Zgłosuj na książki roku 2017

Piąty świadek

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Mickey Haller (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
THE FIFTH WITNESS

Kryzysy gospodarcze nie omijają nikogo, nawet prawników. Mickey Haller, obrońca w sprawach karnych, którego biuro mieści się na tylnym siedzeniu kuloodpornego lincolna, musi zmienić specjalizację. Z powodu recesji liczba wypłacalnych klientów, głównie dilerów narkotykowych i recydywistów, maleje niemal do zera. Chcąc nie chcąc Mickey zaczyna zajmować się sprawami cywilnymi, reprezentując osoby, które nie są w stanie spłacać wysokich kredytów hipotecznych i grozi im utrata nieruchomości.

Jedna z jego klientek, nauczycielka Lisa Trammel, samozwańcza orędowniczka praw ludzi broniących domów przed odebraniem ich przez banki, często uciekające się do nieuczciwych praktyk - zostaje oskarżona o zabójstwo szefa działu kredytów hipotecznych WestLand National, Mitchella Bonduranta. Haller podejmuje się jej obrony. Adwokat, dla którego kwestie winy i niewinności nie mają żadnego znaczenia, postanawia zbudować linię obrony, wskazując ławie przysięgłych "figuranta", czyli innego potencjalnego podejrzanego. Gdy w trakcie prowadzonego dochodzenia odkrywa niejasne interesy prowadzone przez zamordowanego bankowca oraz sam pada ofiarą napaści ze strony dwóch bandziorów, dochodzi do wniosku, że jest na właściwym tropie - za zabójstwem kryją się porachunki w świecie wielkiej finansjery. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, rozgrywa najlepszą partię obrończą w swojej karierze.

źródło opisu: Albatros, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1093,15...»

almos | 2014-09-26
Przeczytana: 21 września 2014

Sięgnąłem po ten thriller prawniczy, wydany w USA w 2011r., by dowiedzieć się jak literatura popularna opisuje rzeczywistość niedawnego kryzysu ekonomicznego w Ameryce. No dosyć jest to ciekawe, mamy masowe eksmisje właścicieli domów, którzy nie są w stanie płacić kolejnych rat kredytów bo stracili pracę lub przeżyli jakąś katastrofę zdrowotną. Często postępowania egzekucyjne toczą się z naruszeniem prawa i tu wkracza nasz bohater (i narrator książki) prawnik z Los Angeles Michael Haller, który reprezentuje interesy pokrzywdzonych, oczywiście nie za darmo. A ta epidemia zajmowania nieruchomości rozwija się tak dynamicznie, że nasz bohater może żyć z niej przez lata.

Ale trafia mu się sprawa karna, klientka którą reprezentuje w sprawie o egzekucję nieruchomości jest oskarżona o zabicie bankiera który te egzekucje nadzoruje. I właściwie cała fabuła książki to opis sprawy o morderstwo z naciskiem na procedury sądowo-prawne. Może najciekawszy jest tam obraz naszego prawnika, ...

Panio | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Druga książka Michaela Connelliego, amerykańskiego prozaika, autora dwóch głównych,czasem przeplatających się cykli - serii o losach detektywa (na początku policjanta) Harrego Boscha i serii o losach adwokata Michaela Hallera, z pogranicza kryminału, thrilleru i thrilleru sądowego.

To dopiero druga książka autora którą przeczytałem, druga której bohaterem jest błyskotliwy, inteligentny i diabelnie przebiegły adwokat Mickey Haller, aka Matthew Mcconaughey (który zagrał główną rolę w świetnej ekranizacji powieści "prawnika z lincolna" a która była pierwszą przeczytaną pozycją przez mnie od Connelliego). Poznając charakter i sposób działania Hallera nie mogę oderwać wyobrażenia od Mcconagheya (skądinąd bardzo dobrego aktora, którego talent obecnie zwyżkuje i pojawia się w coraz lepszych filmach), który tak brawurowo go zagrał w "prawniku" iż podczas lektury miałem ciągle tą egzaltowaną mimikę przed oczami.

"Piątym świadkiem" Connelly mnie całkowicie i bezwarunkowo kupił. Doskonały...

Marczewek | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Kiedy Michael Connelly obok swojego sztandarowego cyklu z charakterystycznym nieprzekupnym i idealistycznym gliniarzu Harrym Boschu umieścił nowy - z trudnym do scharakteryzowania prawnikiem Mickym Hallerem - chyba nikt się nie spodziewał (autor chyba też) że te cykle zaczną się wzajemnie przenikać i łączyć. Piszę nikt, bo w pierwszej części o Hallerze nie było mowy że obaj bohaterowie są przyrodnimi braćmi, i w kolejnych książkach, bardzo sporo ich połączy.

Piąty świadek, w przeciwieństwie do poprzedniej wspólnej, należy już tylko i wyłącznie do cyklu z Hallerem. Więc tym razem głównym miejscem akcji jest sąd i sprawa sądowa.
Mickey Haller przez zły stan gospodarki zostaje zmuszony do zweryfikowania sfery swojej prawniczej działalności. Wielka fala egzekucji majątków sprawia, że w tym upatruje nową okazję do zarobienia czegoś na utrzymanie swojego biura - mieszczącego się na tylnym fotelu Lincolna...

Okazuje się że jedna z jego klientek, słusznie czy nie, zostaje oskarżona o...

anetapzn | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Jest to czwarty thriller prawniczy Michaela Connelly’ego z udziałem Mickey’a Hallera. Akcja rozgrywa się w czasie który aż za dobrze znamy, jeżeli nie z autopsji, to na pewno z tv- czas kryzysu. Ludzie tracą pracę, a zaciągnięte na kupno nieruchomości kredyty nadal trzeba spłacać. Jest to czas iście krwawych łowów dla banków. Tym razem bezkompromisowy, ostry, momentami nawet bezwzględny prawnik jeżdżący Lincolnem i w nim mający swoją...kancelarię, broni Lisy Trammer i pomaga jej odzyskać zajęty przez bank dom. Początkowo kobieta próbowała przy pomocy słanych pism, przeprowadzanych kolejnych rozmów, sama porozumieć się z bankiem, ale to nic nie dało. Pomóc ma jej właśnie nasz prawnik. jednak sprawa zdecydowanie komplikuje się, gdy ginie dyrektor generalny banku. Automatycznie Lisa znajduje się na początku listy podejrzanych i automatycznie zostaje aresztowana. Czy to ona zabiła? Czy była tak zdesperowana, może przerażona, że posunęła się do ostateczności?
Szybko okaże się, iż (jak...

Darek Jaroń | 2014-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Michael Connelly sprawia wrażenie jakby pisanie bestsellerów i gotowych materiałów na hollywoodzką produkcję przychodziło mu bez trudu. Po "Piątego Świadka" sięgnąłem, bo bardzo spodobał mi się oparty na powieści autora "Prawnik z Lincolna". Nie zawiodłem się. Kawał porządnego prawniczego czytadła, bez klasycznego podziału na dobro i zło. No może poza jedną postacią, ale zdradzić jej nie mogę, bo popsuję całą zabawę. Jednym słowem - warto.

Jarek | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 lipca 2014

Z Connellym wcześniej miałem już do czynienia i to spotkanie kilka lat temu zakończyło się dla niego korzystnie, bo przeczytałem kilka jego niezłych książek. Także serię z Harrym Boschem mogę polecić, tam trzyma równy poziom. Ta książka jest natomiast nierówna. Wieża w Pizie nie ma takich odchyłów.

Nie ma w tej powieści ani mocnego wejścia – cała akcja ciągnie się powolnie i przez kilkadziesiąt stron nie ma mowy, abyś nie dojrzał wszystkich kurzy wokół siebie i je jeszcze starł, zakończenie też nie pomaga zetrzeć złego wrażenia ciągnącego się przez całą książkę. Niby wszystko jest nieźle napisane, mówią z sensem, czasem zarzucą czymś w rodzaju dowcipu, jednak im bliżej końca, tym jesteś pewniejszy jak to się z pewnością skończy, bo mimo tego całego napięcia budowanego podczas procesu, wiesz to od początku. Jeśli więc ktoś pisze, że zakończenie było zaskakujące, bo nigdy by się tego nie spodziewał, to go zaskoczę, w co 3 książce tak to się kończy.

Główny bohater, to osoba w...

Krzysztof | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

Takie książki lubię. Fabuła porywa od pierwszych stron. Książkę czyta się łatwo i przyjemnie i ciężko sie od niej oderwać. Pod koniec ma się przeświadczenie że to nie był zmarnowany czas i już snuję plany o kolejnych pozycjach tego autora, a samo zakończenie jest nieoczekiwane i zaskakuje.
Gorąco polecam fanom thillerów prawniczych.

Vuko | 2016-06-06

Jedna z lepszych powieści Connelly'ego. Akcja w znacznej części dzieje się na sali sądowej. Walka Micka Hallera o uwolnienie klientki od zarzutu morderstwa wbija w fotel. Jestem pod coraz większym urokiem Micka;) Lubię Boscha, ale to ponura postać, z duszą zniszczoną w Wietnamie. Haller kocha życie, ma przyjaciół i jest po prostu sympatyczniejszy

Tomek1978 | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Mickey Haller podejmuje się obrony jednej ze swoich klientek. Jest ona oskarżona o zabójstwo szefa działu kredytów hipotecznych. Adwokat zaczyna budować linię obrony w oparciu o niejasne interesy bankiera. Czy wygra? Czy uda mu się przekonać ławników? Czy linia obrony jest słuszna?
Książkę czyta się łatwo. Można poczuć się jak na sali sądowej.

kukunariss | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Kolejna z serii zabił, nie zabił, wygra w sądzie czy jednak przegra.
Wciąga do ostatnich stron.