Wróżenie z wnętrzności

Seria: Kontrapunkty
Wydawnictwo: Powergraph
literatura polska

Każdy choć raz chciał odejść: zostawić wszystko, odwrócić się i zniknąć. Mateusz porzuca błyskotliwą karierę i zamieszkuje na dworcu kolejowym. Jego brat Błażej od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Ale nic nie jest takie, jak się z początku wydaje. Dworzec Mateusza jest śródziemnomorską willą, zatopionym wśród beskidzkich lasów schronieniem dla ludzi i bogów. A milczący Błażej szeptem opowiada tajemniczą historię o odejściach i powrotach. To opowieść o dwóch braciach i Marcie, bogini Poświatowa, pełna niedopowiedzeń i pulsującego erotyzmu wyprawa w poszukiwaniu mitologii życia.

źródło opisu: http://www.powergraph.pl/

źródło okładki: http://www.powergraph.pl/

Anna | 2016-04-17
Na półkach: Przeczytane, Współpraca, 2016

,,Wróżenie z wnętrzności" to znakomita powieść obyczajowa utrzymana w onirycznej stylistyce, poruszająca temat zwycięstwa i porażki, lecz również niezawinionego cierpienia, które staje się udziałem wielu.

Wnętrzności tworzą życie. Zmieniają, jednocześnie same podlegając przemianie. Obrazują estetykę brzydoty, turpistyczne piękno złożonej struktury, kryjącej w sobie siatki unerwień, krew przeciskającą się żyłami, powierzchnię kości. W imię myśli vanitas przypominają o bezustannym procesie przeistoczenia. U starego ojca wnętrzności obumierają. Mateusz jest artystą, który zdobywa sławę dzięki pomysłowym rzeźbom narządów. Natomiast Błażej zamknął się w sobie, we własnym wnętrzu.

Książka Wita Szostaka zabiera nas w przepełnioną mistycyzmem podróż przez naszą psychikę. Błażej, ,,głupszy brat mądrego brata", nagle stracił intelekt - między Toksanią a Polską, w pociągu, w trakcie kilkusekundowej przeprawy przez tunel. W szeptanej opowieści mężczyzna roztacza przed nami wizję...

Wkp | 2016-03-29

JAK UCIEC OD WSZYSTKIEGO, KIEDY NIE MA SIĘ NIC

„Słowa czołgają się cicho, chłopiec pisze szeptem.”
Pidżama Porno, „Chłopcy idą na wojnę”

Zdumienie, zachwyt, oszołomienie. Emocja za emocją, depresyjna nadzieja, dziecięca radość zmieszana z goryczą. Bardziej czuł to bohater/narrator tej opowieści czy ja, nie wiem sam. Ale wiem jedno: tej książki prędko nie zapomnę. I jedno też zrozumiałem: dlaczego Wit Szostak jest tak bardzo ceniony. Bo to po prostu literatura z naprawdę wysokiej półki, do smakowania bardziej, niż pochłaniania za jednym posiedzeniem.

Mateusz i jego żona Marta zostawili wszystko, co dla innych stanowiłoby sens egzystencji. Odcięli się od świata na zamkniętej stacji kolejowej w pobliżu gór i lasów Beskidów. Żyją tu w ciszy i spokoju, z naturą i z natury, z dziećmi i bratem Mateusza, Błażejem. Za nimi zostały perspektywy i widoki na dobrą zdaniem innych przyszłość, z nimi jest ucieczka od świata. Błażej, który od dwudziestu lat nawet się nie odezwał, upośledzony,...

adb | 2017-06-16
Przeczytana: 14 czerwca 2017

"Wróżenie z wnętrzności" Wita Szostaka to książka niezwykła - hipnotyczna. Cała jest wypełniona wewnętrznym monologiem Błażeja, który się nie odzywa "na zewnątrz", a jedynie prowadzi monolog wewnątrz siebie. Pod pozorami naiwnego języka, pełnego przeinaczeń, zdziwień i powtórzeń ukrywa się jednak cały czas dyskurs filozoficzny o istnieniu - w świecie, o istnieniu wewnątrz siebie i o istnieniu jako takim.

Część pierwsza, która sytuuje Błażeja książce i świecie, która jest jego autoprezentacją i prezentacją miejsca jest fascynująca. Fascynujący jest Błażej i jego wewnętrzne mamrotanie, jego sposób myślenia i postrzegania. A i świat, w którym żyje jest ciekawy. To Poświatów, zatem miejsce "po świecie". Do tego "po świata" uciekł nie tylko Błażej, bo ten uciekł raczej w głąb siebie, ale i jego "mądry brat - Mateusz" - rzeźbiarz. "Wróżenie ..." to opowieść o różnych formach ucieczki, ale i o samotności obok ludzi, o niemożności porozumienia, co dobitnie widać w historii braci...

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2016-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem wielbicielem twórczości Szostaka (dwa razy 10 gwiazdek za "Sto dni bez słońca" i "Oberki do końca świata") więc ucieszyłem się z jego nowej książki. I nie zawiodłem się, bo wielką radość miałem, ino, że teraz z recenzją mam problem, bo pan doktor filozofii zdrowo namieszał. Przeczytałem trochę recenzji i zdecydowałem się Państwu przedstawić fragmenty z Nowackiego i Czechowicza, z którymi się zgadzam. Dariusz Nowacki pisze:
„...W swojej najnowszej powieści Szostak mówi o sprawach elementarnych - uciekaniu od świata i siebie, braku porozumienia między ludźmi, przeróżnych wymiarach samotności, a nade wszystko o kłopotach z wysłowieniem tych doświadczeń. Szuka nowej drogi dostępu do tych spraw, komplikując opowieść. I ten wysiłek - czysto artystyczny, rzadko dziś podejmowany - należy docenić...”
Cały...

maradiego | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Bardzo, bardzo... zawiła powieść. Skomplikowana, wielowarstwowa. Odnosząca sie do mnóstwa aspektów.... . A może nie? Albowiem, gdzies tak mniej więcej w połowie ksiązki pada zdanie, wypowiedziane przez jedna z głównych postaci, przy stole, przy piwie... Kiedy przeczytałem to zdanie zacząłem mieć, niepotrzebne zupełnie, dylematy: czytac jeszcze raz, skoro wreszcie wiem o co kaman; czytać dalej pamietajac jak wiele to jedno zdanie zmienia we wszystkich znaczeniach wszystkich zdań już przeczytanych; czy, wreszcie, uznajac, że tajemnica się odkryła, dać sobie spokój z czytaniem?
przeczytałem do końca i długo jeszcze myślałem. Ciagle zresztą myślę czy szeptem myśleć nie byłoby przyjemniej.
A na koniec, własnie w tej chwili, podmieniłem gwiazdki. Na jedna więcej.
Wicie Szostaku, kimkolwiek jesteś, napisz jeszcze coś. W tej klasie. Ekstraklasie.

EwaWu | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

"Mnie nie ma, a raczej jestem, ale inaczej niż ludzie są. Bo ja tylko zajmuję miejsce w przestrzeni i wszyscy mogą na mnie patrzyć, i ja mogę na nich patrzyć, ale to tylko miejsce w przestrzeni."

Książka Wita Szostaka jest strumieniem świadomości. Strumieniem świadomości Błażeja, który pewnego dnia po prostu przestał mówić. Przestano też móc patrzeć na niego tak, by rzeczywiście go zobaczyć. Zamieszkał w swoim wnętrzu i stał się przezroczysty.

"Ja jestem gdzie indziej, we własnym wnętrzu, cały czas tam siedzę, a jak się siedzi we własnym wnętrzu, to nie wiadomo, gdzie się jest, bo nie wiadomo, gdzie jest wnętrze. (...) Myśli nie mają miejsca. Stół ma miejsce i stołki, te miejsca są obok siebie i możemy być pod stołem albo na stołku, albo przy stole. Ale myśli nie zajmują miejsca, wspomnienia nie sięgają od do, są sobie inaczej, jak całe nasze wnętrzności."

A z wnętrzności się tu wróży. Błażej - "głupi brat mądrego brata" - snuje swoją wewnętrzną opowieść o ludzkich...

carac | 2015-10-28
Na półkach: Ebook, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 października 2015

tylko wnętrzności, „nasze” wnętrzności…

W „Potępieniu Paganiniego” Anatolij Winogradow kreśli obraz wirtuoza skrzypiec, który „straciwszy głos, nauczył SKRZYPCE wyrażać całą głębię swych myśli i uczuć”. W jego wirtuozerii współcześni mu doszukiwali się szarlatanerii twierdząc, że struny jego skrzypiec zostały zrobione z „jelit żony, którą zamęczył i zabił”.

Nie bez powodu przywołuję tu te cytaty, ponieważ „Wróżenie z wnętrzności” Wita Szostaka, który – jak wiadomo – również gra na skrzypcach, jest w moim odczuciu próbą i to całkiem udaną wyrażenia tych lęków i niepokojów, które drzemią chyba w każdym z nas, a które umiejscowione są gdzieś w naszym wnętrzu, w naszych trzewiach. A takie uzewnętrznienie tego, co jest niewidoczne dla zewnętrzności, nie jest sprawą łatwą.

Narratorem książki w związku z tym jest ktoś niezwykły, ktoś zamknięty w swoim wnętrzu, ktoś leczony „w domu dla zmęczonych dusz”, którego dusza „schowała się w ciemny kąt i nawet przez oczy nie dało się jej...

romeo | 2017-01-12

Zawiła ale pasjonująca lektura.Urzekł mnie oniryczny klimat opowieści snutej przez narratora, jednego z dwóch braci,"głupszego" Błażeja i cały wykreowany w niej świat."Mądry" brat Mateusz był artystą, który odniósł spektakularny sukces dzięki oryginalnym acz kontrowersyjnym dziełom w dziedzinie współczesnej rzeźby.Jednakże wraz z żoną Martą porzuca światowe życie by zamieszkać na dworcu,który jednocześnie jest śródziemnomorską willą.Właściwie miejsce akcji oscyluje między tymi obydwoma wersjami, do końca nie wiadomo czym naprawdę jest.Autor często skazuje czytelnika na niedopowiedzenia i snucie domysłów. Ta piękna,stylistycznie wyszukana powieść oferuje solipsystyczne spojrzenie na świat wewnętrzny bohaterów,ich wycofanie, ucieczkę od świata.
Perspektywą, z której czytelnik spogląda na przedstawioną rzeczywistość jest właśnie "wewnętrzność" Błażeja, w istocie punkt widzenia "głupszego" brata okazuje się cenniejszy.Uczestnicząc w jego rwącym strumieniu świadomości, widzimy ludzi...

Bożena | 2017-01-09
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Wit Szostak jest moim odkryciem ubiegłorocznym. Skończyłam czytać już ponad tydzień temu i nie mogę się zebrać do napisania opinii. Trwam sobie tak w zachwycie i rozmyślam, a jest nad czym. Nad pięknem tego świata i nad jego okrucieństwem, nad kobietami i mężczyznami, ich wzajemnymi relacjami, nad sztuką, artystami i ich krytykami i jeszcze długo można by wyliczać.
Mnie osobiście obuchem walnęło "wypruwanie żył" przez matki. Dlaczego? Nie potrafię o tym pisać, bo to zbyt osobiste przemyślenia.
W każdym razie daję 10, co nieczęsto mi się zdarza, zwłaszcza dla literatury tak bardzo współczesnej. Z pewnością jeszcze kiedyś powrócę do świata i ludzi tak pięknie odmalowanych przez pana Szostaka.

książek: 2021
Słowianka | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Przeczytałam wszystkie, poza fantastyką, książki Wita Szostaka i nie sądziłam, że potrafi mnie jeszcze czymś zaskoczyć, a jednak mam wrażenie, że żadna z poprzednich książek nie miała takiego ładunku łagodności i subtelności jak „Wróżenie z wnętrzności”, bo choć porusza ważkie tematy czyni to za pośrednictwem szczególnego przewodnika, dorosłego mężczyzny, który zatrzymał bieg życia i zaszył się we własnym wnętrzu, skąd obserwuje otaczający go PoŚwiat. Ta historia toczy się niespiesznie, półgłosem, sotto voce, z wielkim szacunkiem i empatią dla bohaterów.
I jeszcze jedno, jest w naszej filmografii obraz, który na zawsze oczarował mnie swoją atmosferą, to „Żywot Mateusza”, będący adaptacją powieści Tarjei Vesaasa, "Ptaki", czytając „Wróżenie…” wciąż wracały do mnie tamte kadry, może i ta powieść doczeka się wielkiego ekranu, na razie wiem, że warto było czekać na tę książkę, bo od dziś to moje nowe olśnienie, zakochanie…