Atlas: Doppelganger

2015-03-02
2015-03-02
śląsk
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii „Wokół Wody” Wydanie specjalne Nr 1/23, Lato 2023 Sowa Barbara, Julia Fiedorczuk, Katarzyna Kazimierowska, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Weronika Murek, Daniel Petryczkiewicz, Michał Pospiszyl, Maciej Robert, Adam Robiński, Dominika Słowik, Tomasz Ulanowski
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Julia...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...

Trzeba wciąż na nowo opowiadać…

Myslalam, że jestem jakas dziwna, skoro ta książka mnie nie chwyciła..zachwyt wystąpił od pierwszych stron i mial trwać do końca. Tymczasem po okolo 1/4 objetosci, jakby inna osoba przejęła pióro i pisala zupełnie inną historię, splataną, niespojną i niepasujacą do reszty. Chaos plus nierowna stylistyka (wulgaryzmy mi nie przeszkadzaja a tu jakos byly nie zawsze na miejscu..). Owszem, moze taki pomysł, ale niestety nie przemówił. Żałuję równie mocno jak moi przedmówcy.

Wiem, że wszędzie doszukuję się "realizmu magicznego", już w komentarzach oberwałem kilkakrotnie. No ale widzę go i co począć - także tu. Może nie powinienem za młodu czytać tyle Marqueza :) :) . Lubię światy budowane przez Autorkę. Może dlatego, że jej książki udowadniają, że nierealne, albo może nadrealne, jest tuż, obok, zaraz za sąsiednim blokiem.

Wyzwanie LC sierpień - Debiut
Nie wiem, czy rozebraliście kiedyś kalejdoskop. W środku nie ma nic specjalnego, ot takie kolorowe złomki. Dopiero potrzeba lustra, żeby zadziała się magia. „Atlas: Doppelganger” to podobne zjawisko. Rozpatrując elementy osobno można dopatrzyć się niedoskonałości, ale razem, w danej kompozycji, tworzą unikalny hipnotyzujący obraz. Obraz niewinnej radości poznania, kiedy świat był ekscytujący i wszystko było prawdą. Bez nieufności, weryfikowania faktów czy szukania drugiego dna.
Tęsknię za prostszymi czasami dzieciństwa.

Wyzwanie LC sierpień - Debiut

Żeby tak pisać o mapach, trzeba się otrzeć o pisarski geniusz. Fantastyczny język pełen jest przydawek i porównań.
Język ten, z wielką witruozerią, nadaje nierealne kształty przedstawionej historii - tej realnej, szaro-burej rzeczywistej i tej , oniryczno-magicznej drugiej stronie (doppelganger) powieści, osnutej wokół dziadka i jego świata.

Pozytywnie zaskakująca. Byłam ciekawa, jak Pani Dominika Słowik pisze i pisze bardzo dobrze. Ponadprzeciętnie dobrze na tle "nowych polskich autorów" jak i autorów już nie tak nowych, ale ciągle do "młodej literatury" zaliczanych. Jak na debiut to naprawdę solidna pozycja.

Po lekturze świetnej "Zimowli", sięgnęłam po debiutancką książkę autorki. Zachęcona blurbem Pawła Huellego, którego twórczość bardzo sobie cenię, liczyłam na książkę ciekawą i pełną realizmu magicznego. Bez wątpienia językowo jest to dobrze skonstruowana powieść, choć zastosowana interpunkcja (brak wielkich liter) pachnie trochę manieryzmem. Niestety przedstawiona tu historia mnie nie porwała, choć passusy odnoszące się do na poły baśniowych i na poły groteskowych opowieści marynarskich dziadka zasługują na uznanie. Za to część z wymarłym blokowiskiem i Sadowskim w ogóle mnie nie zainteresowała. Na pewno słychać tu echa Borgesa, Marqueza i innych mistrzów realizmu magicznego. Dla mnie to jednak za mało.

bez wielkich liter wspomnienie? z lat 90

bez wielkich liter wspomnienie? z lat 90

Niestety, to co zapowiadało się znakomicie, okazało się nudne jak flaki z olejem i powtarzalne jak pospolite przekleństwa w tekście. Przestał mnie interesować wózek inwalidzki dziadka, a banalny przybysz dopełnił reszty.

Nierówna. Początek zachwyca, otwiera drzwi wspomnień do zakamarków blokowiska lat 90. Fragment o rocznicy pierwszej komunii skradł mi serce. Przebieganie dzieciaków przez autostrady. Bliskie mi refleksy małych okołogórniczych powiatowych miast. Sentymenty z dzieciństwa doskonale uchwycone.
A potem opowieści dziadka i niezrozumiała dla mnie historia sadowskiego nuży... By na sam koniec zatrzymać - i pozostawić z nierozumieniem.

Mieszane uczucia. Z początku duży entuzjazm. Ciekawy, oniryczny klimat. Ale od połowy zaczęło to być nurzące. Kolejne opowieści dziadka już tylko przekartkowywalem. Do finału doszedłem bardziej z obowiązku niż z przyjemności.

• Polska
  • 2015