Sprawa osobista

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Jack Reacher (tom 19)
Wydawnictwo: Albatros
Personal
Dorota_1988

W samym centrum Paryża snajper oddaje strzał do prezydenta Francji. Wystrzelony z odległości tysiąca pięciuset metrów pocisk zatrzymuje kuloodporna szyba. Wszystko wskazuje na to, że chodziło tylko o próbę generalną przed zbliżającym się szczytem G8, który ma się odbyć w Londynie, a jednym z potencjalnych celów jest prezydent USA. Wywiad wojskowy, FBI i CIA zwracają się do Reachera z prośbą...

Wywiad wojskowy, FBI i CIA zwracają się do Reachera z prośbą o pomoc w schwytaniu zamachowca. Według nich może nim być John Kott, którego przed szesnastu laty wpakował za kratki. Z natury podejrzliwy wobec służb specjalnych Reacher nie wierzy w tę teorię i próbuje się trzymać z dala od całej sprawy. Do czasu, aż na własne oczy zobaczy zdjęcia ze swoją twarzą, na których Kott po opuszczeniu więzienia ćwiczył strzelanie do celu właśnie z odległości tysiąca pięciuset metrów…

Teraz Reacher już nie może się wycofać, bo sprawa stała się osobista.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1542,34...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1542,34...»

Paco | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane, LEE CHILD
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Budowa ego.
Np. niscy faceci kupują wielkie samochody.
Alter ego.
Np. autor powieści w zawoalowany sposób przedstawia wyobrażenie siebie samego.
W tej pozycji kurtyna opadła. Wyszło szydło z worka. Child stał się Reacherem.
Z tym,że chyba tylko wzrost się zgadza.
To i tak dużo, bo spójrzcie na Reachera – Criuse’a. Pusty śmiech.
Mówię o gabarytach. Film był niezły.
Narracja poprowadzona myślami? Możemy zapomnieć.
Wykluł się nam narrator pierwszoosobowy. To On jest perfekcyjny.
To On jest bez skazy. Zrównoważony, enigmatyczny, a za chwilę zabójczy.
Cóż z tego, jak zabrakło paliwa. Zabrakło swobody, błyskotliwości i ojeju !
Stał się zarozumiały. Jeszcze nie pikuje, ale już na pewno spada. Odbieram tę książkę, jako akt desperacji.
Z czegoś trzeba żyć.

Stokrotka | 2018-03-17
Przeczytana: 16 marca 2018

Jack Reacher tym razem robi porządek w Anglii i Francji. Nawet będąc w stanie spoczynku, okazuje się osobą niezastąpioną. Jego głównym przeciwnikiem jest niezwykłej klasy snajper, „znajomy” z przeszłości.
„Sprawa osobista” to kolejna dobra odsłona przygód byłego majora żandarmerii wojskowej. Dobra, ale w moim odczuciu, nazbyt przegadana, rozwleczona. Narracja pierwszoosobowa w tym przypadku też nie bardzo działa na korzyść bohatera. Poza tym wolę te części, w których Reacher trafia do jakiegoś miasteczka, styka się ze zwykłymi ludźmi potrzebującymi pomocy. Te części, gdzie tematem jest terroryzm czy przepychanki na wyższych szczeblach władzy, podobają mi się jakby mniej.

veinylover | 2016-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Jack Reacher w ekstremalnie wysokiej formie. Wszystko, czego oczekuję od tego typu literatury sensacyjnej. Żadnego tam poprawnopolitycznego babrania się w aresztowanie bandziorków. Prosta, krotka piłka.
Dlaczego tak lubię Reachera? Oto esencja natury Jacka w krótkiej rozmowie z partnerką agentką:
„W końcu zadała nieuniknione pytanie.
— Nie jest ci przykro z powodu tego faceta?
— Jakiego faceta? — odparłem.
— Tego, który umarł.
— Masz na myśli faceta, którego zamordowałem z zimną krwią?
— Powiedzmy.
— Był z niego prawdziwy twardziel.
— Nie jest ci przykro?
— Nie — odparłem.
— Naprawdę?
— A tobie jest?
— Trochę.
— Nic mu nie zrobiłaś.
— Mimo to.
— Facet miał wybór — powiedziałem. — Mógł spędzić życie, pomagając starszym paniom przechodzić przez ulicę. Mógł pracować jako wolontariusz w bibliotece. Przypuszczam, że mają tutaj jakąś bibliotekę. Mógł zbierać pieniądze na głodne dzieci w Afryce albo na to, na co je dzisiaj zbierają. Mógł zrobić bardzo wiele dobrych rzeczy. Ale nie...

wiejskifilozof | 2016-10-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przerwie wracam do czytania Lee Childa,przerwa była spowodowana brakiem nowych książek w bibliotece.
Na szczęście już są i można się delektować kolejnymi przygodami Jacka.
Tu mamy coś ciekawego,Reacher opuszcza dobrze mu znane USA i udaje się do Francji i Londynu.
Większość akcji to Londyn,gdzie czeka nas między innymi.Serbski gang,pewnie osiłek.
A tłem będzie poszukiwanie pewnego snajpera.
Świetna książka.

Shimik | 2016-01-06

Nieśmiertelny Jack Reacher! Jak zwykle wpakuje się w jakieś tarapaty i wyjdzie z nich obronną ręką. Miałem teraz ochotę na trochę zwykłej, brutalnej przemocy. A gdzie jej szukać jak nie w książkach Lee Childa? Główny bohater zapewni odpowiednią jej ilość skierowaną oczywiście przeciw tym "złym". Najbardziej do tej książki zachęciło mnie to, że akcja dzieje się gdzie indziej, nie tylko w stanach. Europa przecież też jest wyjątkowa (moim zdaniem znacznie bardziej wyjątkowa). Także akcja we Francji i Wielkiej Brytanii zachęciła mnie do kupna tej książki zwłaszcza za atrakcyjną cenę z biedronki:) Jeśli lubicie Reachera to spodoba się Wam również ta książka!

'' Bo królem są tu światowe rządy , ze wszystkimi swoimi trzyliterowymi agencjami i tajnymi jednostkami , do jednej z których musiała należeć ta dziewczyna . ''

Jaki jest Jack Reacher , to każdy widzi . To człowiek prawie bez właściwości , a na pewno taki którego po odejściu z armii bardzo ciężko namierzyć . Nie używa kart kredytowym , nie ma wydanego paszportu , nie nosi ze sobą telefonu komórkowego . Podróżuje sobie jak każdy inny zwyczajny anonimowy obywatel . Jednak niektórzy wiedzą jak dać mu znać że chcą się z nim zobaczyć . Wszak Reacher czasami czytuje gazety i mimo że bardzo stara się trzymać z daleka od spraw jakimi zajmował się wcześniej , sprawy owe nie chcą się trzymać z daleka od niego . Tym razem chodzi o kolesia , niejakiego Johna Kotta , super wyszkolonego snajpera którego szesnaście lat wcześniej nasz superbohater zapuszkował , a który właśnie wyszedł na wolność i chce zrobić zamach w czasie szczytu G8 (tak twierdzą rządowe agencje) . Więc FBI i CIA proszą...

Beata | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Bardzo mi się podobała. Lubię Lee Childa, ale ta powieść wyjątkowo mnie ujęła. Akcja szybka, spójna, bez dłużyzn. Jack Reacher jak zawsze niepokonany!

Kucharz | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

"- Nie chciałbyś spotkać się z królową?
- Niekoniecznie. To zwykły człowiek.
Jesteśmy wszyscy równi.
Czy ona marzy o tym, żeby spotkać się ze mną?"

Ah ten Reacher!
Kolejna książka z byłym wojskowym policjantem jest niesamowicie podobna do wszystkich wcześniejszych. Mimo to czyta się ją szybko i przyjemnie.

"Okazałem się przewidywalny (...)
Przewidywalny aż do bólu." - Reacher o sobie.

Taki właśnie jest i takie są książki o nim. Schemat zawsze jest ten sam. Reacher musi być twardy, silny, niepokonany. Czytelnik wyczekuje na to co zrobi bohater, chociaż domyśla się co za chwilę się wydarzy. Reacher ma swój urok i wie jak wybrnąć z każdej sytuacji. Nie są mu groźne ani gangi, ani snajperzy, ani całe grono różnej maści przestępców, przemytników itp.

Kiedy pierwszy raz czytałem książkę L. Child'a, nie sądziłem, że będę wręcz potrzebował raz na jakiś czas "przeczytać Reachera". Cieszę się, że to już 19 tom i liczę na więcej.

Hana | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, Child Lee
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Jack Reacher w podróży.Tym razem wypuszcza się do Europy. Towarzyszy mu Casey, agentka rządowa – panna nieco zestresowana. Już ona się przy Jacku wyluzuje! Reacher jest konsultantem od snajperów i strzałów dalekich i przynętą jednocześnie.Nadaje się do tego świetnie, bo jest odważny, inteligentny,silny,odporny na sters i nie do zdarcia nawet w Paryżu czy Londynie. Na obcym terenie.Wszak kłopoty to jego specjalność.Tom 1 napisany był brzydkim językiem z wieloma powtórzeniami natomiast 19… Duży skok.Jak widać nie tylko Reacher ewoluuje autor również pisze sprawniej niż drzewiej.Rozwija się albo Reacher z nim pogadał,by nie psuł mu historii. 

Gośka | 2016-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Jack Reacher większości czytelników, w stopniu większym lub mniejszym, z pewnością jest już znany. Tych jednak, którzy nigdy o nim nie słyszeli, pragnę poinformować, że jest to jeden z moich ulubionych książkowych bohaterów. Kierujący się swoim własnym kodeksem honorowym były żandarm, inteligentny, bystry, spostrzegawczy, analizujący wszystko i wszystkich. Pomimo wędrowniczego trybu życia i pragnienia spokoju, Jack wciąż ładuje się w kłopoty, wciąż musi kogoś uratować i zbawić świat. Chociaż nie chce być brutalny, nie lubi broni i stara się omijać kłopoty, to jednak one same go szukają.
W "Sprawie osobistej" również wszystko dzieje się przez przypadek. Jack jadąc autobusem znajduje gazetę, w której widzi anons dotyczący jego osoby. Ktoś go szuka i Jack szybko domyśla się kto. A ponieważ ma wobec tej osoby dług, postanawia zareagować. I tym sposobem pakuje się w historię, w której musi udaremnić atak snajperski na którąś z głów państw mających spotkać się niedługo na szczycie G8....