam przed oczami czarno-białe filmy stworzone przez Charlesa Chaplina. Mimika jego twarzy, zabawne gagi, muzyka podkreślająca sytuacje – nie potrzeba mu było słów, by podbić serca swoich widzów. Wykreowana przez niego postać Trampa znana jest na całym świecie i wciąż poszerza grono jego fanów. W „chaplinowską” manię wpadłam i ja.

Książka napisana przez samego znakomitego Charliego otwiera przed nami nowe horyzonty. Czarował nie tylko na ekranach kin, ale także w normalnych codziennych okolicznościach. Poznajemy prawdziwy charakter, motywy i przemyślenia najsłynniejszego komika wszech czasów, doskonałego reżysera i scenarzysty. Droga z londyńskich slumsów do wielkiej sławy nie była usłana różami, Chaplina często spotykały przykrości i musiał ciężko pracować, by w końcu przybyć do kraju, w którym rozpoczął świetlaną karierę, ale też doznał wielu przykrości.

Wiele ciekawostek z życia Charlesa i jego popularnych przyjaciół uświadamia nam, że człowiek sławny...

Bartosz Oszczęda | 2016-10-07
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2016

Charlie Chaplin - człowiek wszechstronnie uzdolniony,który od początku do końca sam zapracował na swój sukces. Twórca postaci włóczęgi, którego chyba każdy widział w swoim życiu chociaż raz w tym jego charakterystycznym meloniku, wąsiku i z laseczką.

Jak dla mnie mistrz kina niemego, człowiek niesamowity, który w swoim życiu kierował się miłością do życia i do filmu.

Bardzo intrygujące w tej książce były kulisy powstawania jego filmów czy spotkania ze sławnymi ludźmi takimi jak Albert Einstein czy Winston Churchill.

Każda strona tej autobiografii buduje w naszym umyśle postać legendy, człowieka, który zmienił oblicze kinematografii oraz rozśmieszał(i dalej to robi) miliony ludzi na całym świecie.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: listopad 2012

To jedna z lepszych autobiografii jakie czytałam, choć i w niej wielki aktor chciał nieznacznie wybielić swoją postać, zatajając /dla dobra opisywanych bohaterów/ niektóre zdarzenia, przemilczając je lub nie wspominając o nich. Chaplin także wyjaśnia swoje decyzje, ukazuje drugą stronę, o której media zapomniały. Są też momenty, w których nie czaruje, pisze o swoich wadach otwarcie. Książkę czyta się jak świetną powieść. Męczy niewielki druk. W lekturę czytelnik wciąga się bez pamięci zgłębiając informacje o największym komiku wszechczasów.

lookingforhappiness | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Filmowe

Cudowna książka, jedna z najlepszych biografii jaką kiedykolwiek czytałam. Ogromne znaczenie ma fakt, że to sam Charlie opisywał swoje losy. Ciężkie dzieciństwo, trudy pracy w przemyśle filmowym , poszukiwanie szczęścia i liczne tułaczki sądowe - to jedynie maluteńka zapowiedź tego, czego można się spodziewać w niesamowitej "Autobiografii".

Olaf | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Warto, rzeczywiście, ale nie ma co ściemniać, momentami nie wiedziałem nie tyle, o co, ale o kogo chodzi. Dużo nazwisk i postaci z epoki zamierzchłej i kompletnie obcej. Poza tym książka zamyka się w momencie, w którym kino nieme przestaje istnieć, a Chaplin mieszka w Szwajcarii, co dalej? Nie wiadomo. Jakiś dodatek by się przydał.

slodkadziecinka | 2013-04-30

Charles Chaplin z całą pewnością wielkim reżyserem, aktorem i w ogóle twórcą filmowym był. Jego książka, choć nie wybitna pod kątem literackim, wiele mówi o jego życiu: dzieciństwie spędzonym w skrajnym ubóstwie, chorej psychicznie matce i pierwszych, niełatwych krokach w objazdowych teatrach i wodewilach. Dokładnie pozwala nam prześledzić jego karierę- od pierwszych kroków w filmie, przez stworzenie najsłynniejszej postaci kina, jaką jest Tramp aż do trudnych chwil, kiedy to zaczął być postrzegany przez pryzmat swoich poglądów politycznych. Jest to z całą pewnością świadectwo Wielkiego Człowieka kina, który dążył do spełnienia swoich marzeń z wiecznym optymizmem pomimo przeciwności losu. Dla każdego oddanego wielbiciela jego twórczości książka na pewno będzie wielką gratką, poza tym wiele w niej ciekawych anegdot o innych, wielkich ludziach tamtych czasów jak również o tym, jak rodziła się i rozwijała X muza.

mm8371 | 2013-10-10

Poruszająca opowieść o chłopcu z nizin społecznych,który dociera na sam szczyt stając się symbolem i mitem.W tle historia kinematografii... i biografia nietuzinkowego człowieka i artysty...i trochę polityki..i warto...

Agusia752 | 2014-07-30

apewne Chaplin wielkim aktorem, reżyserem był, a pisarzem już nie koniecznie (moje subiektywne zdanie). Jednak życie opisane ręką tego artysty jest bardzo dobrze przekazane. I ta prostota ma swój sens. Dla mnie stanowi ogromną wartość poznawczą. Mądry człowiek, utalentowany, ambitny. Trochę w treści polityki, trochę historii, trochę kinematografii. Jednak mam jakieś takie wrażenie, że nie wszystko zostało powiedziane. Że to co chciał upublicznić Chaplin, to napisał. Co chciał zachować tylko dla siebie, nie zostało ujawnione. I może tak powinno być? Żeby jednak zostawić czytelnika w niedosycie? Zaintrygować? Trudno mi to stwierdzić.

Weronika | 2010-07-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jestem wielką fanką niemych filmów Chaplina, oraz wykreowanej przez niego tak ciekawej, i oryginalnej postaci jaką był Tramp ;) Uważam go za świetnego aktora i komika. Sięgnęłam po jego autobiografię z zaciekawieniem, aby więcej się o nim dowiedzieć. Książka okazała się ciekawa, opowiada o życiu prywatnym jak i zawodowym, o rodzinie, o romansach, o filmach. O tym jak wyglądało na prawdę życie słynnego Charles'a Chaplina. Polecam

Agiti | 2015-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Co mnie najbardziej cieszy w tej książce... to, że jest to AUTOBIOGRAFIA. Pomiędzy autobiografią a biografią jest duża różnica. Człowiek piszący biografię patrzy na fakty i daty. Charles Chaplin napisał to co uznał za słuszne, czyli nie daty a wydarzenia. Wiemy też jak się czuł w danej chwili.
Każdy wie co się działo podczas I i II wojny światowej w Europie, ale co się działo w Ameryce? Ja na przykład nie wiedziałam ;). Niektóre opisy przyjęć mnie nudziły, ale jest to jedyny minus. To była bardzo przyjemna lektura. Polecam!