Wyzwanie czytelnicze LC

Królestwo na końcu drogi

Tłumaczenie: Marian Leon Kalinowski
Cykl: Krzyżowcy (tom 3)
Wydawnictwo: Videograf II
7,66 (120 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
17
8
43
7
35
6
10
5
5
4
0
3
0
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Riket vid vagens slut
data wydania
ISBN
9788371836572
liczba stron
464
kategoria
historyczna
język
polski

W roku 1192 Arn de Gothia wraca do domu po dwudziestu latach służby jako rycerz templariusz w ziemi świętej. Nie wraca jednak sam: są z nim muzułmanie i chrześcijanie, ludzie parający się handlem i rzemieślnicy różnych specjalności a nieznanych dotąd w świecie skandynawskim. Arn chce wprowadzić w życie swój wielki plan: zjednoczyć szwedzkie ziemie i stworzyć silne królestwo pokoju i dobrobytu....

W roku 1192 Arn de Gothia wraca do domu po dwudziestu latach służby jako rycerz templariusz w ziemi świętej. Nie wraca jednak sam: są z nim muzułmanie i chrześcijanie, ludzie parający się handlem i rzemieślnicy różnych specjalności a nieznanych dotąd w świecie skandynawskim. Arn chce wprowadzić w życie swój wielki plan: zjednoczyć szwedzkie ziemie i stworzyć silne królestwo pokoju i dobrobytu. Dwadzieścia lat upłynęło także od rozstania z Cecylią. Arna dręczy pytanie: czy ukochana czeka na niegoa Czy ich uczucie okazało się wystarczająco mocne i trwałea Nie wie także, co się stało z dzieckiem, które miała urodzić Cecylia po zamknięciu w klasztorze. Kochankowie łączą się, lecz na ich drodze piętrzą się nowe przeszkody. Czy miłość okaże się ważniejsza niż politykaaTrylogia Krzyżowcy Jana Guillou, najpopularniejszego współczesnego autora szwedzkiego, to wspaniała epicka opowieść o zakazanej miłości, pokucie i świętej wojnie. Barwna i pełna dynamicznych scen saga pozwala czytelnikowi na głębsze zrozumienie fascynującego okresu wypraw krzyżowych i ich wpływu na dzieje Europy. Trylogia osiągnęła w Szwecji nakład ponad 2 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na kilka języków. Nakręcony na jej podstawie film jest najdroższą produkcją w dziejach kinematografii skandynawskiej.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (330)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1134
słoneczko | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Ta bardzo ciekawa średniowieczna saga kojarzy mi się z cyklem Petera Berlinga „Dzieci Graala”. Kolejna część na bardzo wysokim poziomie jak poprzednie.
Templariusze – mój „konik”.
Plusy:
- powrót rycerza Arna po dwudziestu latach do ojczyzny;
- połączenie dwojga zakochanych Cecylii i Arna po odbyciu pokuty;
- próba wprowadzenia nowych możliwości handlu i rzemiosła w kraju poprzez sprowadzenie fachowców z krajów muzułmańskich;
- dużo opisów obrzędów i tradycji w Skandynawii w tamtych czasach;
- miłość, przyjaźń, honor, szacunek, poświęcenie - to wartości ważne w życiu;
- poruszenie problemu tolerancji religijnej;
- pokazanie trudności i problemów z przekonaniem ludzi do nowości i zmian w życiu;
- uzmysłowienie, że każdy powinien ponosić odpowiedzialność za swoje czyny;
- intrygująca powieść historyczna z okresu wypraw krzyżowych;
- bardzo dobra znajomość tematu przez autora.
Minus - trochę za wiele wątków obyczajowych i politycznych.
Ogółem książka bardzo dobra.
Polecam cały cykl.

książek: 3106
gwiazdka | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 30 marca 2016

„Królestwo na końcu drogi” to tom dorównujący poprzednim. Akcja znowu przenosi się do Szwecji, a autor umiejętnie pokazuje trudne początki tego państwa. Narracja prowadzona jest tak barwnie i umiejętnie, przy tym tak ciekawie, że gdybym mogła przyznałabym Janowi Guillou wszystkie możliwe nagrody z literackim Noblem na czele. Bardzo polecam wszystkim, których interesuje średniowieczna tematyka, a znacznie ma też piękno języka.

książek: 6737
allison | 2015-09-09
Przeczytana: 08 września 2015

Trzeci tom opowieści o Arnie i jego bliskich skupia się przede wszystkim na wątkach obyczajowych. Mamy tu bardzo dużo opisów codziennych obowiązków, obrzędów i tradycji ojczystych stron rycerza.
Oczywiście są też wątki miłosne, które ubarwiają akcję, ale nie wysuwają się na plan pierwszy.

Ważną rolę pełnią fragmenty o militarnym charakterze. To nie tylko bitwy, potyczki i pojedynki, ale także złożona, dojrzała polityka Arna, która w przyszłości - za życia jego wnuka - doprowadzi do powstania kraju zwanego Szwecją.

Podobnie jak w poprzednich tomach, autor porusza tu kwestie religijne, zwłaszcza problem tolerancji i odpowiedzialności za swoje czyny, co w kontekście średniowiecza wydaje się być bardzo nowatorskie i na pewno ma ponadczasowy charakter.
Zakończenie, w którym mowa o mechanizmach władzy i jej związkach z religią powinien wziąć sobie do serca każdy współczesny polityk. Te fragmenty dają wiele do myślenia i niemal każą się przy nich zatrzymać.

Cała trylogia napisana...

książek: 3281
Anna | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Jest rok 1192; rycerz Arn de Gothia po dwudziestu latach służby w zakonie templariuszy w Ziemi Świętej powraca do ojczyzny. Wraz z nim, do nieznanego sobie kraju, podróżują wszelkiej maści rzemieślnicy i handlarze, zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie. Mają oni - zgodnie z planami Arna - pomóc w stworzeniu zjednoczonego i silnego państwa szwedzkiego.

Po ślubie Arna z Cecylią, co dzieje się nijako wbrew woli jego stryja, królewskiego yarla - Birgera Brosy, małżonkowie osiadają w Forskil, jednej z rodowych posiadłości Folkungów. Arn rozpoczyna realizację swoich planów od rozbudowy i wzmocnienia dworów rodzinnych, szkolenia i przyuczania do rycerskiego rzemiosła młodych swego rodu, wyrabiania nowoczesnej broni, nauki jazdy konnej i tajników walki. Wierzy, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą obronić się Folkungom przed ewentualnymi zawieruchami wojennymi.
Śmierć króla Knuta Erikssona powoduje, że na tronie zasiada wychowany w Danii Sverker Karlsson, potomek poprzedniego...

książek: 347
Ysterves | 2014-05-03
Przeczytana: 01 maja 2014

Arn po raz trzeci.
Po ponad 20latach Arn powraca do Domu. Nie tylko ojczyzny, ale także i do Arnäs, do brata Eskila, ojca Magnusa i macochy. Wydawałoby się, że na tym powieść powinna się skończyć. W końcu pierwsza część nosi tytuł "Krzyżowcy". Jednak się nie kończy, gdyż nie jest to historia walki Zakonu Templariuszy w Ziemi Świętej, ale przede wszystkim jest to historia dwojga kochanków, Arna i Cecylii.
Powróciwszy do Skandynawii, Arn zastaje zmiany. Nie tak duże, na jakie by wskazywał okres 20lat, ale wystarczająco duże, na które "normalny" człowiek potrzebowałby trochę czasu. Zamiast tego nasz bohater zaczyna od... pracy. Będąc na wschodzie, poznając obce kultury zobaczył jak daleko za światem jest Gocja. Mając ze sobą cudzoziemców na okres 5lat pokusił się o zbudowanie takiej potęgi, jaka na północy nie była znana.
Zaczyna się czas wielkich zmian, ale także niepokoju. Król i jarl, Birger Brosa, chcą, żeby Arn złamał swe przysięgi dla ratowania pokoju. Jednak (chyba jedyna...

książek: 266
Baś | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Niesamowita. Inna niż wszystkie. Saga o losach Arna i Cecylii jest piękna, inna niż wszystko. Pokazuje wszystkie najważniejsze wartości i kontrast pomiędzy tym, jak naprawdę to wszystko wyglądało. Upór w wprowadzaniu nowości, mimo, że nie zawsze zmiany przyjmowano z otwartymi ramionami.
Może i język nie był jakiś cudownie porywający, ale historia sama w sobie jest cudowna, warta przeczytania.
Jestem pewna, że nie wszystkim będzie się podobać, ale docenią tą sagę wszyscy lubujący się w takich klimatach.
Bo jak dla mnie - Templariusze, miłość, honor plus troszkę historii - to jedno z lepszych połączeń, jakie można znaleźć w książkach :)

książek: 3068
Andrew Vysotsky | 2011-03-23
Na półkach: Eee, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 23 marca 2011

Jan Guillou, jeden z najbardziej znanych szwedzkich powieściopisarzy, kojarzył mi się dotąd jako autor serii książek o przygodach skandynawskiej wersji 007 czyli Carla Hamiltona, z których jak dotąd w Polsce wydano tylko trzy*. Stał się on moim ulubionym autorem, a ocenę tę pogłębiła jeszcze lektura niesamowitego Zła, powieści niepowtarzalnej i do głębi poruszającej. Kiedy sięgałem po Krzyżowców, byłem po równi pełen obaw co nadziei. Guillou oto porzucił współczesność, w której czuł się jak ryba w wodzie, na rzecz wieków średnich. Przeskok ogromny i ciekaw byłem, czy sprawdził się w nowym klimacie równie dobrze jak w XX wieku. Z drugiej strony - wiedziałem już, iż cykl stał się prawdziwym szałem w Skandynawii, podobnie jak ekranizacje stworzone na jego podstawie. To tylko zaostrzyło apetyt.

Książki zakupiłem w czteropaku wydanym przez Videograf II z Katowic. Seria składa się z następujących powieści:
Droga do Jerozolimy (oryg. Vägen till Jerusalem)
Rycerz Zakonu Templariuszy...

książek: 488
Antoniuss | 2014-03-01
Przeczytana: 2011 rok

III tom sagi Krzyżowcy. Fabuła jest ciekawa, ale irytują wady obecne już w poprzednich częściach sagi – przekonanie o globalizacji jako jedynym słusznym sposobie na rozwój ludzkości (wiem, w realiach średniowiecza brzmi to absurdalnie, ale autor chwali też feudalne nowinki które zniszczyły wiele wspaniałych tradycji należących do oryginalnej, skandynawskiej kultury) oraz nabożne uwielbienie głównych bohaterów.

książek: 0
| 2010-11-15
Przeczytana: 01 listopada 2010

Słów parę na stronie:

http://anhelli-anhelli.blogspot.com/2010/11/krzyzowcy-krolestwo-na-koncu-drogi-jan.html

książek: 7
PanTalon | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane

Dziwna książka Z jednej strony trzeba docenić kunszt operowania słowem, pracę wykonaną by ją napisać z drugiej fabuła jest strasznie naiwna tzn bohater przywozi ze sobą kilka wozów złota kilkunastu fachowców i po prostu wydaje wydaje co ma arabscy uczeni wymyślają co się da i tak lecą kolejne strony podczas czytania. Nie ma tu zwrotów akcji dramatyzmu, napięcia jak np w sadze cornwella o przygodach utrechda z babenberga (chyba tak się powinno pisać)

zobacz kolejne z 320 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd