Ramzes t. I Syn Światłości. Światynia Milionów Lat

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ramses. Le Fils de la lumiere. Le Temple des millions d`annees.
Egipt, faraon, świątynia
historyczna
Ewa

Młodziutki, czternastoletni Ramzes zostaje faraonem i ma wszystkie predyspozycje aby zostać wielkim władcą. Podczas swego panowania napotyka na wiele przeciwności ale ma wsparcie pięknej królewskiej małżonki, Nefertari i przyjaciół z dzieciństwa.
Królewscy małżonkowie stają do walki z widzialnymi i niewidzialnymi wrogami.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

książek: 1986
Ewa | 2015-11-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 listopada 2015

Opowieść o Ramzesie , który od najmłodszych lat ukochał ziemię egipską z jej świątyniami, dzikie tereny Nubii, gorące piaski pustyni oraz Nil dający życie.
Jako drugi syn faraona Setiego, wiedział, że jego starszy brat ma zostać królem, mimo to wielbił swego ojca, który stawiał przed Ramzesem najróżniejsze wyzwania, by w końcu mianować go swoim następcą.
To opowieść o młodym, mężnym chłopcu, przygotowywanym do rządzenia wielkim krajem , jakim był Dolny i Górny Egipt, o człowieku niezłomnym ale sprawiedliwym i prostolinijnym, miłujący swój kraj i lud, mającego wizję wielkiego państwa. O przyjaźni i zdradzie, nienawiści, miłości i namiętności, rządzy władzy i bogactwa.
Autor w bardzo przystępny sposób przybliżył nam historię starożytnego Egiptu. Nie ma tu zawiłych narracji lecz wartka i barwna akcja oraz proste ale jakże ludzkie emocje.
Od zawsze fascynował mnie ten odległy świat faraonów, piramidy i świątynie stawiane swoim bogom. Jestem bardzo ciekawa dalszych...

monika | 2012-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2012

Pierwszy tom trylogii egipskiej. Świetnie nakreślony okres przejęcia władzy przez Ramzesa, jednego z najwybitniejszych władców starożytnego Egiptu. Autor w bardzo realistczny sposób opisuje życie oraz zwyczaje starożytnych. Nie brak również intryg na dworze królewskim.

Agnessa | 2010-10-02
Przeczytana: 21 maja 2010

Ostatnie cztery tygodnie nie należały do najszczęśliwych dla procesu odchamiania i wchłanianie nie tyle książek co nawet filmów szło opornie lub wcale. Ostatnio poczułam w sobie przypływ energii i rozpoczęłam proces nadrabiania zaległości. Na pierwszy ogień poszły pierwsze tomy chyba najsłynniejszej powieści słynnego francuskiego egiptologa, Christiana Jacqa. Dodam, że to nie pierwsze moje spotkanie z tym pisarzem. Na początku 2009 roku wczytywałam się w czterotomowych "Tajemnicach Ozyrysa". Styl Jacqa jest rozpoznawalny, nie tyle w strukturze i bogactwie słowa ile w szkicach postaci i założeń fabularnych. Pisarz potrafi swoją ogromną wiedzę na temat starożytnego Egiptu przekuć w ciekawe i wciągające powieści. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy będzie w stanie poczuć te klimaty i stylistykę.

Tytułowy bohater to nikt inny jak Ramzes II, wielki faraon z XIX dynastii, przez Greków zwany Ozymandiasem. Jeżeli ktoś szuka stricte naukowych i zgodnych z dotychczasowymi odkryciami...

Małga | 2011-03-28

Czyta się dobrze, tylko Jacq jest dyrektorem Instytutu Ramzesa w Paryżu i czytelnik może pomyśleć, że wydarzenia w całej 5-ciotomowej powieści to fakty historyczne... no i klops...

Nefer | 2011-09-13
Przeczytana: 2010 rok

Po prostu rewelacyjne książki! Są nasycone emocjami, wiele razy przeszedł mnie dreszcz czy zakręciła się w oku łza. Polecam wszystkim.

Sławomir | 2018-03-13
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam