Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy

Wydawnictwo: Znak Literanova
The Remedy: Robert Koch, Arthur Conan Doyle, and the Quest to Cure Tuberculosis
literatura piękna
Ag2S

DOSKONAŁA KSIĄŻKA DLA WIELBICIELI „STULECIA CHIRURGÓW”. Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata. RYWALIZACJA DWÓCH WIELKICH NAUKOWCÓW O SŁAWĘ, PIENIĄDZE i PRESTIŻ. „Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w...

DOSKONAŁA KSIĄŻKA DLA WIELBICIELI „STULECIA CHIRURGÓW”.
RYWALIZACJA DWÓCH WIELKICH NAUKOWCÓW O SŁAWĘ, PIENIĄDZE i PRESTIŻ.

„Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w poszukiwaniu czegoś, co oficjalnie jeszcze nie istniało”.

Pierwsze pogłoski o tym, że Robert Koch wynalazł cudowny lek na gruźlicę, ściągnęły na niemiecką stolicę prawdziwą inwazję chorych. Nieuleczalna choroba była w XIX wieku powodem jednej trzeciej wszystkich zgonów, więc zdesperowani ludzie pokonywali tysiące kilometrów w nadziei na ratunek. Jednak czy rzeczywiście lekarstwo Kocha było skuteczne?

Poszukiwaniom leku od lat towarzyszył wyścig między dwoma największymi naukowcami tamtych czasów. Robert Koch i Ludwik Pasteur, Niemiec i Francuz, skromny doktor z prowincji i zamożny badacz. Ich starciu przyglądał się inny lekarz – Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.

Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

adabrowskie | 2019-07-10
Przeczytana: 2016 rok

Postępy w mikrobiologii, rywalizacja między Robertem Kochem a Ludwikiem Pasteurem ze śledztwem Sherlocka Holmesa w tle. Pozycja wciągająca, czyta się ją w dwa dni.

Katarzyna | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Jedna z niewielu przeczytanych ostatnio przeze mnie książek, gdzie nie mam się do czego przyczepić. Z przyjemnością stwierdzam, że autor stworzył pasjonującą lekturę, oddającą znakomicie historię medycyny XIX w. przez pryzmat 3 wielkich postaci, które zapisały się w historii na zawsze. Pierwszy z nich Pasteur, drugi Koch. Obaj panowie rywalizowali na polu walki z chorobą wyniszczającą ludzkość od zarania dziejów - gruźlicą. Obaj mają wielkie osiągnięcia w tym przedsięwzięciu, a po szczegóły odsyłam do książki. Trzecia postać, która obserwuje zmagania dwóch pierwszych to niezapomniany Sherlocka Holmesa- Conan Doyle, być może nie wiecie, że z wykształcenia był lekarzem. Gorąco polecam.

Maria | 2017-11-14

Jestem tą książką zachwycona. Goetz, jeśli chodzi o barwność narracji, przygotowanie merytoryczne i godną podziwu lekkość pióra, niewiele ustępuje Thorwaldowi - absolutnemu mistrzowi książek z historii medycyny. Jeśli w ogóle. Wciągająca, zabawna, błyskotliwa (Pasteur ma swoją pasteryzację, Lister - płyn do płukania jamy ustnej, a Koch nie ma nic) opowieść o wielkim, choć karłowatym niemieckim naukowcu z piskliwym głosem. Nie tylko dla znawców medycyny i historii.

JHoffman | 2017-08-17

Niezwykle wciągająca książka, porwała mnie jeszcze mocniej niż Stulecie Chirurgów

melodia8 | 2017-06-20
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Ze względu na mój wyuczony zawód (biolog) stwierdziłam, że dowiem się czegoś ciekawego. Z jednej strony nie mogę powiedzieć, że tak nie bylo a z drugiej strony jak książka mi nie idzie to czytam ją bardzo długo.. i tak było w tym przypadku.. Średnio po prostu średnio

Krystek Małecki | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Książka przedstawia nowe spojrzenie na XIX wiek, kiedy to dopiero rozwijała się medycyna w kształcie, w jakim ją znamy dzisiaj, ale też opowiada o wpływie Kocha i jego badań nad gruźlicą na postać Sherlocka Holmesa.

Łukasz Chrzanowski | 2017-01-02

To bardziej biografia Roberta Koch niż historia o tym, jak wynaleziono lek na gruźlice. Książka wciąga i napisana jest takim językiem, że nawet największy laik medyczny połapie się we wszystkim. Warto przeczytać jeśli lubisz książki historyczne. To dobra książka ale bez szału.

człowiek_znikąd | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Spodziewałem się czegoś lepszego po tej książce. Ogólnie rzecz ujmując książka nie jest zła, ale nie porywa. Według mnie zawiera za dużo, ponadto zbyt obszernych i niepotrzebnych fragmentów na temat Artura Conan Doyle'a, które można byłoby umieścić na jednej lub dwóch stronach maksymalnie.

Kasia | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Choć lekarzem nie jestem (i nigdy być nie chciałam, bo panicznie boję się strzykawek i krwi), to medycyna jest dla mnie fascynującą nauką, której to tajniki zawsze chętnie poznaję.
Książka "Cudowny lek" opowiada o początkach bakteriologii, gdzie rzesze medyków sprzeciwiało się teorii, że mogą istnieć "małe istotki", które zagrażają naszemu organizmowi. Robert Koch wraz Ludwikiem Pasteur (tak, tym od "pasteryzacji") byli takim Kopernikiem swoich czasów - ich nauki uważano początkowo za herezję, niezgodną zupełnie z ówczesną wiedzą. Niemniej jednak, to właśnie ich nazwiska zapisały się na kartach historii. Podczas lektury dowiadujemy się, że ci dwaj giganci medycyny byli swoimi rywalami, toczącymi bój o pierwszeństwo w odkryciu coraz to nowych bakterii i szczepionek na choroby przez nie wywoływanych. Co ciekawe, z ich losami splata się również życiorys autora "Sherlocka Holmesa" - wątku nie dokończę, aby nie zdradzić za wiele.
Książkę z całego serca polecam - potężna dawka ciekawej...

Sarka | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Genialna publikacja i bardzo ciekawie opisany konflikt między Kochem i Pasteurem, o których wielu nawet nie wie. Książka pokazała jedną ciekawą rzecz - że nauka nie zawsze zmierza to czynów wielkich takich jak poprawa jakości życia ludzi, ale jest to też wyścig, który z nich jako pierwszy zapisze się na kartach historii.