Jak napisać scenariusz filmowy

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Wydawnictwo: Wojciech Marzec
Screenplay: writing the picture
Ewa Spirydowicz, scenariusz, film

Książka uczy rzetelnego rzemiosła, od samego początku przestrzega przed łatwym optymizmem. Jest skarbem dla kinomana chcącego dowiedzieć się więcej o filmowej kuchni. Pełna anegdot i wnikliwej obserwacji książka o tym jak to jest być scenarzystą w Hollywood. Dla filmowców i wielbicieli kina pozycja OBOWIĄZKOWA.

Zuzanna Bućko | 2011-12-28

Dziś chciałabym opowiedzieć o książce, która została wydana trzy lata temu. Jest jednak jedną z najważniejszych w mojej biblioteczce. Mam na myśli „Jak napisać scenariusz filmowy” Robina U. Russin’a oraz Williama Missouri Downs’a – dwóch amerykańskich scenarzystów. Wspólnie stworzyli biblię dla każdego, komu marzy się napisanie własnego scenariusza. Ich wspólna praca zaowocowała jedną z niewielu pozycji poświęconych tejże tematyce i co najważniejsze jest dostępna na polskim rynku.

Dla wielu proces pisania scenariusza wydaje się być o wiele prostszy od tworzenia opowiadania. Jednak ta książka udowadnia, jak wiele tajników warsztatu musimy zgłębić, aby świadomie zasiąść do tego zadania. Znajdziemy w niej wiedzę od podstaw po końcową redakcję i poszukiwanie własnego agenta. Krok po kroku poznamy proces powstawania fabuły, ale także czysto techniczne wskazówki, bez których nasz scenariusz nie nabierze odpowiedniej formy.

„Jak napisać scenariusz filmowy” oparta została na wielu...

iampagan | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

„Jak napisać scenariusz filmowy” to arcyciekawy i świetnie napisany wstęp do scenariopisarstwa. Porusza (choć nie zgłębia) wszystkie najważniejsze kwestie, od przyziemnych, czysto technicznych informacji o formatowaniu tekstu, przez konstrukcję konfliktu, fabuły i dialogów, aż po dogłębną analizę motywów jakimi kierują się nie tylko postaci, ale i, co ważniejsze, widzowie przy wyborze filmu. Przekrój zagadnień jest pokaźny, a autorzy nie pożałowali nam listy lektur uzupełniających. Można więc powiedzieć, że książka daje solidny ogólny obraz tego fachu i dorzuca do tego cały wachlarz podstawowych technik stosowanych przez scenarzystów.
Co nie mniej istotne, „Jak napisać scenariusz filmowy” nie popada w typowo amerykańskie szafowanie "sekretnymi trickami", mnemonicznymi złotymi zasadami itp. Pojawiają się wzmianki o rzekomych cudownych panaceach na twórcze bolączki, ale zdecydowanie bez entuzjazmu. Autorzy są szczerzy do bólu i tak jak Churchill nie obiecują nic oprócz krwi, znoju,...

Marcin Kołodziejczak | 2015-03-10
Przeczytana: sierpień 2014

Będąc po lekturze książki "Pisanie scenariusza filmowego" nie liczyłem na coś co będzie napisane ciekawiej. Kupując "Jak napisać scenariusz filmowy" byłem przygotowany na książkę napisaną trudnym językiem, którą czyta się trochę jak encyklopedię. Książka zaskoczyła pozytywnie. Nawet dział formatowania, który mógłby być mega nudny jest wyłożony w przystępny sposób. Po za tym wydaje się, że w książce jest praktycznie wszystko, abstrahując od formatowania książka omawia: filozofię pisania, przygotowywanie materiałów, proces tworzenia struktur - metoda z fiszkami, konstrukcja scen - omawianie roli dialogów i popularnych błędów, które popełnia każdy "świeżak", omawianie sposobu tworzenia wskazówek scenicznych, promocję dzieła, pisanie streszczenia dzieła, tworzenie bohatera 1 i 2-planowego, rolę stawki, konfliktów, podtekstu i kontrastu. Inspirująca, rzetelnie napisana i godna polecenia lektura. Warto kupić!

Świetna na sam początek drogi do napisania scenariusza, dobra również, gdy chce się po prostu wzbogacić swoją wiedzą filmową. Zawiera sporo przydatnych informacji oraz tych mniej przydatnych (szczególnie jeśli chodzi o pisanie w Hollywood). Te pierwsze mówią same za siebie, te drugie można traktować jak ciekawostki. Książkę gorąco polecam :)

| 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Biblia scenopisarstwa. Tę książkę da się dobrze przyswoić, dopiero po kilku razach, bowiem ilość informacji jest w niej ogromna. Prócz czystej teorii, zawiera mnóstwo przykładów, analiz i anegdot, które są bardzo pomocne i świetnie się je czyta. Polecam ludziom wiążącym się z pisaniem scenariuszy, czytanie dla samej ciekawości raczej odpada.

Ewelina | 2012-07-11
Przeczytana: 19 maja 2012

Jeśli ktoś z Was poszukuje książki, która ma nakreślić zarys sztuki pisania scenariuszy z pewnością znajdzie tam sporo konkretów. Ja sięgnęłam po tę książę, kiedy uczyłam się pisać dialogi do seriali. W moim przypadku nie była zbyt pomocna. Za mało praktycznych wskazówek.

Liwia | 2015-12-27

Bardzo dobre kompendium i wiele ciekawostek, idealna, żeby zacząć nią przygodę z filmem na etapie scenariusza.

Marlowe | 2011-12-13
Przeczytana: maj 2010