Matthew Zet 
modelwork.pl, forum.wfb-pol.org/index.php, mks-korona-kielce.pl
Impossible is nothing.
28 lat, mężczyzna, Kielce, status: Czytelnik, dodał: 4 cytaty, ostatnio widziany 1 dzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-21 15:49:23
Ma nowego znajomego: LukeBlake
 
2018-12-20 18:21:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Horror, Posiadam
Autor:

Perspektywa zmienia punkt widzenia. Najwidoczniej moja perspektywa - dryfująca przez dłuższy czas - osiadła na przeciwległych biegunach. Dlaczego? Kiedyś, każdą książkę S. Kinga pożerałem i oceniałem jako perełkę, coś, czego nikt inny nie zdołałby stworzyć. Wypaczona ocena osobowości autorskiej, umiejętności i stylu pisarskiego utrzymywała się przez dość długi czas. Być może przez rozpoczęcie... Perspektywa zmienia punkt widzenia. Najwidoczniej moja perspektywa - dryfująca przez dłuższy czas - osiadła na przeciwległych biegunach. Dlaczego? Kiedyś, każdą książkę S. Kinga pożerałem i oceniałem jako perełkę, coś, czego nikt inny nie zdołałby stworzyć. Wypaczona ocena osobowości autorskiej, umiejętności i stylu pisarskiego utrzymywała się przez dość długi czas. Być może przez rozpoczęcie przygody od tych najbardziej charakterystycznych – i powszechnie ocenianych jako najlepsze – książek. Z czasem jednak entuzjazm i przyjemność z brnięcia przez wszelakie wypusty Kinga zaczął odzwierciedlać schemat równi pochyłej. Zdarza się jakiś uskok, wysepka i zalążek pozytywów, ale szybko przemija i ginie zalany falami komercji, prostoty i przewidywalności. Czy „TO”, było czymś więcej, aniżeli jedną z wielu wśród skazanych na zapomnienie?

Powieść zaczyna się dość niepozornie i całkiem szybko nabiera rozpędu. Historie bohaterów oraz ich wspomnienia przeplatają się z teraźniejszością i sukcesywnie kształtują obraz „Tego”. Całość miejscami dość chaotycznie się zazębia, a nadmiernie przenikające się okresy życia wytrącają z pewnego rytmu. Generalnie – pomysł, wyobrażenie i przedstawienie istoty zła - całkiem udany. Wykonanie? Trochę gorsze i zdecydowanie przeciągnięte. Niemniej jednak nie narzekałem zbytnio przez wędrówkę z „Tym”. Stylistyka utworu stoi na dość wysokim poziomie. Autor zastosował swoje znane zagrywki stylistyczne i humorystyczne, które na pewno podciągają ogólny odbiór – tak, powieść wydano w 1986 roku, czyli była to stara i lepsza wersja S. Kinga.

TO jest książką powszechnie znaną. Znaną także z tego, że jest opasłym tomiszczem. Czy jest sens się rozpisywać? Nie. Czytało się bardziej na tak, niż na nie, choć przerzucanie kolejnych stronic nie odcisnęło piętna na moim umyśle. Kolejny tytuł z serii – do zaliczenia. Tak z mojej obecnej perspektywy.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
112 76 440
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (53)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (41)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd