Łabędzie Leonarda

Wydawnictwo: Rebis

Łabędzie Leonarda to fascynująca historia dwóch rywalizujących ze sobą sióstr z książęcego rodu d Este, sugestywnie nakreślona na tle zamętu, jaki zapanował w Italii u schyłku XV wieku. Piękna, wykształcona i ambitna Isabella nie ma powodu zazdrościć swej nie tak utalentowanej i olśniewającej siostrze, jednak kaprys losu właśnie młodszą Beatrice łączy węzłem małżeńskim z potężnym Ludovikiem Sforzą, przyszłym księciem Mediolanu. Ten barwny fresk z czasów Leonarda da Vinci to również portret geniusza, który wyprzedza swój czas i aby wyrazić własną wizję artystyczną, musi wypełniać żądania bogatych mecenasów. Pasjonujaca powieść o rywalizacji, miłości, zdradzie i zawiedzionych nadziejach, która przenosi czytelnika do renesansowej Italii i jej potęg Mediolanu, Wenecji i Ferrary zachęca, by w dziełach wielkiego Florentyńczyka nie szukać rozwiązania zagadki, lecz raczej zadumać się nad tajemnicami ludzkiego serca.

Gdzieś w połowie miałam serdecznie dość obu sióstr d'Este. Raziła mnie ich egzaltacja. Rozumiem, że na początku były dziewczynkami - zatem na początku powieści, z uśmiechem, czytałam o ich marzeniach. Później jednak, kiedy dorosły, wydawało mi się, że w ogóle się nie zmieniły.

Może jestem cyniczna, ale gdybym była księżną Mediolanu - ostatnią rzeczą, która by mnie doprowadziła do rozpaczy, byłoby to, że malarz namalował kochankę mego męża. Prędzej zabiłabym kochankę(i męża:), prędzej zgotowałabym piekło tej kochance(i mężowi). Oczywiście każdy, kto dowiaduje się o zdradzie, czuje w sobie to bolesne ukłucie. Ale królowe i księżne dość dobrze radziły sobie ze zdradami ze strony mężów - bo niemal od kołyski widziały podobne sceny we własnych domach rodzinnych. I naprawdę nie były zdziwione!

Podobnie - gdybym była markizą Mantui - nie wariowałabym, że malarz - nawet tak dobry, jak Leonardo da Vinci, nie chce namalować mojego portretu i nie czyniłabym z tego celu życia. A już na...

Renax | 2017-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Jest to powieść obyczajowa osadzona w piętnastowiecznym Mediolanie i Mantui. Bohaterkami są dwie autentyczne postacie, Isabella d’Este, znana jako Pierwsza Dama Renesansu i jej siostra Beatrice d’Este. Ich mężowie i ojcowie też są postaciami historycznymi. W tle pojawia się wielki Leonardo, już po namalowaniu 'Damy z gronostajem', a w trakcie akcji powieści maluje 'Ostatnią wieczerzę' 'Ledę' i 'Mona Lisę'. Pokazany jest jego warsztat, sposób pracy, jego nowatorskie projekty i szerokie spektrum zainteresowań. Ale nie jest to tylko głupiutka próba odtworzenia historii jakich wiele w literaturze popularnej. To pełna pasji opowieść o kobietach i o sztuce i o tym, co czyni człowieka nieśmiertelnym, a co przemija.
Książki słuchałam jako audiobook w wykonaniu Elżbiety Kijowskiej. To świetna lektorka, a tę książkę przeczytała mistrzowsko. Wstawki z zapisków Leonarda czytał mój faworyt wśród lektorów, pan Ksawery Jasieński. Co mi się najbardziej spodobało w zapiskach? Nieskromnie...

allison | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Napisana z rozmachem historia dwóch sióstr, Izabelli i Beatrice z rodu d'Este, wybitnych kobiet, które kulturalnymi i politycznymi zapędami oraz zdolnościami wyprzedzały swoją epokę, niejednokrotnie wyręczając własnych mężów w prowadzeniu negocjacji i knuciu intryg.
Autorka w przekonujący sposób pokazała portrety pań, którym przyszło żyć w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Powieść odsłania także historię powstania kilku największych dzieł malarskich Leonarda da Vinci i ciekawie portretuje naturę artysty. Świetnie pokazuje również klimat epoki, w której miłość do piękna przeplatała się z bezlitosną walką o władzę i dworskie wpływy.
Czyta się jednym tchem !

Kevorkian | 2015-11-29
Przeczytana: 25 listopada 2015

Dawno nie trafiłam na książkę, której po prostu nie byłam w stanie czytać, bo tak bardzo nie podobał mi się styl, w jakim została napisana. Ta jest po prostu fatalna. Napisana jest w patetycznym i jednocześnie egzaltowanym stylu jakiego mogłabym się spodziewać u Aleksandra Dumasa seniora, ale nie u współczesnej autorki. Aż sprawdzałam notkę biograficzną, bo po kilkudziesięciu stronach byłam przekonana, że czytam książki autorki z XIXw. Na dokładkę narracja jest pisana w czasie teraźniejszym - Isabella podchodzi, Isabella mówi etc. Czyta się to mocno dziwnie i przynajmniej mi - nieprzyjemnie. No i oczywiście pasujące do sztywnej narracji drętwe dialogi. Za wiele tego jak dla mnie, nie zamierzam się męczyć.

Alina | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 13 listopada 2013

Świetna, dobrze skonstruowana mocno osadzona w realiach historycznych powieść. Barwne postacie tym ciekawsze, że autentyczne, podobnie wciągająca fabuła, osnuta na rywalizacji sióstr i perypetiach miłosnych bohaterów. Oj, działo się w tych czasach wiele.
Szkoda tylko, że nie do końca doceniona jest Beatrice . Historia wspomina ją jako światłą, obdarzoną licznymi talentami w tym również politycznymi kobietę renesansu.
Polecam nie tylko wielbicielom historii.

nieidentyczna | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Świat przeszłości – niedostępny dla większości - teraz jest w zasięgu waszych rąk! Jeśli tylko zechcecie, możecie dać się porwać XV-wiecznej Italii – krainie niezwykłej, która oprócz znamienitych rodów wydała także na świat największego twórcę renesansowego, człowieka wszechstronnie utalentowanego – można by rzec – oryginała, czyli Leonarda da Vinci.

„Łabędzie Leonarda” Karen Essex to opowieść o dwóch nieustannie rywalizujących ze sobą, i jakże odmiennych, siostrach z rodu d’Estów, córek księcia Ferrary. Isabella - pełna wdzięku i gracji, o przepięknym głosie, umiejąca doskonale tańczyć i grać na instrumentach, kochająca sztukę - to uosobienie kobiecości. Jej całkowitym zaprzeczeniem jest siostra, Beatrice – dziewczyna gwałtowna, spontaniczna, nieprzewidywalna, kochająca konie i wyścigi. Obie, jako kilkunastoletnie panienki zostają wydane za mąż – Isabella za Franciszka II Gonzagę, markiza Mantui, którego kocha z wzajemnością, zaś Beatrice za Ludovica Sforzę, księcia...

Nifelinord | 2015-09-04
Przeczytana: 03 września 2015

CHŁAM. Z serca odradzam.
Najlepszą rzeczą, jaką do zaoferowania ma ta książka poza estetyczną okładką, są fragmenty notatek Leonarda da Vinci.

Nudna, fatalna stylistycznie, ciężko napisana książczyna Karen Essex nie zasługuje na Waszą uwagę nawet (a może zwłaszcza) w roli niezobowiązującego czytadła. Autorka zrobiła wszystko, żeby wyprowadzić mnie z równowagi: jej mężczyźni są płascy i wycięci z kartonu (nawet mistrz Leonardo, któremu usiłowano nadać jakąś głębię i dlatego... porównano go do Chrystusa), kobiety irytujące (marysuiczna do bólu Isabella nie przechodzi w ogóle żadnej ewolucji pod wpływem spotykających ją wydarzeń, zaś jej siostra Beatrice w ich wyniku staje się jeszcze bardziej antypatyczna, niż na początku), realia historyczne, choć autorka trzyma się ich ram, są oddane topornie i bez polotu, wątki polityczne wepchnięte na siłę (tak że osoba niezorientowana w tematyce wojen włoskich pogubi się albo znudzi, nim jeszcze zdoła się pogubić), zaś opisy, zamiast zgrabnie...

Annathea | 2012-06-17

Ocenianie powieści historycznych jest o tyle łatwe, że nie trzeba bać się spoilerów. Fabuła jest szczegółowo opisana w podręcznikach i na Wikipedii. Łabędzie Leonarda to historia rywalizacji dwóch sióstr z książęcego rodu d'Este, żyjących we Włoszech u schyłku XV wieku. Starsza Isabella, przeszła do historii jako największa znawczyni i kolekcjonerka Renesansu. Młodsza Beatrice to jeden z kopciuszków, znana głównie z tego, czyją żoną i siostrą była.
Główną postacią jest Beatrice, powieść rozpoczyna się jej ślubem, kończy zaraz po śmierci, gdy wszystko co stworzyła z mężem rozpada się, a Mediolan okupują francuskie wojska. Z dziecka księżniczka zmienia się w kobietę, kochaną przez lud księżną, pełną radości życia, dyplomatkę wspomagającą ambicje męża, rywalizującą z siostrą o tytuł pierwszej damy Italii. Autorka sięga po wszystkie „klasyczne” motywy by pokazać siostrzaną rywalizację, łącznie z uczuciem do tego samego mężczyzny, ale centralny jest jednak konflikt rozgrywający się...

koemata | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Audio, Az w 2014

Pierwsza znana historii epidemia syfilisu miała miejsce w 1495 roku. Wybuchła ona w armii króla Francji Karola VIII, która najechała Neapol. To zapoczątkowało epidemię syfilisu w całej Europie. Od tamtej pory trwa debata na temat pochodzenia tej choroby.
W Am­boise zmarł Karol VIII. Po­dobno w dzień Wielka­nocy w 1498 roku wy­cho­dził ze swą żoną, aby towa­rzy­szyć jej przy grze w piłkę. Choć był ni­skiego wzrostu, ude­rzył głową o belkę w drzwiach i pod­czas gry nagle ze­mdlał.

Gretta | 2017-06-12
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2016

Naprawdę dobra powieść historyczna. Losy dwóch niezwykłych sióstr w fascynującej Italii schyłku XV wieku. Choć wiele się dzieje (wojny, spiski, romanse, zdrady i wszystko to co się wówczas na europejskich dworach działo), tempo narracji jest spokojne. Nacisk nie jest bowiem położony na zaskakujące zwroty akcji, ale przeżycia wewnętrzne bohaterów. Sporo miejsca autorka poświęca też sztuce, zwłaszcza tytułowemu malarzowi.
Olbrzymim plusem jest to, że autorka ściśle trzyma się faktów i opisuje faktyczne wydarzenia, nie dopowiadając sobie niczego z własnej wyobraźni. Nie odbiera to jednak powieści barwności i sugestywności. Może nie zostałam zupełnie "zatopiona" w lekturze, ale całość była i interesująca i pouczająca, więc mocno polecam.