Tajemnica królestwa

Tłumaczenie: Kazimiera Manowska
Cykl: Trylogia Rzymska (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
Valtakunnan salaisuus
powieść historyczna
Wiedźminka

Część pierwsza trylogii. Marek Mezencjusz Manilianus, obywatel rzymski, przybywa do Aleksandrii, gdzie zaczyna badać zawarte w świętych księgach przepowiednie i proroctwa różnych ludów cesarstwa. Za najbardziej intrygującą uznaje żydowską zapowiedź nadejścia odkupiciela i zbudowania Królestwa, zwłaszcza że wiele znaków i wydarzeń zdaje się świadczyć, iż czas ten właśnie nadszedł. Wyrusza w...

Część pierwsza trylogii.

Marek Mezencjusz Manilianus, obywatel rzymski, przybywa do
Aleksandrii, gdzie zaczyna badać zawarte w świętych księgach przepowiednie i proroctwa różnych ludów cesarstwa. Za najbardziej intrygującą uznaje żydowską zapowiedź nadejścia odkupiciela i zbudowania Królestwa, zwłaszcza że wiele znaków i wydarzeń zdaje się świadczyć, iż czas ten właśnie nadszedł. Wyrusza w końcu do Jerozolimy i trafia na chwilę, gdy ukrzyżowany zostaje Jezus Nazarejski. Coraz bardziej zaciekawiony Marek rozpoczyna wędrówkę jego śladami....

Frider | 2019-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

Piękny przykład marnowania literackiego talentu.

Książka_koc_kot | 2019-03-30
Przeczytana: listopad 2018

Szkoda czasu....

Damian Mikrut | 2018-03-27
Przeczytana: 25 marca 2018

Początek ciekawy, do mniej więcej połowy czyta się nieźle, pod koniec trochę irytująca

Konrad | 2016-11-17

Krótko i zwięźle: tajemnica Królestwa. Królestwo z dużej, więc już coś wiadomo: że miejscem akcji jest Judea i Galilea, że toczy się ona u schyłku panowania cesarza Tyberiusza, że wśród bohaterów drugoplanowych znajdziemy kilka kobiet o imieniu Maria, ze dwóch mężczyzn o imieniu Szymon i grono innych postaci znanych od tysiąca kilkuset lat. A kto jest bohaterem pierwszoplanowym? Przedstawia się on już od pierwszego zdania, więc nie zdradzę nic niepotrzebnie, gdy napiszę, że jest to młody, zamożny Rzymianin trudniący się poszukiwaniem, nie bez przerw na rozrywki. Czego poszukuje? Żebyż to on sam wiedział! Wszystko napisane nie bez humoru, stylem lekkim, bliskim tyleż "Egipcjaninowi Sinuhe", co kryminałom z komisarzem Palmu. A co do oceny powieści jak całości... Cóż, moim zdaniem wyjście z Egiptu, gdzie czuł sie tak doskonale, Waltariemu nie posłużyło.

Magdalena | 2016-09-09
Przeczytana: 03 maja 2016

Aż niewiarygodne, że napisał to Mika Waltari. Rozczarowanie roku. Może w przyszłości będzie drugie podejście.

Jolanda | 2016-01-09

Czas po ukrzyżowaniu Chrystusa. Jak dla mnie, zbyt wiele akcji dzieje się "w głowie bohatera". Interesująca fabuła niezbyt interesująco opisana.

Shimik | 2015-12-23

Patrycjusz Marek, obywatel rzymski. Przebywa w Aleksandrii i okolicach, gdzie prowadzi dysputy filozoficzne z przedstawicielami różnych grup społecznych. Tak to wygląda przez całą książkę. Gdyby to jeszcze wnosiło coś sensownego jak np. w przypadku Georga Orwella to rozumiem, ale tu jest wręcz odwrotnie! Nic ze sobą nie wnosi! Według mnie jeśli ktoś ma ochotę na "książkę do spania" to ta nadaje się idealnie. Jest nudna, nic się nie dzieje, a same listy nie wnoszą nic ciekawego! Można tej książki używać zamiast kołysanki. Równie dobrze będzie pomagała zasnąć!

Mariusz | 2014-10-16

Bardzo dobra powieść.

calvatus | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Niesamowicie ciekawy pomysł na książkę i bardzo interesujące spojrzenie na historię Jezusa z perspektywy tamtych czasów. Powieść zupełnie odrywa czytelnika od myślenia o chrześcijaństwie, do jakiego przywykł, i pokazuje jak mogło wyglądać w swoich samych początkach. Niestety parę rzeczy powtarza się ciągle aż do znudzenia, a niektóre pomysły są trochę infantylne, niemniej jednak polecam przeczytanie książki, a sam nie omieszkam zabrać się za kolejne części.

aleczka | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Czas po ukrzyżowaniu Chrystusa do Wniebowstąpienia widziany oczami Rzymianina. Temat ciekawy, ale jak dla mnie za dużo filozofowania. I wszechobecny szowinizm, wręcz pogarda dla kobiet i wszystkich obcych bardzo mnie raziły:( Może takie były wtedy stosunki międzyludzkie? Nie znam historii na tyle...