Volver

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Wydawnictwo: Znak
Volver

"Volver" to triumf Pedro Almodovara. Tytuł znaczy "powracać". I ten film jest powrotem - do początków, domu rodzinnego i wielkiej reżyserskiej formy. Pierwsza scena filmu przedstawia cmentarz w pełnym słońcu wypełniony grobami z lastryko. Przy grobach kobiety. Tłum kobiet w różnym wieku uwijających się wesoło jak przy domowych porządkach. Czyszczą, szorują groby swoich matek, ciotek, babek. Rozmawiają ze zmarłymi i ze sobą. O mężczyznach raczej się tu nie wspomina. W tym dziele Almodóvara żadna z kobiet nie ma dobrych wspomnień.

źródło opisu: wydawnictwo Znak, 2006

źródło okładki: wydawnictwo Znak

8_oclock | 2014-06-30

Filmu nie widziałam i nie wiem, czy chcę go zobaczyć. Książka nie jest powieścią, tylko scenariuszem do filmu (dialogi, lapidarny opis sceny). Uruchomiła mi wyobraźnię i zrobiła wrażenie.

książek: 2065
AnnaSikorska | 2015-11-14

scenariusz

MadziaR | 2010-10-16
Przeczytana: 2008 rok

Pomimo tego, że książka jest scenariuszem i czyta się ją nieco inaczej podobała mi się. Film - rewelacja:)

Doracy | 2016-05-26
tosiabambosia | 2016-04-13