Marilyn

Marilyn
83-11-10184-1
kino
Malwina

Znakomita, zbeletryzowana biografia jednej z najsłynniejszych postaci w historii kina. Została napisana przez najbardziej znanego żyjącego amerykańskiego pisarza, autora wielu światowych bestsellerów. Norman Mailer przedstawia w niej burzliwe, dramatyczne, a jednocześnie fascynujące życie (nazywa je "napoleońskim") obiektu pożądania kilku pokoleń mężczyzn, jakim bez wątpienia była Marylin...

Została napisana przez najbardziej znanego żyjącego amerykańskiego pisarza, autora wielu światowych bestsellerów. Norman Mailer przedstawia w niej burzliwe, dramatyczne, a jednocześnie fascynujące życie (nazywa je "napoleońskim") obiektu pożądania kilku pokoleń mężczyzn, jakim bez wątpienia była Marylin Monroe (właściwie Norma Jean). Porównuje ją do "generała seksu" i nazywa "tytanem i potworem reklamy". Zwraca uwagę na towarzyszące jej w karierze liczne omeny oraz zbiegi okoliczności. Próbuje wyjaśnić przyczyny licznych problemów oraz spektakularnych sukcesów. Odwołując się do prawa karmy, rozważa jej narodowe i rodzinne dziedzictwo.

Mansfield | 2011-12-28
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Książka Mailera jest interesująca, czyta się wartko, a opisy są soczyste, podparte psychologicznym prawdopodobieństwem. Nie jest to bowiem typowa biografia lecz powieść biograficzna. Autor swego czasu, na początku lat 70-tych przeczytał większość pozycji dotyczących MM i z tego zbioru faktów i faktoidów, wypreparował nową jakość wypełnioną częściowo subiektywnymi odczuciami Tam gdzie nie ma 100 % pewności (a jest tak w wielu miejscach) posługuje się zwrotami:
prawdopodobnie;
możliwe że;
nie mamy pewności;
wydaje się itd.
jest to jakaś miara uczciwości w oddaniu wizerunku aktorki. Niepewne miejsca wypełnia fikcją utkaną z domysłów zbudowanych na psychologicznym prawdopodobieństwie. Powstał portret MM nie tak płaski i nie tak szczegółowo drobiazgowy jak fotografia, lecz obraz w klimacie ekspresji:pełen mocnych zdecydowanych barw, obrysowanych wyraźnym konturem. Powieść wywołuje silne emocje i na pewno warta nawet powtórnego jej przeczytania.
Dowiedziałam się, że w Polsce książka...

karola807 | 2015-12-29
Na półkach: 2015, Przeczytane

Jedna z najgorszych książek jakie przeczytałam w życiu. Biografia powinna przedstawiać życie danej osoby a nie posługiwać się opisami rodem z rynsztoka i określeniami typu "głupiutka", "łatwa", etc. MM przewraca się w grobie a autor kojarzy mi się ze zwykłą hieną. Wstyd.

Dotka76 | 2011-05-23
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2011

Biografia Marilyn. Choć nieźle się czyta, irytowały mnie niektóre dziwaczne przemyslenia autora, jego niektóre teorie na temat motywów postepowania "sex- bomby" wydają mi sie niezbyt trafne i wydumane.

tereska | 2014-03-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Najgorsza biografia Marilyn Monroe, którą dotychczas czytałam. Plotki, sensacje i nic więcej. Sam autor powiedział ,że napisał ją tylko dla pieniędzy.

Aleksandra | 2013-01-03

jedna z najlepszych jaką czytałam a było ich sporo

Paulina | 2014-12-29
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Biografia Marylin napisana przez Mailer'a opiera się przede wszystkim na domysłach. Autor nie ocenia, nie wydaje osądów, podaje zaledwie hipotezy, swoje sugestie. Niezwykłe życie Marylin oraz jej tajemnicza śmierć są tutaj zaledwie zarysowane, pozostawiają wiele niedomówień. To, co dla niektórych może być zaletą tej książki - dla mnie było jej podstawowym mankamentem. Być może jestem rządna sensacji i plotek, ale tego właśnie zabrakło mi w tej książce. Pierwsza amerykańska celebrytka, gwiazda popkultury, ikona medialna, której postać została spłycona przez zbyt ostrożne dobieranie słów. Skoro Marylin całe życie sama kreowała swoją postać wymyślając plotki na swój temat - powinno jej się oddać hołd, podtrzymując tę kreację w napisanej o niej biografii lub też dokładnie zbadać fakty. Autor pozostał jednak pośrodku stawiając pytania, nie starając się jednak znaleźć na nie odpowiedzi - czy to zgodnych z prawdą, czy raczej zgodnych z opowieściami Marylin. Mogliśmy dostać obraz Marylin...

Ania | 2015-09-18

Trochę przeczytałam już książek o Marilyn, niestety ta jest najgorsza. Forma pisania oraz brak jakiejkolwiek empatii ze strony autora mnie rozczarował a nawet zdenerwował. Ciężko było mi skończyć tą książkę.

AnnaKarington | 2016-11-07
Inka | 2016-09-25