Wilki

Wydawnictwo: Agora SA
Adam Wajrak, wilki, przygoda
literatura faktu
LubimyCzytać

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. Adam Wajrak: Wiem, że wśród moich czytelników jest dużo ludzi młodych i bardzo...

Adam Wajrak: Wiem, że wśród moich
czytelników jest dużo ludzi młodych i bardzo młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Mam do nich pewną prośbę. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy tym ostrzeżeniem, bo przecież doskonale wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, co ludzie robili i robią wilkom, jednemu z najbardziej prześladowanych dużych ssaków, jakie żyją na naszej planecie. Są to często rzeczy niezwykle okrutne i przerażające. Dlatego bardzo was proszę, porozmawiajcie z rodzicami, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: własne

denudatio_pulpae | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

"Wilk jest więc w naszej kulturze demonem, symbolem dzikości, nienasycenia, ciemności, krwiożerczości. Nawet jak się nad tym nie zastanawiamy, ten przekaz powoli do nas trafia i osadza się w najdalszych zakątkach mózgu".

Ja też boję się wilków, chociaż żadnego na żywo nie widziałam (poza tymi w ZOO). W trakcie swoich leśnych wycieczek spotykałam wiele dzikich zwierząt, ale najniebezpieczniejsza była chyba locha z młodymi (nigdy nie zapomnę tej chwili, akurat karmiła w jakimś zagłębieniu i gdy je w końcu zobaczyłam dzieliły nas centymetry, oczywiście natychmiast włączyłam cichy wsteczny, a w mojej głowie jak wielki neon świeciło "błagam, tylko nie zapiszcz" skierowanie do właśnie ucztujących, ślicznych, małych ryjkowatych pasiaczków :D). Wilka w naturze nie widziałam nigdy. Może i lepiej, bo pewnie zeszłabym na zawał ;)

Mimo strachu uważam je za piękne zwierzęta i czytanie tej książki było dla mnie wielką przyjemnością, poza kilkoma smutnymi momentami, najgorszym z nich chyba był...

Joanna | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Świetny i błyskotliwy reportaż znanego przyrodnika i dziennikarza o zwierzętach zamieszkujących tereny Puszczy Białowieskiej , w szczególności skupiający się na tropieniu i poznaniu populacji wilków zamieszkujących tereny puszczy. Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu społecznemu , w którym wiedza na temat wilków w Polsce jest raczej znikoma i oparta na niezrozumiałej niechęci i odwiecznych europejskich legendach , autor zajmując się wnikliwie przez lata wilkami obala mit dzikiej bestii zagrażającej życiu ludzi .
Fascynująca relacja o mieszkańcach puszczy, gdzie wśród zarośli i wielkich drzew przez całą dobę tętni życie niczym w wielkiej metropolii , miejscu gdzie nawet trzask złamanej gałązki nie pozostaje niezauważony, jest sygnałem zagrożenia. Autor umiejętnie wplótł w te opisy informacje swych badań o wilkach, ich życiu w hierarchii watahy , nawykach żywieniowych, ciągłych zmianach pobytu czy nawiązanej przez autora, ale ściśle określonej przyjaźni z tymi dzikimi...

Jarek Zawisza | 2018-01-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2018

To pierwsza książka Adama Wajraka jaka wpadła mi w ręce i od razu achy i ochy!
Tak, ten facet to urodzony gawędziarz, opowiada historie z taką swadą że nieomal można się w nich zatracić :)
Niestety, oprócz tych zabawnych i anegdotycznych, zdarzają się opowieści smutne a częstokroć i straszne.
Ludzki stosunek do wilków jest niezwykle ambiwalentny. Z jednej strony jakiś taki "podskórny" szacunek, nieomal podziw, objawiający się umieszczaniem wilków w mitach i legendach. Jak choćby ta o powstaniu wiecznego miasta, gdzie Romulus i Remus zostali wykarmieni przez wilczycę jej własnym mlekiem. Czy też ta, z klasycznej już powieści Rudyarda Kiplinga - "Księga dżungli"
Z drugiej zaś strony, irracjonalne wpajanie strachu przed "złym" wilkiem w Czerwonym Kapturku. I idąc dalej, nieomal pogardy do okrutnego i głupiego wilka w baśni o Trzech małych świnkach.
Smutne jest to, jaki los nasz gatunek zgotował innym gatunkom, a wilki są tego najlepszym przykładem. Jak możemy dowiedzieć się z książki...

Marzena | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Kilka tygodni temu poznałam historię Lolka, a co za tym idzie styl snucia opowieści autora, i wiedziałam już, że kolejne z nim spotkanie jest tylko kwestią czasu. Przyszła więc kolej na "Wilki", i nadal towarzyszy mi to uczucie, ta pewność, że to nie koniec, że na pewno sięgnę po więcej z dorobku Autora.
Jeśli chodzi o "Wilki" - nie zawiodłam się, zresztą nie mogłabym, ponieważ kiedy człowiek z tak ogromną wiedzą i pasją jak Adam Wajrak dzieli się swoimi przeżyciami nie sposób nie dać się porwać.
Autor w bardzo delikatny, łagodny i przystępny sposób, starając się być wyrozumiałym, tłumaczy i opowiada historię o tych fantastycznych zwierzętach, ale wnioski po lekturze są jedne - tam gdzie w relacje między zwierzętami wtrąca się człowiek dzieje bardzo źle.
Gdyby ktoś mnie teraz zapytał o czym jest ta książka, a z pewnością nikt tego nie zrobi ponieważ tytuł mówi sam za siebie; ja powiedziałabym, że odpowiada o bestialstwie, o tym, jak wiele zła i szkód wyrządzamy, ile cierpienia...

allison | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Mało kto potrafi pisać tak ciekawie i ujmująco o zwierzakach jak Adam Wajrak.
Z wielką przyjemnością i z emocjami wysłuchałam jego książki "Wilki".

Wajrak nie tylko przekazuje bogatą wiedzę na temat wilków oraz swoich doświadczeń z nimi w Białowieży. Przywołuje wiele interesujących przykładów, anegdot, ciekawostek. Jedne są zabawne, inne wzruszające, jeszcze inne szokują i udowadniają, jak mało wciąż wiemy o zwierzętach, które od dawna owiane są legendami i krzywdzącymi stereotypami.

Autor zdaje się nie tylko przybliżać nam wilki, ale niemal je uczłowiecza, udowadniając, jak świetnie potrafią się zorganizować w naturze, jak nieraz - wbrew swej dzikiej naturze - potrafią lgnąć do człowieka i nawet przyjaźnić się z nim.
Opowiadane historie o konkretnych wilkach, które były wychowywane i ratowane przez Wajraka i jego przyjaciół, śledzi się z zapartym tchem. Niezwykle poruszające są wspomnienia związane ze śmiercią zwierząt, które padły ofiarami ludzkiej głupoty i okrucieństwa,...

Anna | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Uwielbiam książki przyrodnicze, zbliżające mnie do tych miejsc i rejonów, do których z różnych przyczyn nie dotrę, pokazujące życie zwierząt od nieznanej przeciętnemu człowiekowi strony.

Taka jest właśnie książka Adama Wajraka - dziennikarza i zapalonego przyrodnika, od lat fascynującego się życiem Puszczy Białowieskiej; dzięki niej poznajemy życie, obyczaje i naturę wilków, uznawanych przez wielu za największe drapieżniki wśród zwierząt. To wspaniała i intrygująca przygoda z wilkami, które udało się objąć całkowitą obowiązkową ochroną, dzięki czemu ich populacja w Polsce wzrosła pięciokrotnie. To historia wilków w Europie i na świecie, mity o nich, które autor stara się obalać, a także ludzkie okrucieństwo wobec tych zwierząt. Aby zrozumieć i docenić te drapieżniki, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić, autor poświęcił wiele miesięcy, a nawet lat na ich obserwację, musiał przełamać strach przed nimi, poznać ich zwyczaje, psychikę, aby w końcu dostrzec w nich mądrość i piękno, które...

"Szedłem kiedyś lasem do swojej leśniczówki. Sypało śniegiem niemiłosiernie. Zakopany byłem w gruby korzuch, otulający po sam czubek nosa. Szedłem spokojnym tempem. Wiatr dmuchał w oczy, więc zwiesiłem głowę. I tak sobie szedłem. Miałem kawałek drogi przed sobą. Las wyglądał spokojnie, oczywiście oprócz szalejącego dookła wiatru. Wiało tak, że głowę mogło urwać. Ile to ja kilometrów przeszdłem w ten sposób po lesie. Lecz pewnego spotkania, o którym zaraz opowiem, nie zapomniałem do końca życia.
Nie wiem co mnie do tego sprowokowało, bo czas niektóre drobiazgi zatarł już w pamięci, ale w pewnym momencie odruchowo podniosłem głowę. Zatrzymałem się. Nogi wrosły mi w ziemię, zapuszczając grube korzenie, wrzynające się w ziemię, jak kotwica statku w dno morza lub oceanu. Widok, jaki miałem przed sobą, nie napawał mnie żadną nadzieją na to, że wyjdę z tego cało. Nie wiem jakim cudem, ale udało mi się zachować zimną krew i nie spanikowałem na szczęście. Pewnie większość popełniła by ten...

LodowaPani | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Rozdział o wnykach spowodował u mnie morze łez.Chciałabym żeby chociaż raz jacyś kłusownicy złapali się we własne sidła i żeby poobcinało im te durne łby...ależ wściekła jestem...i ta opinia niektórych ludzi o wilkach...wilki mają rację że boją się ludzi-człowiek to jednak najgorsza bestia na tej planecie-wszystko potrafi zniszczyć lub zabić :/

jatymyoni | 2018-09-28
Przeczytana: wrzesień 2018

Jeżeli ktoś interesował się życiem wilków, czytał cokolwiek lub oglądał filmy o nich nic nowego z tej książki się nie dowie. Jest to zbiór reportaży z przygód w Puszczy Białowieskiej z wilkami w tle. Interesujące jest przedstawienie, jak zmieniał się stosunek ludzi do wilków przez stulecia i w różnych częściach Europy. Ciekawe były też obserwacje kruków. Przyznaje, słuchało się tych opowieści przyjemnie, ale tylko przyjemnie. Może gdybym miała książkę zainteresowały by mnie zdjęcia, a tak odczywam olbrzymi niedosyt.

Roman Dłużniewski | 2017-01-25

Wajrak potrafi pisać o zwierzętach. A to jest książka o wilkach. Wilk. Straszył już w Czerwonym Kapturku. A to piękne, mądre zwierzę. I tak jakoś znienawidzone przez ludzi. Pokochałem wilki po przeczytaniu Księgi Dżungli. Czytajmy, uczmy się o nich a przede wszystkim nie dajmy ich zabijać!!!