Piąty świadek

Okładka książki Piąty świadek Michael Connelly
Okładka książki Piąty świadek
Michael Connelly Wydawnictwo: Albatros Cykl: Mickey Haller (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Mickey Haller (tom 4)
THE FIFTH WITNESS
Albatros
2014-03-01
2014-03-01
2011-04-05
Łukasz Praski

1961

"Piąty świadek" trzyma poziom poprzednich tomów. Powieść potrafiła utrzymać mnie w napięciu, mimo że znałam tę historię - "Piąty świadek" posłużył za kanwę drugiego sezonu netflixowego "Prawnika z Lincolna".

Obie wersje różnią się (i dość znacznie się rozjeżdżają w miarę rozwoju historii),ale mają one sens. Tam, gdzie książka skupia się na skutkach kryzysu gospodarczego w 2008 roku, tam serial przenosi swoją uwagę na niebezpieczny i niepowstrzymany rozwój deweloperów. U Connelly'ego mamy nauczycielkę - ta w serialu jest właścicielką restauracji, zaś producent filmowy pojawiający się w książce zamienia się w podcastera. Niektóre role w książce zostały skumulowane i rozdzielone między istniejących bohaterów w serialu. Wszystkie jednak decyzje podjęte przez scenarzystów mają sens i z żadną się nie sprzeczam (nawet jeśli wizje w finale rozchodzą się dość mocno).

Cieszę się, że "Piąty świadek" - mimo znajomości zarysu historii - potrafił mnie zaskoczyć i przykuć moją uwagę. Niezmiernie cieszy mnie także przywiązanie do szczegółu i dokładnego opisu wydarzeń - dzięki czemu można było się poczuć jak na sali sądowej i można było doświadczyć monotonii i biurokracyjności związanej z procesem.

Mickey Haller po jednorazowym epizodzie w roli prokuratora wraca na drugą stronę barykady i broni ludzi przed skazaniem. Tym razem jego klientką zostaje Lisa Trammel, która jest oskarżona o morderstwo człowieka, który pracując w instytucji bankowej odpowiadał za odebranie Trammel domu.
Michael Connelly trzyma równy poziom ze swoją prawniczą serią, akcja jest wartka, bohater bardzo błyskotliwy. Fabuła jest świetnie stworzona, a zakończenie ciut zaskakujące.

Najbardziej podobało mi się przedstawienie od kuchni strategii stosowanych przez oskarżenie i obronę. Do samego końca czytelnik nie wie, jaki będzie werdykt sądu. Bardzo polecam!

Świetnie przedstawiony świat prawników w USA. Rozgrywka na sali sądowej wciągająca. Czytelnik może dużo dowiedzieć się o systemie prawnym w USA, a zwłaszcza w Los Angeles.

Jednym słowem świetna! Michael Haller w najlepszym wydaniu.

Jednym słowem świetna! Michael Haller w najlepszym wydaniu.

Sięgnąłem po tę książkę niechętnie,
ze względu na to, że to jest 4 tom serii,
ale mogę powiedzieć jedno: oczarowała mnie.
Wszystko trzymało się siebie,
bohaterów niezbyt wielu, jak na sprawę sądową.
Bardzo dobra akcja, warto zwracać na szczegóły
podczas czytania. A końcówka- zaskoczyła mnie,
a to się naprawdę rzadko zdarza.

Jak najbardziej polecam czytelnikom.

Sięgnąłem po tę książkę niechętnie,
ze względu na to, że to jest 4 tom serii,
ale mogę powiedzieć jedno: oczarowała mnie.
Wszystko trzymało się siebie,
bohaterów niezbyt wielu, jak na sprawę sądową.
Bardzo dobra akcja, warto zwracać na szczegóły
podczas czytania. A końcówka- zaskoczyła mnie,
a to się naprawdę rzadko zdarza.

Jak najbardziej polecam czytelnikom.

Super czyta się tego autora. Jak zwykle z prawniczego świata wyciąga samą esencję. Polecam.

"Na sali sądowej prawnik musi zawsze pamiętać o trzech rzeczach: o wiadomych, o wiadomych niewiadomych i o niewiadomych niewiadomych."

Dobrze napisany, przemyślany thriller prawniczy.

Akcja tej powieści toczy się przede wszystkim na sali sądowej. Pozycja warta polecenia szczególnie dla fanów powieści prawniczych w stylu Grishama i osób, których ciekawi jak wygląda amerykański proces karny w praktyce.

Dobrze napisany, przemyślany thriller prawniczy.

Książka z rzędu tych, których akcja toczy się głównie na sali sądowej. Mamy więc przygotowania do procesu, przesłuchania świadków, podważanie jednych dowodów, poszukiwania kolejnych, wzbudzanie wątpliwości u sędziów przysięgłych, no i przede wszystkim wzajemne rozgrywki pomiędzy oskarżeniem, a obroną. Jeśli ktokolwiek się łudził, że do sądu przychodzi się po sprawiedliwość, to po przeczytaniu „Piątego świadka” dojdzie do wniosku, że był naiwny niczym dziecko. Bo w procesie nie chodzi o sprawiedliwość, tylko o kolejną wygraną na koncie. To jest priorytet dla każdej ze stron. I ani prokurator, ani obrońca nie cofną się przed żadnym zagraniem, które może ich zbliżyć do wygrania procesu. A że przy tym na wolność wyjdzie winny zabójstwa, czy zostanie skazany jakiś pechowiec, który znalazł się w najmniej odpowiednim miejscu i czasie, to już zupełnie inna bajka….

Książka napisana ze znajomością prawa USA, nudnawe i nie wnoszące wiele do sprawy przesłuchania zostały skromnie i bardzo umiejętnie podsumowane kilkoma zdania, wstawki o życiu prywatnym głównego bohatera dają trochę odpocząć od wydarzeń na sali sądowej, a cała historia została dobrze wymyślona.
Może czyta się ją bez dreszczyka emocji, czy wypieków na twarzy, niemniej jednak nie nudziłam się przy lekturze ani trochę.
Do przeczytania.

• Kryminał