Patty Diphusa

Seria: Film
Wydawnictwo: Świat Literacki
Patty Diphusa y otros textos
blues

Tytułowa postać ze zbioru "Patty Disphusa" to gwiazda filmów porno, jak wszyscy bohaterowie Almodóvara zarazem komiczna, sentymentalna i perwersyjna. W tomie zawarte są również teksty o filmie i samym twórcy, układające się w rodzaj kpiącej artystycznej autobiografii...

źródło opisu: Świat Literacki, 2003

Medellin | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Tytułowy cykl opowiadań czyta się bardzo dobrze. Główna bohaterka jest gwiazdą porno przeżywającą różnego rodzaju perypetie uczuciowo-erotyczno-obyczajowe i jako postać wzbudza sympatię. Jej przygody są naprawdę zabawne.

Kolejne opowiadania (czy też inne formy) jednak w większości mnie wynudziły i pomimo wyczuwalnej autoironii narratora, co akurat cenię, mocno trąciły grafomanią. Dlatego wystawiam dość niską ogólną ocenę i nieszczególnie zachęcam do zapoznania się z literackim dorobkiem Almodovara. Chociaż jako ciekawostka i odskocznia od poważnej literatury jakoś ujdzie.

Michal Zacharzewski | 2018-06-02
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Pedro Almodovar jest bardzo specyficznym reżyserem. Otwartym, lekko perwersyjnym, nieraz szukającym okazji, by zaszokować swoją publiczność. Zabłysnął jeszcze w latach osiemdziesiątych i madryckie czasopismo artystyczne La Luna zaproponowało mu posadę felietonisty. Pedro zgodził się i stworzył postać Patty, gwiazdy porno, czułej i wyrazistej, ale też groteskowej kobiety. Niejako z jej pozycji przygotował kilkadziesiąt zabawnych tekstów.

Patty Diphusa to ich kolekcja, pozwalająca przyjrzeć się bohaterce z bliska. Poznajemy tym samym damę niezwykłą, pasującą bardziej do filmów Andy’ego Warhola niż ponurych opowieści o branży filmów dla dorosłych. Nie może być inaczej, bo Almodovar pokazuje ją z solidnym przymrużeniem oka. Upodabnia ją wręcz do drapieżnej hollywoodzkiej gwiazdy, egoistycznej i zadufanej w sobie, świadomej swojej niezwykłości. No i wierzącej, że cały świat kręci się wokół niej.

Poszczególne historyjki – większość kilkustronicowa – są absurdalnie śmieszne. Dla...

blues | 2010-08-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane