Sprawa osobista

Okładka książki Sprawa osobista Lee Child
Okładka książki Sprawa osobista
Lee Child Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jack Reacher (tom 19) kryminał, sensacja, thriller
Jack Reacher (tom 19)
Personal
Albatros
2015-01-14
2015-01-14
Andrzej Szulc
zamach snajper poszukiwania zemsta

Okładka książki Sekret Andrew Child, Lee Child
Sekret Andrew Child, Lee C...
Okładka książki Bez planu B Andrew Child, Lee Child
Bez planu B Andrew Child, Lee C...

Okładka książki Lepiej już umrzeć Andrew Child, Lee Child
Lepiej już umrzeć Andrew Child, Lee C...
Okładka książki Strażnik Andrew Child, Lee Child
Strażnik Andrew Child, Lee C...

Interesował mnie finał zapasów, którym - jak należało się spodziewać - będzie stracie Jacka z "olbrzymem" (osiłkiem) stojącym po ciemnej stronie mocy. Analogicznie jak w "Siła perswazji" czy w "Nic do stracenia". W wykreowanym przez Lee Childa bohaterze podoba mi się to, co znajdujemy w produkcjach filmowych ze Stevenem Sigalem - obaj nigdy nie przegrywają.

Kolejny udany, wciągający tom.

Kolejny udany, wciągający tom.

Dobry...ale przewidywalny - jak w fabule nawet opisywany przez przełożonych:)
Gdyby nie to, że sytuacji, teorii można się domyślić była by lepsza.
Czyta się jak zwykle szybko, napięcie jednak poniżej 100v i czym dalej tym mniej

Dobry...ale przewidywalny - jak w fabule nawet opisywany przez przełożonych:)
Gdyby nie to, że sytuacji, teorii można się domyślić była by lepsza.

Jedna z bardziej wciągających historii z Jackiem Reacherem. Nasz niezniszczalny bohater tym razem na gościnnych występach w Londynie, pięściami i inteligencją rozwiązuje sprawę, która jak zwykle nie jest tym na co w pierwszej chwili wyglądała. Zadziwia mnie jednak, że pomimo towarzystwa pięknej agentki, zachowuje się jak nie on....

62/2023 (audiobook 35/2023)
“Sprawa osobista” to już dziewiętnasta odsłona przygód wiecznego wagabundy i jedna z najsłabszych pozycji z całej serii.

Można odnieść wrażenie, że te słabsze części cyklu powstają okresowo w momentach, kiedy Autor nie za bardzo radzi sobie z kreatywnością, a gonią go terminy i dedlajny narzucane przez umowy z wydawcą.

“Sprawa osobista” wyróżnia się, niestety, przeciętnością na tle innych tomów serii. Owszem, Reacher znów biega, strzela, łamie kości przeciwników jak zapałki. Ale sama historia, będąca osią fabuły, jest ciekawa w stopniu - rzekłbym eufemistycznie - umiarkowanym. Dodatkowo zwyczajowa cecha Reachera, czyli pewność siebie – tutaj już staje się irytującą arogancją.
Co więcej – nawet finał sprawy jest zwyczajnie nijaki, bez dramaturgii, dynamiki znanej z innych książek Autora. Brak specjalnych zaskoczeń, a ów finalny twist zamiast byś wystrzałem z tzw. grubej rury – tutaj jest ledwie pierdnięciem jak ze zwilgotniałego kapiszona.

Czy ten słaby tom zniechęcił mnie do całej serii? Nie.
Czy będę ją kontynuował? Ależ tak.

Książki wysłuchałem w wersji audio w interpretacji Tomasza Sobczaka. Tym razem lektor wykonał całkiem dobrą robotę – może taki rodzaj literatury podchodzi mu bardziej?

62/2023 (audiobook 35/2023)

“Sprawa osobista”...

Czyta się jednym ciągiem, jak zawsze niezawodny Jack rozwiąże problem lub pomoże innym.

Fajnie że w każdej części Child trzyma solidny poziom ale szczerze hm, to 19 tom i jak pomyślę że nic do końca się nie zmieni na lepsze to czuję niepokój.
7 to taka ocena która z mojej strony należy się całemu cyklowi z Reacherem ale bardzo bym chciał dać dziewiątkę albo i nawet dychę którejś z pozostałych mi do przeczytania książek hm, no niestety na to się nie zanosi ale mimo wszystko brawo dla Lee Childa za stworzenie tak równego cyklu👏
Polecam 👏

W przypadku tego tomu mogę się jedynie przyczepić do zakończenia. Jak w przypadku filmu "Wróg u bram" spodziewałem się jakiegoś ostatecznego pojedynku pomiędzy genialnym snajperem a Reacherem, tym bardziej, że cała książka wydaje się budować napięcie przed nieuniknionym starciem, natomiast sama konfrontacja kończy się wg mnie za szybko i zbyt prozaicznie. Te niedociągnięcie rekompensuje natomiast "prawdziwe zakończenie" i ujawnienie prawdziwych motywów całej intrygi, na której została zbudowana książka. Tak poza tym, wszystko tip top.

Kolejny. ciekawy Jack Reacher na swoim stałym dobrym poziomie. I choć może nie wszystko jest wiarygodne, to przecież chodzi o dobrą zabawę i frajdę z czytania. A Jack Reacher jest po prostu niezniszczalny bo inaczej nie byłoby całego cyklu i tyle.

Jak zwykle dobra, chociaż akcja nie zasuwa tak jak oczekiwałem

Jak zwykle dobra, chociaż akcja nie zasuwa tak jak oczekiwałem