Mój sąsiad islamista. Kalifat u drzwi Europy

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Alfalfa

Burki, hidżab, halal, szahid, samobójcze zamachy, masakry, honorowy mord, egzekucje, obcinanie głów... Polacy znali dotychczas zjawiska związane z islamem i przede wszystkim islamski terror głównie z medialnych doniesień. Nie brali udziału w konfrontacji bojowników Allaha z Zachodem. Było jednak tylko kwestią czasu, kiedy i oni staną się jego ofiarami. I to niekoniecznie u siebie w domu....

Nie brali udziału w konfrontacji bojowników Allaha z Zachodem. Było jednak tylko kwestią czasu, kiedy i oni staną się jego ofiarami. I to niekoniecznie u siebie w domu. Wystarczy, że podróżują, jak do Tunezji. Terroryści sami wybierają miejsca ataków i swoje ofiary. Im zamach bardziej przypadkowy, bardziej spektakularny, tym groźniejszy, tym dotkliwszy. Tym większy strach, tym większy paraliż. Islamski terror w imię Allaha może uderzyć wszędzie, w pociągu, na przystanku, w kawiarni, w muzeum. Dlatego tak trudno się przed nim bronić. Dlatego, tak wiele zależy od naszej postawy. To najpoważniejsze dziś wyzwanie dla zachodniej cywilizacji, jeżeli chce przeżyć.

Nowa książka Marka Orzechowskiego, mieszkającego w Brukseli dziennikarza, publicysty, pisarza, autora między innymi "Holandii. Presja depresji" oraz "Belgijskiej melancholii" opowiada o groźnych zjawiskach, które potwierdzają sukces islamistów w zachodniej Europie: od krwawych zamachów po spory o miejsce na basenie kąpielowym. Najważniejsze pytanie - czy możemy z islamem przegrać - znajduje na kartach jego książki dramatyczną odpowiedź: my już przegraliśmy.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/205...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/205...»

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Europejski kalifat?

Książka Marka Orzechowskiego „Mój sąsiad islamista. Kalifat u drzwi Europy” to dziennikarska i publicystyczna próba zmierzenia się z poruszającymi aktualnie opinię publiczną zagadnieniami tak zwanej islamizacji Europy Zachodniej. Jest to próba niepozbawiona pewnych generalizacji i uproszczeń, jednak w swej ostatecznej wymowie mamy do czynienia z dziełem frapującym, opartym na niepokojących faktach i procesach oraz dowodzącym imponującej wiedzy teoretycznej autora.

Marek Orzechowski jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem, a także wieloletnim korespondentem telewizji w Brukseli i Bonn. W swoim dorobku ma wywiady z czołowymi politykami Europy, a także setki komentarzy, artykułów i reportaży, w tym między innymi z wojny na Bałkanach. Autor każdorazowo pisze o miejscach i zagadnieniach, które gruntownie zgłębił. Jego „Belgijska melancholia” ukazywała kulisy życia w Brukseli, bestsellerowa „Holandia” konfrontowała czytelnika z tajemnicami tego kraju, natomiast „Zdarzyło się w Berlinie” było osobistą historią opowiadającą o podziale i zjednoczeniu Niemiec.

W swojej najnowszej książce „Mój sąsiad islamista” dziennikarz mieszkający na stałe w Brukseli opowiada o niebezpiecznych zjawiskach, które złożyły się na sukces islamistów w Europie Zachodniej. Począwszy od tragicznych zamachów we Francji, poprzez spory o miejsca na basenach kąpielowych, specyfikę brukselskiej dzielnicy Molenbeek (powszechnie uważanej za siedlisko dżihadystów belgijskich), problemy z burkami w przestrzeni publicznej, dyskusje na temat zakazu posiłków z wieprzowiną w szkołach czy wreszcie na pojemnych zagadnieniach szariatu kończąc, Orzechowski szkicuje problemy i groźne zjawiska, które stają się na co dzień udziałem wnikliwego obserwatora.

Autor przytacza niepokojące prognozy demograficzne, świadczące o nieuchronnych zmianach, czekających społeczeństwa europejskie. Odnosi się także do niezwykle aktualnej problematyki braku integracji imigrantów w Europie, niemożności stworzenia przez struktury państwowe sensownych szans, umożliwiających przybyszom adaptację w warunkach cywilizacji zachodniej przy jednoczesnym zachowaniu własnej odrębności. Publicysta i dziennikarz porusza także zagadnienia inwigilacji współczesnych społeczeństw związane ze wzrostem zagrożeń terrorystycznych i dowodzi, powołując się przy tym na Edwarda Snowdena i ekspertyzy amerykańskich służb specjalnych, że podsłuchiwanie nie zabiegło dotąd żadnemu zamachowi terrorystycznemu.

Podstawowy jednak zarzut, jaki Marek Orzechowski formułuje w swojej książce pod adresem islamu i w którym zarazem upatruje najpoważniejszego zagrożenia dla Europy, sprowadza się do tezy, iż jest on czymś znacznie więcej niż zaledwie religią: Islam jest nie tylko religią. To zamknięty w sobie system dominacji w państwie i społeczeństwie. Islam nie jest prywatną sprawą jego wyznawców. Każdy jego wyznawca jest zobowiązany do utrwalania islamu i poszerzania obszaru jego dominacji. Islam jest słowem Allaha i bezlitosnym kodeksem życia w rodzinie, grupie, społeczeństwie, w państwie. Istotą islamu jest wpisana w jego księgi dominacja. Nad własnymi wyznawcami i nad niewiernymi. Islam nie podlega reformacji, uzupełnieniom, rozwojowi, najpełniej wyraża się w formie znanej przed czternastoma wiekami, kiedy powstawał.

Z poszczególnymi tezami Orzechowskiego można by polemizować. Wydaje się nawet, że autor na to liczy, a skłonienie czytelnika do krytycznej refleksji nad zarysowanymi przez niego zjawiskami było jednym z celów przyświecających mu przy pisaniu książki. Jednak niezależnie od indywidualnych światopoglądów, tezy formułowane przez autora wyróżniają się dojrzałością analiz i wniosków oraz znajomością tematu. Ich potwierdzenie i ugruntowanie można znaleźć choćby w opublikowanej właśnie na polskim rynku kontrowersyjnej książce Ayaan Hirsi Ali „Heretyczka”, w której autorka jednoznacznie dowodzi zakorzenionej w islamie ideologii politycznej.

Książka Marka Orzechowskiego to wyróżniająca się pozycja na rynku wydawniczym. W swoich publicystycznych rozważaniach autor daje wyraz własnym przekonaniom i lękom. Nie jest to jednak książka napisana pod jakąś wcześniej ustaloną tezę bądź na zamówienie polityczne. Odnosi się wrażenie, iż zdając sobie sprawę z powagi poruszanej materii oraz niebezpieczeństw uwikłań własnych analiz w bieżące spory, autor zachował daleko posunięty obiektywizm oraz rzetelność dziennikarską. W tym kontekście zupełnie zrozumiały wydaje się cytat z Alberta Camusa otwierający książkę: Kto rzeczy nie nazywa po imieniu, przyczynia się do nieszczęścia świata.

Ewelina Tondys

annamagdalena | 2018-11-30

Uwaga! Ta książka mrozi krew w żyłach niczym najlepszy horror. A to nasz świat, nasza codzienność, nasza przyszłość.

Niby wiemy to wszystko... Zamachy, liczby ofiar, dżihad, terroryści, Koran. Może i tak. Ale autor zebrał informacje razem i pomnożył przez bezmiar strachu jaki w nas wywołują. Efekt jest szokujący. Czyta się jak najlepszą powieść, pochłonęłam książkę w jeden wieczór.

Autor wspomina wielokrotnie, że z perspektywy życia Polaka w Polsce to wszystko nie ma większego znaczenia, ot, obrazki w telewizji. Sam mieszka w Brukseli, a tam jest już inaczej. Z perspektywy angielskiego podwórka nie mogę się z nim nie zgodzić. W każdym mieście stalowe bariery, by zapobiec wjechaniu samochodem w tłum na deptaku. Trzeba uważać na słowa, rasizmem jest powiedzenie o muzułmanie "imigrant". Jednak już to samo słowo w odniesieniu do Polaków odmieniane jest nieustannie przez wszystkie przypadki! Są dzielnice w dużych miastach, gdzie przenigdy nie wyszłabym pieszo, jadąc zaś samochodem...

prz_ | 2018-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2018

Ech... Kolejna dołująca książka. Mam nadzieję, iż mimo wszystko ta nader sceptyczna wizja autora się nie ziści.

alaska | 2018-01-25

Jak wiele można muzułmanom, jak niewiele można nam - Europejczykom. Co sądzę o książce? Potwierdza całą moją wiedzę. Oni
- nie chcą się integrować,
- uważają nas za niewiernych,
- traktują nas jak sobie podwładnych,
- zniszczą nas.

Tolerancja nie ma tu nic do rzeczy. Oni po prostu nas zniszczą. I cytując: "Europa popełniła samobójstwo".

amen

Luntan | 2018-01-10
Przeczytana: styczeń 2018

niezbyt przyjemna lektura. broń Allahu, nie przez wzgląd na niedomagania autora. temuż tu duży szacun. przykro tylko przyglądać się Europię, której coraz bliżej Fantazjanie. a szpaler chętnych "wybrańców" - wywołuje przynajmniej niesmak.

Ineska | 2017-12-11
Przeczytana: listopad 2017

Kalifat – brutalne dziecko arabskiej wiosny – to realne zagrożenie. Zagrożenie, o którym w imię poprawności politycznej, wciąż niewiele się mówi. Do Polaków często nie docierają najważniejsze i najbardziej brutalne informacje. Wielu z nas wciąż żyje w nieświadomości… a tymczasem islamiści niemalże stoją na naszym progu i pukają do drzwi. Możemy otworzyć im w ciemno, nie wiedząc kogo wpuszczamy do domu… Rozsądek jednak nakazuje, aby spojrzeć w wizjer i zobaczyć, kto stoi po drugiej stronie, zanim zdecydujemy się go wpuścić. Takim właśnie wizjerem może być książka „Mój sąsiad islamista”.
Marek Orzechowski, autor książki, jest dziennikarzem i publicystą, był też korespondentem telewizyjnym z Brukseli i Bonn. Na swoim koncie ma kilka książek, do których zalicza się między innymi Belgijska melancholia, ukazująca życie w Brukseli, czy też bestsellerowa Holandia, opowiadająca o tym właśnie kraju. Jego najnowsza publikacja Mój sąsiad islamista dotyka coraz mocniej podnoszonego w Europie...

krytyk | 2017-11-15

B. niepokojący ale niestety prawdziwy obraz sterroryzowanej, sparalizowanej strachem, Europy Zachodniej na przykladzie Brukseli. Autor nie pozostawia zludzen co do jej dalszych losow...

Bożena | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 października 2017

"Ten, kto nas atakuje, ma bowiem konkretną twarz i morderczą determinację, jest bezlitosny i pozbawiony skrupułów... najbardziej niebezpieczni, co pochodzący z gniazd w cywilizacji zachodniej, żadni naszej krwi i znajdujący życiowe spełnienie w obcinaniu nam głów, wysadzaniu nas w powietrze, paleniu żywcem i topieniu w klatkach. Są różni, pochodzą z wielu krajów, środowisk, mają odmienne doświadczenia, znają Wschód i Zachód, znają nasze technologie i wykorzystują je do wojny z nami - i przede wszystkim nas nienawidzą... Ich rodziny pochodzą na ogół z odległych wiosek w Maroku albo Algierii, ich korzenie można też odnaleźć w podupadłych slumsach większych miast arabskich... Rekruci Allaha pochodzą z rodzin żyjących w trudnych warunkach, nierzadko pili wcześniej alkohol, pewnie jeszcze chodzi na dyskoteki i podrywali chrześcijanki, co zresztą skutecznie robią, zwłaszcza Polki... To są nasi terroryści. Według paszportów i dowodów osobistych - Europejczycy. Sąsiedzi. Współpracownicy....

kamileczku | 2017-10-06

Bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że to wszystko prawda, a nie jakaś sciema

Miriam | 2017-09-04
Przeczytana: 03 września 2017

Trudno mi określić reportaż. Nie ma tu fabuły, są za to fakty. Jest sporo faktów, cytatów i opinii na temat konkretnych wydarzeń z opisanym szeroko kontekstem. Moim zdaniem w takim reportażu, o temacie społeczno-politycznym, można ocenić tylko rzetelność autora, a uważam, że w tej książce tego nie brakuje.

Zacny_Łoś | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Przedstawianie sytuacji bez żadnego autoryzowania. Wykonanie żadnej pracy rzetelnego dziennikarza. Zero rozmów, same własne opinie, zasłyszane plotki. Merytorycznej wartości - żadnej - jedynie ta emocjonalna. Wiadomo, po co powstała ta książka.
Dla emocji.